Özellikleri nelerdir 2019

Özellikleri nelerdir 2019 Özellikleri nelerdir

Akdeniz bölgesinin dağlık bölgelerinde yetişmekte olan bir bitki türü olarak anılan lavanta, günümüz koşullarında Arap Yarımadası, Avustralya, Afrika, Güney Avrupa ve Amerika’da yetiştirilebilmektedir. Yüksekliği en az 60 santim, en fazla 1 metre olan bu bitkinin pek çok dalı ve yaprakları vardır.

Yaprakları yeşil renkte olan lavantanın çiçeklerinin renkleri de mavi, mor ve lila olarak değişiklik göstermektedir. Bu bitkinin ismi Latincede yıkanmak anlamına gelen “lavare” kelimesinden gelmektedir. Bu bitkini günümüzde hem pek çok sağlık konusu için doğal bir şifa kaynağı olarak kullanıldığı, hem de gündelik işlerimizde hijyenik ve güzel kokulu sonuçlar elde edilmesi için kullanıldığı bilinmektedir.

Bu bitki, çok eski zamanlarda Romalılar ve Yunanlılar tarafından hijyenik özellikleri bakımından hasta odalarını ve hastaneleri genel olarak temizlemek için kullanılmaktaydı. Ayrıca Tibetlilerin bu bitkiye “beyin süpürgesi” lakabını taktıkları, bunun sebebinin de lavanta ürünlerinin bireyler üzerindeki sakinleştirici etkisinin keşfinden sonra beyni rahatlatması amacı olduğu öğrenilmiştir.

lavanta-bahcesi

Özellikleri nelerdir?

Lavanta çayı içenlerin bu çayı tüketmesinde pek çok sağlık açısından olumlu koşullarının etkisi bulunmaktadır. Bu çayın karaciğer hastalıklarına iyi gelen bir çay olduğu ortaya çıkmakta, bunun dışında safra kesesi problemleriyle savaşabilmekte, astım hastalarına bronşlardaki spazmları yok edebildiği için lazım olmakta, migren ve çarpıntı gibi durumlarda sakinleştirici etki gösterebilmekte ve de sivilce problemleri için doğal bir iyileştirici özellikleri taşımaktadır.

Lavanta çayı İbrahim Saraçoğlu gibi başarılı alternatif tıpçılar tarafından da sıklıkla önerilen bir çay niteliğinde olduğundan, başlıca yararlarını şu şekilde sıralayıp ihtiyacı olanların lavanta çayının yapılışını öğrenerek önerilen miktarlarda tüketilmesi tavsiye niteliğinde olmaktadır. Lavanta çayının bilinen faydaları ise şöyledir;

 • Depresyona etkili :Düzenli olarak lavantalı ürünleri hayatımızda bulundurmak ya da lavanta çayı gibi ürünler kullanmak, depresyonun sebep olduğu uyku düzensizliği; enerji eksikliği, moral bozukluğu ve üzüntülü hal gibi semptomları ortadan kaldırabilmektedir.
 • Uykusuzluğa etkili :İmsomnia denilen yetersiz uyku problemlerinde, lavanta aromasının uykuya geçme sürecinde sıkıntı yaşandığı durumlarda yatağa yakın tutulması halinde beynin rahatlamasını sağlayarak uykuya geçiş sürecine bir nebze olsun katkıda bulunduğu görülmektedir.
 • Strese etkili :Yoğun stres altında geçirdiğini günlerinizde, endişenizi yenmek adına alacağınız doğal önlemlerden biri de lavanta çayı tüketmektir. Lavanta çayı hem vücudunuzu sakinleştirirken, hem de stres altında düşünemeyeceğiniz mantıklı kararları artık halledebilmenizi sağlamaktadır.
 • Hazımsızlığa etkili :Bağırsaklarında gaz olan kişilerin problenmlerini çözmek adına gönül rahatlığıyla lavanta çayı kullanabilmesi uygun görülmüştür. Yapılan araştırmalar neticesinde, gaz giderici özelliklerinden ve sindirim sistemini rahatlatıcı özelliklerinden ötürü doğal ürünler arasında hazımsızlık için en çok tercih edilen öğeler arasında yer almaktadır.
 • Kepeğe karşı etkili :Lavanta çayının saça faydaları arasında en büyük etkisi kepeği yok edici özelliğidir. Saç dökülmesi durumları, ani saç dökülmeleri ve saçta oluşan diğer deri hastalıklarını ortadan kaldırmak adına çok etkili olan lavanta çayı, bunun haricinde kafa derisinde lavanta yağı da kullanılabilmesi mümkündür.
 • Kırışıklığa karşı etkili :Lavantanın hem stres için önleyici ve gerginlik alıcı etki göstermesi, otomatikman yaşlanmayı tetikleyici etkenlerin de daha az yaşanmasına otomatikman da lavanta çayının kırışıklığa da olumlu etki göstermesine yol açmaktadır. Lavanta çayının cilde faydaları arasında kırışıklığın haricinde kuru cilde de etkili olduğu bilinmektedir.
Özellikleri nelerdir 2019

Özellikleri nelerdir 2019

Related news

 • Gözlük camı nasıl temizlenir
 • Nefis Kahvaltılık Krep Tarifi
 • Balkan Ülkelerinin Meşhur Kebabı: Cevapçici Kebabı Videosu
 • Bir rüyada yüzmeyi sever misin Dream Interviewer size ne hakkında olduğunu söyleyecektir
 • Chelyabinsk Dolphinarium - eğlenceli bir hafta sonu bütün aile için

 • Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir


  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir

  Özellikleri nelerdir