VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirmeVAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme

20.05.2019

VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 10

VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme

Makale bir araba VAZ 2109'u ele alacak,tüccarın cihazı verilir. Trambler'ın normal çalışması, içten yanmalı motorun stabil çalışmasının bir garantisidir. Bunun nedeni, dağıtıcının yardımıyla kıvılcım mum elektrotlarına uygulanır. Ve bu sadece araba hareket ederken değil, aynı zamanda boşta olduğunda da olur.

Bir yayıcı ne için?

VAZ 2109 cihazı tramvay

Normal operasyon son derece önemlidirMotor hızla hızlanırken ideal dinamik özellikler için distribütör. Ateşleme dağıtıcısının işlevi, ateşleme zamanlamasının zamanlamasını düzeltir olmasıdır. Başka bir deyişle, mum elektrotlara bir kıvılcım uygulamak için doğru anı seçer. Ve bu faktör, krank mili hızı, motor üzerindeki yük ve diğerleri gibi belirli faktörlere bağlıdır. Ayrıca, kıvılcımların tüm mumların üzerine doğru şekilde dağıtılmasının gerekli olduğuna dikkat çekmeye değer. Bu, ateşleme distribütörü, yani, trampler görevlerine dahildir. Araçta bulunan VAZ 2109'daki motorda, tramperinin eşyada tartışıldığı cihaz seğirmeye başlarsa, makine çalışmaya başlamaz veya zorlukla yapılırsa, büyük ihtimalle dağıtıcıyı onarmak gerekir. Bu süreç karmaşık değildir, bir elektrikçinin eğitimine ihtiyacınız yoktur, küçük bir talimatı uygulamak yeterlidir.

Koşu bandı inşaatı

trampler VAZ 2109 cihazı

Bu, tüm ateşleme sisteminin ana elemanıdır. ayarlamak ve elektronik anahtar Hall sensörü düşük bir genlikle iletmek elektrik sinyalleri kontrol etmek için gerekli. Yanı bir sıraya bujiye yüksek gerilim dağıtma olarak. Ve bu sıra, ateşleme strokunun gerçekleşmesi gereken silindire bağlıdır. temassız ateşleme sistemi ayarlanır cihaz hemen hemen aynı "klasik" aynı düğüm ile tramblera araba 2109, By. Bu serideki araçların iletişim türleri hiç kullanılmamış. VAZ otomobillerinin tüm erken modellerinde kullanıldılar. Ancak böyle bir sistem unutulmaya başladı, çünkü birçok eksikliğe sahip. Ana şey bir kontak kırıcı-dağıtıcının varlığıdır. temassız ateşleme sisteminde bu mekanizmanın fonksiyonları Hall sensörü geçti. Her iki sistemin çalışmalarının hemen hemen aynı olduğunu belirtmek gerekir. Tek istisna, kesicinin tasarımıdır. İşte VAZ 2109 güç sisteminde ise karbüratör, ateşleme distribütörü ana unsurdur tramblera basit bir cihazdır. Araba enjekte edilirse, trambler eksik.

Tasarım Özellikleri

eksantrik mili VAZ 2109 üzerinde trampler kaldırmak nasıl

Ayrıca, trampler VAZ 2109, cihazAşağıdaki makalede ele alınan, vakum ve santrifüj ateşleme zamanlama regülatörleri içerir. Ayrıca, distribütörün normal çalışmasına katkıda bulunan birkaç unsur daha vardır. Vakum düzelticisine ek olarak, Hall sensörü, santrifüj regülatörü, dağıtıcının iç yüzeyini toz ve kirden koruyan plastik bir ekran vardır. Ateşleme dağıtıcısının rotoruna sabitlenen sürgü, tasarımında sabit bir dirence sahiptir. Değeri yaklaşık 1 kOhm. Ayrıca, itme ve kilit rondelaları, birkaç ayarlama, destekleme plakaları ve sızdırmazlık halkaları bulunmaktadır. Bütün bunlar tek bir alüminyum kasada monte edilir. Bir ucunda kapak iki cıvata ile tutturulur. Bu unsurlardan bir eşya, fotoğraf ve tasarımı makalede verilen bir trampler VAZ 2109.

Trambler kırık olup olmadığını nasıl belirlenir

trampler VAZ 2109 nasıl kaldırılır

Elektronik arızaların tespit edilmesiateşleme dağıtıcısı oldukça basittir. Araba sürerken seğirmeye başlar. Ve başka ön koşul yoktur. Başka bir deyişle, tankta yüksek kaliteli yakıt var, benzin pompası normal durumda, karbüratör düzgün çalışıyor. Otomobil belirli bir hıza ulaştığında motor çalışmaya başlar. Çoğu zaman bunun nedeni, anahtarın gövdesindeki kontakların yağlanmasıdır. Ayrıca, motor çalışmayabilir. Hızlı arama sırasında piston parmaklarının vurulması vardır. Hız çok yavaşsa, benzin tüketimi artar, ardından ateşleme dağıtıcısının veya bazı bileşenlerinin bir arızası vardır. VAZ 2109 tramperinin kılıfı çökebilir.

Ne başarısız olabilir?

cihaz trambler VAZ 2109 karbüratör

Ve çoğu zaman kaydırıcıyı yakar.mumların elektrotlarına yüksek voltaj dağıtır. Doğrudan plastik kapakta bulunan kontaklar da yanabilir. Motor hiç çalışmazsa, dağıtıcı VAZ 2109'un kapağındaki merkezi kontakların imha edilmesi mümkündür, trambler cihazı bu tür kontaklar kullanılmadan önlenemez. Hall sensörü de hasar görebilir. Çoğu zaman bu sensörün yatağı sallanır veya yıkımı gerçekleşir. Ateşleme distribütörünün kapağındaki en ufak bir çatlak bile, motorun çalışmaz hale gelmesine veya kesintiye uğramalarına neden olabilir. Hall sensörünün bağlı olduğu fişin çok zayıf temas etmesi mümkündür.

Distribütörün çıkarılması

trampler VAZ 2109 cihaz fotoğrafı

Bu kılavuz eğer gerekirseTrampler VAZ 2109'un değiştirilmesi gereklidir. Ayrıca, onarım yapmak için ateşleme distribütörünü çıkarmak gereklidir. Bunu yapmak için önce negatif terminali bataryadan çıkarmalısınız. Sonra - ateşleme dağıtıcı kapağına giden tüm kama tellerini ayırın. Ayrıca vakum düzelticiden karbüratöre giden hortumun bağlantısı kesilir. Bundan sonra, tüm telleri tutan braketi ayırmak gerekir. Bunu yapmak için somunu sökün. Altında, kaybetmemek için çok önemli olan bir yıkayıcı olduğuna dikkat edin.

Distribütörü ayarlamak

Tepsi kapağı VAZ 2109

Lütfen araç VAZ 2109'u unutmayın.Trambler'ı sadece rotorunun bir konumuna kurabilirsiniz. Bu nedenle, traktörü VAZ 2109'da eksantrik milinden sökmeden önce herhangi bir işaret uygulamanıza gerek yoktur. Vücudu silindir kafasına sabitleyen üç somunu sökmeniz yeterlidir. Ancak bundan önce, Hall sensörünü anahtara bağlayan fişi çıkarmak gerekir.

Triger kayışını çıkarmazsanız ancaksadece ateşleme distribütörü ile çalışın, daha sonra trambler'ı monte ederken krank milini izlere maruz bırakmanız gerekmez. Ateşleme dağıtıcı tahrik sisteminin "dokuz" ve "sekiz" ve "karbüratör" tenslerinin tasarımı, klasik serilerin otomobillerinde kullanılandan farklıdır. Dağıtıcı bir şekilde yanlış yerleştirilemez, sadece tek bir pozisyonda olur. Bu durumda, sürgünün teması daima olması gereken konumda olacaktır. Tracer'ı VAZ 2109'da nasıl ayarlayacağınız konusunda söylenecek çok şey yok. Ana şey dağıtım ve krank millerini doğru şekilde işaretlemektir.

Trambler'ın sökülmesinin başlangıcı

traktörün değiştirilmesi VAZ 2109

Önce, iki cıvatayı sökünKapak distribütör gövdesine bağlanır. Ardından kaydırıcıyı çekerek çıkarın. Durumuna dikkat edin, herhangi bir pas, hasar, aşınma belirtisi, yanık olmamalıdır. Aynı zamanda, normal pozisyonunda, sürgü, trambler rotoruna sıkıca bağlanmalıdır. Küçük yapraklı bir yay ile iyi bir uyum sağlanır. Zayıflama veya kırılma veya deforme olması durumunda, tüm sürgü tamamen değiştirilmelidir. Bu elementin maliyeti küçüktür, 50 rubleden fazla değildir, bu yüzden onunla herhangi bir problem olmayacaktır. Lütfen VAZ 2109 tramperinin tüm kablolarının güç sisteminden ayrılması gerektiğini unutmayın.

Kaydırıcıyı kontrol edin ve daha sonra sökün

Tel tramvay VAZ 2109

Kaydırıcının bütünlüğünden emin olmak için,Üzerinde bakırın kontakları arasındaki direnci ölçmek gerekir. Direnç yaklaşık 1 kΩ olmalıdır. Ardından, plastik ekranı tozdan korumak için sökmeniz gerekir. Daha sonra düşük bir voltajın iletildiği bir terminal elde edilir. Bunu yapmak için, onu sabitleyen cıvatayı sökmek gerekir. Tornavida tutucuyu sıkmalı ve kabloyu çıkarmalıdır. Ardından, temassız Hall sensörünün destek plakasının tutturulduğu iki cıvata bükülür. Bundan sonra kaldırabilirsiniz. Bir segman dışarı çekilir, çok fazla çaba göstermesi mümkündür. Ama endişelenemezsin, bu düğümü kırmak pek olası değil.

Bundan sonra, iki cıvatayı sökmeniz gerekir.cihazın çalışmasına motoru analiz ateşleme zamanlaması bir değişiklik oluşturur şekildedir zamanlayıcı VAZ 2109. çalışamaz olmaksızın, vakum ile düzelticisini sabitleme yapılır. tornavidayla tabakta destek ekolayzır ile çubuk çekme gerekir.

Sökme sonu

VAZ 2109 üzerinde bir trampler nasıl ayarlanır

Bundan sonra tamamen durumdan çıkarabilirsinizateşleyici vakum-okuyucu-okuyucu ve temel bir levha çekmek için. Göbek üzerinde sürtünme, yırtılma veya aşırı yıpranma olması durumunda, bu elemanı tamamen değiştirmek gerekir. Daha sonra geçmeli halkayı sökmek gereklidir. Bundan sonra, dağıtıcı, doğrudan dağıtıcı çubuğun arkasında bulunan çıkarılır. Debriya sabitleyen pim yay halkasına doğru bastırılır. Mutlaka çıkarılmalıdır. Sızdırmazlık halkasının aşındığı veya sertleştiği, hatta tamamen yırtıldığı durumlarda, yenisiyle değiştirin. Pimi kuplajdan çıkarmak için en azından küçük bir çivi veya daha iyisi - ince bir dikmek gerekir. Daha sonra plakayı santrifüj regülatörüne ayırın. Bu regülatörün ağırlıklarının eksenlerdeki dönüşünü kontrol edin. Ağır ise, tutma halkalarını ve bu ağırlıkları çıkarmak gerekir. İçindeki tüm delikleri iyice temizleyin ve yağlayın.

çiğnemek VAZ 2109

Eğer kesiciyi değiştirmeniz gerekiyorsa,Daha sonra, bunu sabitleyen iki cıvatayı sökmek ve ardından destek plakasından çıkarmak gerekir. Bazı ateşleme dağıtıcılarında sensörün perçinlerle sabitlenebileceğini unutmayın. Bu durumda, bu elemanın değiştirilmesi, üzerinde bulunduğu plaka ile birlikte yapılmalıdır. İşte tam sökme işlemini gerçekleştirmenin yanı sıra, VAZ 2109'daki tramplörün çıkarılması. Ters sırayla birleştirin.

VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirmeVAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme

Related news

 • Oyuncu Çağatay Ulusoy biyografisi, özgeçmişi, yer aldığı diziler, sosyal ağ hesapları
 • Başak Selanik Battaniye Nasıl Yapılır
 • Dali Sergisi 1 Şubat’a kadar uzatıldı
 • ABDde ırkçı gösteri sonrası OHAL ilan edildi
 • Hazır Mantı Nasıl Pişirilir

 • VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 4

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme


  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 86

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 89

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 83

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 60

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 16

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 98

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 57

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 93

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 58

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 61

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 11

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 100

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 61

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 82

  VAZ 2109: cihaz trambler ve değiştirme 28