Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 2019

Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 2019
22.08.2019

Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 34

Van Gogh'un Yaratıcılığı. Kim "Çığlık" - Munch veya Van Gogh? Çığlık: açıklama

Sözde oluşturulan "Scream" resmiXIX - XX yüzyılın başlarında, bizim zamanımızda inanılmaz popülerlik kazandı. Tekrar tekrar parodiydi, çizgi roman oluşturdu ve eskizleri yeniden yorumladı. Resimdeki resim reklam, çizgi film, videolarda kullanılmıştır. Korku filmi “Çığlık” dan bir maske fikri bu tablodan esinlenmiştir. Resmin laneti hakkında efsaneler var - etrafında birçok gizemli hastalık, ölüm, gizemli vakalar var.

Bu resim Vincent Van Gogh mu? "Çığlık" ResimAslında "Çığlık Doğa" denir.

Ressam Van Gogh

Vincent Van Gogh 30 Mart 1853'te doğdu.Grot köyü (Hollanda). Onun yanında papaz ailesinde beş çocuk daha vardı. Ve sadece bir tanesi, Theo'nun küçük kardeşi, Vincent'ın hayatında büyük önem taşıyordu. Theo kardeşi boyunca tüm hayatını finanse etmişti, onun dehasına inanan tek kişi oydu.

Van Gogh, aile geleneğinde kendini bir sanat ve ticaret şirketinde komisyon ajanı olarak denedi, bir vaiz ve öğretmendi. Bu alanlarda başarısızlığa uğrayan sanatçıya döndü.

van gogh resim çığlık

Resim üzerinde çalışırken Van Gogh, geçmiş yüzyılların ustalarının tuvallerini kopyaladı. Zeki sanatçıların örneğinde zanaat inceliklerini okudu. Aynı zamanda kendi özgün yazarının tarzını yarattı.

Resim çekmek

Van Gogh, 30 yaşına geldiğinde kendini tamamen adamıştı.boyama. Manzaralarda, natürmortlarda, portrelerde, sanatçı rengini ve ışığını aradı. Genellikle doğada, sıcak güneşin altında veya delici rüzgârda çalıştı. Van Gogh'un sağlığı hızla bozuldu. Bir psikiyatri kliniğinde birkaç kez tedavi edildi. Sanatçı, sık saldırı ve halüsinasyonların yakın bir ölüme tanıklık ettiğini anladı.

resim çığlık van gogh

Öfkeli bir şekilde çalışmaya başlıyor, tasvir ediyorparlak ve güzel dünya ("Hasat", "Sainte-Marie'deki balıkçı tekneleri", "La Cros Vadisi"). Özlem ve yalnızlık dönemlerinde, resimlerin tamamen farklı bir havası (“Eternity'nin Kapılarında”, “Arles'te Gece Kafesi”, “Tutukluların Yürüyüşü”) gösterilir. Bu tuvallere baktığınızda, aynı durumda "Çığlık" tablosunun yaratıldığı hissi yaratılır. Van Goghsık sıkBu şaheserin yazarı düşünün. Bu ifade doğru mu?

Hayatı boyunca yaptığı tek satış resmi"Arles'deki kırmızı üzüm bağları." Kalan çağdaşlar tarafından yanlış anlaşılan sanatçı, intihar etmeyi düşünüyor. 29 Temmuz 1890'da kendini bir tabanca ile göğsüne vurdu. Van Gogh daima zamanının sınırlı olduğunu anladı. Son gücünü, kendini sanatla buluşturdu. Kızgın bir sanatçının çalışmasına adanmış olan Amsterdam'daki müze, her yıl turist ve hayran kitlelerini bir araya getiriyor.

Dehasını fark eden Van Gogh hayatında mutlu muydu? "Çığlık" filminin resmi, korku ve umutsuzluk dolu. Ama bu resmin yazarı kim?

Picture "Yıldızlı Gece"

Van Gogh'un en ünlü resimlerinden biritarlalar ve ayçiçekleri, "Yıldızlı Gece" tuvalidir. St Remy'nin psikiyatri hastanesinde yazıldığı bilinen bir gerçektir. Sağlığın iyileştirilmesi dönemlerinde, sanatçının çizmesine izin verildi.

 Vincent Van Gogh tablosunun çığlık

Kardeş Theo Vincent emin yaptıresim dersleri için ayrı bir oda var. Van Gogh doğadan yerel manzaraları ve çiçekleri tasvir etti. Ama "Yıldızlı Gece" hafızadan yazılmıştır. Yıldızların hareketleri geniş vuruşlarla temsil edilir - parlayan ışıklar garip bir dansta bir spiral boyunca dönerler. İnce dalları selvi gökyüzüne uzanır. Ve bu gizemli gökyüzünün altında, gökyüzünün mavisi ile çevrili yerleşim dondu.

Van Gogh tuvaliyle ne söylemek istiyordu? "Scream" resmi "Starry Night" tarzına benziyor. Aynı dalgalı çizgiler ve içsel kaygı, doğanın gücünde insanın önemsizliğidir. Talihsizliğin, azalan umutsuzluğun hissi, varlığın kozmik yoğunluğuyla görülür.

Gerçeklik mi değiştirilmiş mi?

Sanat eleştirmenleri ve psikiyatristler ortamında bu güneVincent van Gogh'un gerçekleri ne kadar doğru gördüğü konusunda tartışmalar var. "Çığlık" sıradışı bir resim. Bu, sanatçının bilincinin deformasyonuna işaret eder.

Van Gogh'un geç boyası meyvedir.Zihinsel hastalığın yaratıcılığı üzerine çalışmalar. Psikiyatristler, sanatın evriminden çok uzaklarda, sanatçının, değişen bir bilincin meyvesini resmediyor. Tuvallerindeki gerçekliğin sağlıksız bir devletin prizmasından geçtiğini savunuyorlar. Olağandışı stil, ruhsal durumun patolojisini gösterir.

Sanat tarihçilerinin görüşü

Sanat tarihçileri, tam tersine, fikir birliği içinde,Van Gogh'un resminin dahi bir tezahürü olduğunu. Klasiklere ve izlenimciliğe dayanan özgün tarz, sanatçının bireyselliğine işaret ediyor. Delilik ve halüsinasyonlar arasındaki aralıklarda, Van Gogh sanatsal amaçların ve görevlerin sahnelenmesinde inanılmaz bir doğruluk sergiledi. Öz-kontrolü, yaratıcılık zamanında düşünmenin netliğini vurgular.

resim çığlık van gogh fotoğraf

Hayali bir dünya yaratmak için bir araçVan Gogh resmini görür. "Çığlık" resminin, belada acımasız bir önseziyle dolu olduğu görülür. Arka planda çarpık pus, ön planda korku çığlığı, gelecekteki bir felaketin gerçekten gizemli bir önsezi.

Bir kulak ile tarih

Fransız bir sanatçı olan Paul Gauguin, Van'ın bir arkadaşıydı.Gogh. 1888'de kışı Arles'te birlikte geçirmeye karar verdiler. Her iki ressamın aciliyeti, ısıtılmış kavgaları sorun yaratıyordu. Yarı-çılgın bir durumda, Vincent, Gauguin ile skandaldan sonra, kulağını keser - sanatçı eyleminin versiyonlarından biri olarak.

Başka bir versiyona göre, ortak alkol veResimle ilgili ateşli tartışmalar, arkadaşlar arasında küçük bir kavgaya yol açtı. Belki de bu Gauguin Van Gogh'un kulağını kesti? Sanatçının tüm kulağı kesmediği bir seçenek var, ama sadece lob.

Van Gogh'un orta kulak iltihabından muzdarip olduğu başka bir versiyon daha var. Güçlü ağrı, Gauguin ile alkol içmeye ve onların acılarını çeken spodvigli Vincent acıdan kurtulmak için böyle bir yol.

Bir fahişenin efsanesi, çünkü tartıştıklarıiki yoldaş, bir kulağı olan hoş olmayan bir olay ile sona erdi. Bu tür olayların gelişimi yaratıcı insanın ruhuna düştü. Van Gogh hakkında kitap ve filmin temelini oluşturan çatışmanın bu versiyonuydu.

Olanların en banal versiyonu: Ertesi sabah tökezleyen bir bayramdan sonra Vincent yanlışlıkla kulağını kesmişti. Tıraş sırasında titreyen titreyen bir el, sanatçının çağrı kartı haline gelen saçma bir duruma yol açtı.

Bu olay ve görüntü arasında bir bağlantı var mıresimler "Çığlık"? Resmin kahramanı, kulaklarını elleriyle tutarak, çaresizce acıya bağırıyor. Van Gogh'un "Scream" inin bu özelliği, yazarı olmadığı için basit bir sebep değildir.

Gizemli resim

"Scream" adlı resim 1893 yılında yazılmıştır.1910 yıl. Gökyüzünün parlayan ışıltısı, kahramanın gözündeki korkunç umutsuzluk, gerçekleşmekte olan her şeyin gerçeksizliği - yazar tam bir ruhsal karışıklık haliydi. "Çığlık" resminin Van Gogh olduğunu varsayabilir miyiz?

Bunun bazı özelliklerigizemli tuval. Bir kişi bir resim ile "etkileşime girdiğinde", aniden sorunları vardır. Bazı insanlar akrabaları öldü, biri çıldırdı ya da uzun bir depresyona girdi.

resim çığlık van gogh açıklaması

Resmin en sık kurbanı işçilerdi.Müzesi. Hepsinden en önemlisi tuvalle temas kurdu. Bir resmi yanlışlıkla düşüren bir çalışan hakkında trajik bir hikaye var. Kafasında güçlü acılar başladığında intihar için mutsuz oldu. Müzenin bir başka çalışanı, denemenin saflığı için resme dokundu. Akşam evinde kendi evinde yandı. Bu hikayeler ne kadar doğru? Bu kesinlikle bilinmemektedir. Ancak resmin negatif enerjisi, üreme üzerinde bile hissedilir.

Alkolizm ve akıl hastalığı göz önüne alındığında, resmin "Çığlık" - Van Gogh olduğunu varsayabiliriz. Fotoğraf kancası izleyiciye umutsuzluk dalgasını getirir. Ama gerçek yazar başka bir sanatçıdır.

"Çığlık" tablosunun açıklaması

Tuval, gerçek araziyi tasvir ediyor. Oslo şehrinde, akıl hastası olan kliniğin yanında. Resmin yazarının kız kardeşi bir rahatsızlıktan dolayı tedavi edildi.

boyama van gogh resim çığlık

Tuvalde çığlık atan figür farklı oluyorDerneği. Bu iskelet, mumya veya embriyo ile karşılaştırılır. Ana karakter onu yuttu umutsuzluk bağırır. Acı ve korku dalgalı çizgiler yatay kaynaklanmaktadır. Onlar pus içinde, kahraman çığlık uyumsuzluk yaratan yüksek bir not sallandı gibiydi. Polytonal akor nüfuzresim "Çığlık". Van Gogh (açıklama,duygular, başyapıtın genel tarzı)Nedeni olmasalar da tuvalin yazarını düşünürler. Görünüşe göre, onun akıl durumu Edward Munch'un resminin yazdığı şeye benziyordu.

Kim Scream'i yazdı?

Edvard Munch - Norveçli ressam, tiyatrosanatçı, grafik sanatçısı, sanat kuramcısı "Çığlık" ın yazarıdır. Tuvalin genel tarzının Hollandalı sanatçıların esinlenmesinden ilham alınması mümkündür. Arka plandaki kozmik titreşimler Van Gogh tarafından boyanmış gibiydi. "Çığlık" ResimUlusal Galeri ve Munch Müzesi'nde (Oslo, Norveç) yer almaktadır.

van gogh karakteristik resmi ağlamak

Edward Munch, başyapıtın çeşitli versiyonlarını oluşturduOnun acı veren duyumundan kurtulma arzusu. Tuval üzerindeki köprü, arka planda iki figür - ana karakterin içine düştüğü kaosun tek gerçekliği. Bu rakamların ilgisizliği, bir kişinin korku ve ıstıraptan önceki yalnızlıklarını vurgulamaktadır.

Yazar, 20. yüzyılın gelecekteki felaketlerini, devrimleri, dünya savaşlarını, ekolojik felaketleri öngörmüş görünüyordu.

Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 2019

Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 2019

Related news

 • Yasemin Özilhan tatilde
 • Yahudi soykırımının planlayıcısı Himmler’in kızı, Batı Almanya gizli servisi için çalışmış
 • Güneş enerjisi ısıtma, çalışma prensipleri
 • İlaç Cordyceps. Yorumlar, endikasyonlar, kontrendikasyonlar
 • En kolay cilt bakımı nasıl yapılır

 • Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 63

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama


  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 14

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 61

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 22

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 85

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 59

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 12

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 97

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 33

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 34

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 63

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 83

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 5

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 39

  Van Goghun Yaratıcılığı. Kim Çığlık - Munch veya Van Gogh Çığlık: açıklama 28