Vücuttaki çatlaklar önlenebilir miVücuttaki çatlaklar önlenebilir mi
Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

Vücutta ani genişlemeler ya da ani kilo alımı olduğunda çatlaklar meydana gelir. Vücut genişlerken cildimiz vücutla aynı oranda esneyemez ve bu durumun sonucunda da ciltte uzun, ince, birbirine paralel çizgiler oluşur.

Bu çizgiler açık pembe, mor, açık gri gibi renklerde olabilirler. Çatlaklara dokunulduğunda hafif bir pürüzlü his ele gelebilir.

Çatlaklar genellikle hamilelikte ya da ergenlikte aniden vücudun genişlemesi sonucunda ortaya çıkarlar. Ergenlikte de hamilelikte olduğu gibi aniden kilo alımı gerçekleşebilir.

Çatlaklar sağlığınız için tehlikeli bir durum oluşturmazlar ve genellikle zamanla renkleri açılıp kaybolur. Vücudun hemen her yerinde görülebilirler, ancak en sık yağ depolanmasının fazla olduğu bölgelerde rastlanırlar.

 

Aşağıdaki durumlar çatlak oluşumuna sebep olabilir:

 • Ani kilo alımı
 • Hamilelik
 • Meme implantı ameliyatı
 • Vücut geliştirme
 • Steroidli ilaç kullanımı ya da Cushing sendromu
 • Marfan sendromu
 • Ergenlik

Vücuttaki çatlaklar nerelerde görülür? Çatlaklar vücudumuzun neresinde görülür?

Cildin esnediği her yerde çatlak oluşabilir, ancak en sık yağların depolandığı şu vücut kısımlarında görülürler:

 • Kolların üst kısmı
 • Sırt
 • Meme
 • Kalça – bacak
 • Basen
 • Omuz (genellikle vücut geliştirmecilerde görülür)
 • Göbek

Bazen ergenlikteki erkek çocuklarında sırt bölgesinde omurga boyunca enine çatlaklar görülebilir. Cushing sendromunun sebep olduğu çatlaklar ise daha geniş ve uzun olabilir, hatta yüzde bile görülebilirler.

Vücuttaki ve bacaktaki çatlaklar nasıl geçer?

Çatlakların çoğu genellikle fark edilmez ve kendiliğinden zaman içinde solup giderler. Eğer çok göze batan ya da vücutta çok yer kapayan çatlaklarınız varsa bunun için farklı tedavi seçenekleri uygulayabilirsiniz. Ancak bu tedavilerin tamamen işe yarayıp yaramadığına dair henüz net bir kanıya varılamamıştır.

1. Kremler, jel ve losyonlar

Çatlakları tamamen geçirdiği söylenen birçok krem, jel ve losyon üretilmektedir. Ancak bu ürünlerin çatlak oluşumunu tamamen önlemesi ya da çatlak lekelerini tamamen yok etmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Bu ürünler genel itibariyle nemlendirici ürünlerdir ve eczane, süpermarket, sağlık ve güzellik merkezlerinden temin edilebilirler.Genellikle çatlaklar henüz yeni oluşmaya başladığında, kırmızı ya da mor renkteyken kullanılmaları tavsiye edilir.Bacaktaki çatlaklar için krem sık kullanılan bir çatlak tedavisi ürünüdür. Tamamen tedavi etmeseler de bu ürünler çatlak görünümünü azaltmaya yardımcı olabilirler.

2. Lazer tedavisi

Lazer terapisi çatlakları tamamen ortadan kaldırmaz ancak çatlakların solmasına ve çatlak görünümünün hafiflemesine, göze daha az batmasına yardımcı olur. Çatlak izlerinin tedavisinde birkaç farklı lazer tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Darbeli boya lazeri (pulsed dye laser) yöntemi çatlaklar için sık uygulanan bir tedavi yöntemidir.Genellikle ağrısız bir yöntemdir ve çatlak yeni oluşmaya başladığında, çatlaklar hala kırmızı ya da morken uygulanır.

Lazer ışınından gelen enerji çatlakların altındaki kan damarları tarafından emilir. Böylece bu bölgede bulunan kan damarları göçer ve kırmızı ya da mor renk görünümü ya tamamen kaybolur ya da rengi beyaza döner.

Lazer tedavisi genellikle sigorta kapsamına girmez ve pahalı bir yöntemdir. Gözle görünür bir sonuç için birden fazla seans uygulanması gerekir. Uygulanacak seans sayısı cilt tipinize ve renginize göre değişmektedir.

3. Estetik ameliyat

Çatlak tedavisinde uygulanan estetik ameliyatlar oldukça pahalıdır ve nadiren tavsiye edilir. Eğer karın bölgenizde çatlak izleri ve çok fazla sarkmış deri varsa karın germe estetik operasyonu (abdominoplasti) geçirebilirsiniz. Bu estetik operasyonda karın bölgesindeki fazla yağ ve deri çıkartılır ve göbek deliğinin altında kalan çatlaklardan da kurtulmak mümkündür.

Bu yöntem estetik operasyon olduğu için devlet tarafından karşılanmaz.Ayrıca bu tedavi yönteminin birçok riski vardır ve yara izine de sebep olabilir.

Vücuttaki çatlaklara bitkisel çözümler

1. A vitamini

A vitamini bir retinoiddir ve retinoidler cildin daha pürüzsüz ve genç kalmasına yardımcı olurlar. Birçok reçetesiz satılan kozmetik kremin içinde retinoid bulunur. A vitamini ekstresi bulunan bir krem sürmek, A vitamini kapsüllerini su ile yutmak ya da A vitamini açısından zengin olan havuç, tatlı patates gibi besinleri sık tüketmek çatlak görünümünüzün azalmasına yardımcı olabilir.

2. Şeker 

Şeker ile yapılan peelinglerin cildi soyup yenilediği düşünülmektedir ancak bu bilim insanları tarafından henüz kesin olarak onaylanmamıştır. Ancak bazı insanlar şeker peelinginin çatlaklar üzerinde çok faydası olduğunu tecrübe etmiştir, yani denemekte fayda var. Evde hazırlayacağınız şekerli peelingi çatlaklı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Evde şeker peelingi hazırlamak için çeyrek fincan badem ya da Hindistan cevizi yağını bir fincan şeker ile karıştırın. Karışıma bir iki damla limon suyu ekleyin. Karışımı çatlaklı bölgeye sürün, duş almadan önce uygulayabilirsiniz. Peelingi durulamadan önce 8-10 dakika bekleyin, ancak karışımı kesinlikle hafif hareketlerle uygulayın çünkü toz şeker taneleri cildinizi kesebilir. Bu işlemi haftada bir ya da iki kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Aloe vera

Aloe vera bitkisinin çatlak onarıcı etkisi henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da aloe vera bitkisinin doğal bir iyileştirici olduğu ve cildi yumuşatıp nemlendirdiği bilinmektedir. Bu da aloe vera bitkisini çatlaklar için ideal bir tedavi ürünü yapmaktadır. Aloe vera bitkisinin saf suyunu çatlaklı bölgeye her gün duş aldıktan sonra düzenli olarak sürebilirsiniz.

4. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının cilt onarıcı etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda yara tedavisinde de etkili bir ürün olan Hindistan cevizi yağını her gün çatlaklı bölgeye uygulamak çatlak görünümünün hafiflemesine, kırmızı görünümün azalmasına yardımcı olacaktır.

5. Kastor (Hint) yağı

Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, siğil, koyu lekeler, sivilceler gibi birçok cilt sorunu ile savaşan kastor yağının çatlak izlerinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Kastor yağını çatlaklı bölgeye az miktarda sürüp 5-10 dakika boyunca nazikçe, dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. Ardından çatlaklı bölgeyi ince, pamuklu bir bez ile temizleyin. Bölgeye işlemin ardından yarım saat boyunca sıcak havlu uygulamak etkileri artıracaktır. Bu yöntemi en az bir ay boyunca her gün tekrarlamalısınız.

6. Yumurta akı

Yumurtalar protein açısından son derece zengin besinlerdir. Yumurta beyazında ise bolca amino asit ve protein bulunmaktadır ve bu maddeler çatlak izleriyle mücadele için oldukça etkilidir. İki yumurtanın beyazını çatal yardımı ile çırpın. Çatlaklı bölgeyi temizleyin ve bir katman yumurta sarısını bir makyaj fırçası yardımıyla bu bölgeye sürün. Yumurtanın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından soğuk su ile bu bölgeyi temizleyin. İşlemin ardından bölgenin nemlenmesi için az bir miktar zeytin yağı ile cildi ovun. Bu yöntemden olumlu sonuç alabilmek için işlemi en az iki hafta boyunca her gün tekrarlamanız gerekmektedir.

7. Patates suyu

Patates suyunda cilt hücrelerinin yenilenmesini ve gelişmesini tetikleyen çeşitli vitaminler ve mineraller bulunmaktadır ve bu sebeple çatlak tedavisinde kullanılabilir. Bunun için orta boy bir patatesi ince dilimler halinde kesin. Patates dilimlerinden birini alın ve çatlak lekelerinin üzerine birkaç dakika boyunca hafifçe sürün. Patatesin içindeki nişastanın tüm çatlaklı bölgeyi kapladığından emin olun. Patates suyunun kurumasını bekleyin ve ardından bölgeyi ılık su ile yıkayın.

Vazelin çatlaklara iyi gelir mi?

Vazelinin çatlaklara iyi gelip gelmediğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak nemlendirici etkisinden dolayı cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olacaktır.

Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi?

Düzenli olarak kremler ve losyonlar kullansanız bile çatlakları kesin olarak önleyebilmenin belli bir yolu bulunmamaktadır. Ancak kilonuza dikkat etmek, dengeli beslenmek, bol su içmek, taze meyve sebze tüketmek, düzenli egzersiz yapmak gibi alışkanlıklar ani kilo alımı ya da kilo veriminden kaynaklanan çatlak lekelerini önlemekte yardımcı olabilir.

Ayrıca cildinizin esnekliğini koruyabilmesi için çok dar kıyafetler giymemeye çalışmanızda da fayda var.

Vücuttaki çatlaklar önlenebilir miVücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

Related news

 • Hazal Kayadan çarpıcı açıklama Hazal Kaya kimdir
 • Nasıl yapılır
 • Beyin aktivitesinin uyarıcıları - gerçek ya da kurgu
 • Ayak ağzı
 • Suya batırmadan bir inci arpa nasıl pişirilir: orantı ve pişirme yöntemleri

 • Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi


  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi

  Vücuttaki çatlaklar önlenebilir mi