Topuk çatlakları

Topuk ve ayak tabanlarında cildin kuruması ile oluşan, ölmüş deri birikimindeki çatlamalaratopuk çatlağıdenilmektedir. Çok sık rastlanan bir ayak problemidir. Görüntüsel olarak kötü durduğu gibi, çatlak içine yerleşen bakteriler ile enfeksiyon kaparak ağrı, sancı ve şişmeler olabilir. Özellikle, şeker hastalığı olan insanlarda enfeksiyon riski artmaktadır.

Cildi kuru olan insanlarda daha fazla görünmektedir. Deri altında bulunan yağ tabakası, ağır vücutlarda yana doğru genişleterek çatlamalara sebep olmaktadır. Ayak tabanında olan kuruma, bazen mantar enfeksiyonları ile olmaktadır. Uzun süre ayakta kalmak, kilolu olmak, açık ayakkabılar, şeker ve guatr hastalıkları, soğuk ve nemli hava, topuklarda ölü deri birikimine ve çatlamalara neden olur.Topuk çatlaklarında bir hekime gözükmekte fayda vardır. Çatlağın sebebi araştırılmalıdır. Sedef,egzamaveya mantar rahatsızlıklarından kaynaklanıyorsa tedavisine başlanmalıdır. Ayakkabı seçimlerine dikkat etmek, ayak derinin soyulmasını sağlamak ve uygun nemlendirici kremler ile tedavisinin yapılması gerekmektedir. Banyo sonrası,ponza taşıile ölü deri temizlenmelidir. Çatlak bölgeleri, E vitaminli yağlar ile yağlandırmalı ve kuruluğun önüne geçilmelidir. Çatlakların kaybolması için, çorap giymek ve kapalı rahat ayakkabıları tercih etmek gereklidir. Soğuk su içine eklenen 1 fincan elma sirkesi içinde ayakları yarım saat kadar bekletmek, gül yağı ile topuklara masaj yapmak, Zeytinyağı ile masaj yapmak, bir aspirin ile vazelini karıştırıp sürüp gece boyunca çorap giymek topuklardaki çatlaklara iyi gelmektedir.

Evde yapabileceğiniz krem tariflerinden örnek vermek gerekirse, 3 tatlı kaşığı vazelin, 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bepanten karıştırın ve akşam ayaklarınıza sürün. 1 fincan vazelin kremi, 4 adet dövülmüş aspirin ve yarım limon suyu ile karıştırın. Ayaklarınıza sürün ve gece çorap giyerek uyuyun. Bu iki formülle, topuk çatlaklarının yanı sıra ölü deri oluşumunu da engelleyebilirsiniz.Related news

 • Gelin tacı nasıl yapılır
 • Japon tatami yatakları: müşteri yorumları
 • Mulinadan Fenechka - aşk ve dostluğun bir simgesi olarak bilezik
 • Uzun gece elbisesi
 • Güneş enerjisi ısıtma, çalışma prensipleri

 • Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları


  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları

  Topuk çatlakları