Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 2019

Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 2019
17.07.2019

Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 13

Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar

Bina kurma ve işletme sürecindeToprak, yeni inşa edilen yapının büzülmesine yol açabilecek şekilde deforme olur. Bu fenomen çok tatsızdır, çünkü çatlakların görünümünü veya binanın yuvarlanmasını tehdit eder. Yani, daha fazla sömürüyü tehlikeye atacak. Ancak yapının tabanının deformasyon sınırlarını planlayarak büzülme katsayısını hesaplamak mümkündür. Bu amaçla, toprakların damga testleri yapılır.

toprak damgası testleri

Yöntemin özü ve özellikleri

Toprağın deformasyon özelliklerinin belirlenmesibüyük statik yükler altında nasıl davranır. Daha fazla konsolidasyon veya çöküş öngörmek için gerekli olduğunu bilin. Bu, bütün bir uzman ekibini içeriyordu.

Ölü test yöntemi çok doğru sonuç verirSonuç olarak, herhangi bir mühendislik-jeolojik çalışma türü için ana unsurlardan biridir. Özellikle bir yeraltı yapısı veya yüksek binalar inşa edilmesi planlanıyorsa. Bu testlerin doğruluğu GOST tarafından düzenlenmiştir.

Yöntemin özü aşamalı bir yüktürtoprakta yüklü sert pullar. Özel cihazların yardımıyla, üzerlerindeki yükler takip edilir ve büzülme değerleri belirlenir. Kalıbın kendisinin büzülmesine bağlı olarak, toprağın deformasyon özellikleri de hesaplanmaktadır.

inşaat için mühendislik jeolojik araştırmalar

Sondajlara karşı test

Sondaj yönteminden farklı olarak,Yer testleri daha karmaşık ekipman gerektirir ve emek yoğundur. Kural olarak gerekli olan araç ve gereçler büyüktür ve dikkate değer bir ağırlığa sahiptir. Ayrıca, çalışmaya başlamadan önce, test için toprak hazırlamak gereklidir. Zaman faktörü de önemlidir: Toprağın büzülmesinin doğasını incelemek uzun bir zaman alacaktır. Özel verileri gerektiren karmaşık hesaplama formülleri ekleyin, örneğin, Poisson'un topraklar için oranı.

Bu nedenle bu yöntem başlangıçta uygulanmaz.mühendislik-jeolojik araştırmalar ve tüm işlerin tamamlanma aşamasında, inşaat için bir alan seçildiğinde ve yapının boyutları hesaplandığında. İlk olarak toprak yükünün maksimum seviyesini bilmek ve bu şantiyenin jeolojik özelliklerini hesaplamak önemlidir. Ayrıca, temelin türünü ve döşeme derinliğini hesaplamaya da dikkat edin. Bütün bu düzenlemeler GOST'in ilgili paragraflarında belirtilmiştir.

Topraklar için Poisson oranı

Pulun boyutları ve deformasyona etkisi

1930'ların başlarında, büyüklüğün ortaya çıktığı ortaya çıktı.Birçok açıdan kullanılan damga, belirli bir toprak kayanın deformasyon derecesini etkiler. Araştırma sonucunda kil ve kumlardaki kare pulların yer aldığı basında ilginç bilgiler vardı. Büzülme, damganın standart büyüklüğünün durumu altında değişmemiştir: 18 ile 30 cm arasında bir kenar ile, bu değerlerden belirgin bir şekilde sapması durumunda, büzülme parametresi az ya da çok artmıştır.

Sonuç olarak, Sovyet jeologlarıUzun yıllar test için kullanılan standart ölçü kalıpları hesaplanmıştır. Bunlar 2,5, 5 ve 10 bin santimetrekarelik bir alana sahip yassı, yuvarlak ve rijit pullardır. Sadece bin cm'lik bir alana sahip küçük bir damga kullanılması gerekiyorsa2Özel yüzüklerle alanı minimum değerlere yükseltilmiştir. Ancak, küçük pullar sadece özel sektörlerde, özellikle sondaj kuleleri olan kuyularda kullanılır.

Önerilen boyutlar

Burada, zeminlerin yoğunluğuna ve türüne bağlı olarak, hangi pulların kullanılması önerilir?

 • Kil, kum, gevşek ve kalın bir ortalama yoğunluk derecesi ile - 5 bin cm pul alanı2ve 80 cm çapa kadar bu tür topraklar için IL katsayısı 0,25'ten fazladır.
 • yarı çapı 57 cm., IL katsayısı kadar bir alana sahip kalıpları kullanarak Kil ve kumlu toprak 0.25'ten sahiptir.

toprağın deformasyon özellikleri

Deforme özellikleri

Gerekli toprak kriterlerini belirleyebilirözel bir araç yardımı - pressiometer. Sahada damgalamada kullanılır. Bu ekipman, türüne göre toprakların birçok özelliğini tanımlamanıza izin verir.

Kumlu, killi, organik toprak veyabir deformasyon modülü belirlenir. ilk çökme basınç katsayısı ve bağıl deformasyon için test çökme olasılığı yüksek olan killi topraklar.

Poisson oranı kullanılarak formül

Toprak direncinin sonuçlarla hesaplanmasıDamga testleri, özel bir formül kullanılarak belirlenir. Her cins için kendine özgü bir katsayı kullanır. Poisson oranı denir ve farklı kayalar için aşağıdaki değerlerdir:

 • Kayalık zemin - 0,15.
 • Semicall - 0.25.
 • Kaba - 0.27.
 • Kum - 0,3.
 • Loam - 0,35.
 • Kil - 0.42.

Topraklar için Poisson katsayısıgerinim katsayısını hesaplamak için formül. Ancak, kullanılan ekipmanın türüne ve doğruluğuna bakılmaksızın, bu modülün değeri sadece bir düz çizgi segmentinde hesaplanabilir. Ne de olsa, sıkıştırılabilirlik parametrelerinin belirlenmesi gereken toprağın davranışı oldukça değişkendir. Bu nedenle, doğrusal olarak deforme olabilen cisimlerin teorisi altındadır.

test

Bununla birlikte, deformasyon modülünün kendisi sabit bir değerdir, bu nedenle, bunu bilmenin yanı sıra, toprağın kendisinin bileşimi ve özellikleri de, yapının büzülme seviyesini hesaplamak zor değildir.

Gerilim katsayısına ek olarak, kalıp testleritoprak çökmesi ıslandığında tespit ve belirli bir yük altında, kritik değişkenler kapsamını ortaya çıkarmak ve işlem sırasında deformasyon stresi doğasını tahmin edebilirsiniz.

Toprağın büzülme aşamaları

kalıplar aracılığıyla modellenmiştir basınç altında, temel zemin, büzülmesi sırasında, bazı artan adımlar tahsis eder.

 • Mühür. Zemin sıkıştırılır, bu da gözeneklilik özelliklerinde bir azalmaya yol açar.
 • Kaydırma. Zemin, en yüksek dengede, ancak bodrumun kenarlarında çok sayıda vardiya ile.
 • Yıkım, tam veya kısmi. Toprağın yan duvarları yıkılmaya başlar, bu da yapının daha sonraki deformasyonlarına yol açar. Damga ile birlikte toprak kesiti yer değiştirir ve kenarları boyunca toprak kayalar kazıları vardır. Bu aşamada topraktaki yük artarsa, bir miktar bile olsa, deformasyonların seviyesi hızla artmaktadır.

Diğer araştırmacılar sadece iki aşamayı ayırt edernet bir ayrışma olmadan büzülme. Ancak, modern teknolojiler çok ileri gitti, bugün toprak yapısında en küçük değişiklikleri bile düzeltmek kolay.

kir

Alınan verilerin düzeltilmesi ve işlenmesi

Herhangi bir mühendislik-jeolojik araştırmaİnşaat, gerekli verilerin girildiği derginin bakımıyla desteklenir. Burada, bu, yüklerin etkisi altında pulların büzülme değeridir. Veri işleme, kullanılan ekipmanın türüne bağlı olarak, manuel olarak veya özel cihazların yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Test çalışması tamamlandığında, veriler belgelenerek işlenir. Elde edilen sonuçlara göre, baskının karşılıklı bağımlılığı ve damganın büzülmesinin izlendiği grafikler çizilir.

Çalışma nüansları ve önlemleri

Miktarında belli kısıtlamalar varbitkilerin kendileri ve GOST tarafından düzenlenen kuyuların çapı. Ek olarak, kuyunun dikeylik derecesini izlemek önemlidir. Çalışma sürecinde duvarları, muhafaza boruları ile sabitlenir.

Kalıpçıyı dikkatlice kurmadan önceözel ekipmanlarla temizlenir. Bundan sonra alt, pürüzsüz hale gelir. Mükemmel düz bir yüzeye ulaşılamıyorsa, toprak tipine bağlı olarak üzerine 2-5 cm kalınlığında bir kum yastık yerleştirilir.

Mührü mümkün olduğunca sıkı yapmakzemiyle, eksen etrafında birkaç kez döndürülür. Kurulumdan sonra, yataylık derecesini ve ardından kalan ekipmanın kurulumunu dikkatlice kontrol edin.

test

Büzülme derecesinin ölçümleri içeriye doğru yapılır.Milimetrenin onda biri. Zeminlerin damga testinin başlangıcından sonraki ilk saatte, her 15 dakikada bir sapma ölçümleri yapılır. İkinci saatte - her yarım saatte bir ve daha sonra bir saatte, büzülme derecesi dengelenene kadar.

Kritik basıncın elde edilmesi, damga veya zemin uzantıları etrafındaki çatlakların ortaya çıkması ile işaret edilir. Bu test durdurulmalıdır.

Modern teknolojiler sayesindeİnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar, her türlü toprakta ve herhangi bir karmaşıklık sahasında gerçekleştirilmektedir. Su basmış alanları ve hatta heyelan bölgelerini araştırmak için izin verilir. Teknoloji ile titizlikle uyumu ve GOST gerekliliklerini yerine getirerek, test başarılı olacaktır.

Kalıp testleri yapmak da mümkündürDemiryolu raylarındaki topraklar. Ve eğer delme zorsa veya sıkışık koşullarda yapılırsa, uzmanlar özel aletler ve bir motobur kullanırlar.

Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 2019

Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 2019

Related news

 • Uyumaya Yardımcı Besinler, Yiyecekler, Ne İyi Gelir
 • Merkez Haberleri: Dede mesleği ahşap tekne üretimini sürdürüyor
 • Görebileceğiniz en ilginç pamuk şekerci
 • Portakal Yemeklerde Nasıl Kullanılır
 • En kolay sarımsaklı pilav nasıl yapılır

 • Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 90

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar


  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 21

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 99

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 2

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 21

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 73

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 77

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 93

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 56

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 81

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 37

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 37

  Toprakların damga testi. İnşaat için mühendislik ve jeolojik araştırmalar 86