Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferberTek Gezegen için bu kez finans alemi seferber


Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 19 20.02.2019, 09:17

'Tek Gezegen' için bu kez finans alemi seferber

Çevre
14:03 13.12.2019(Güncellendi 16:21 13.12.2019)URL'yi kısaltın

Macron'un Paris İklim Anlaşması'ndan çekilen Trump'ı davet etmeksizin topladığı 'Tek Gezegen Zirvesi', iklimin korunması için kamu ve özel sektör finanmanına odaklandı. Finans alemi bir dizi önemli karar alıp girişim üstlendi.

TBMM
© AA / Kayhan Özer
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2019'te kabul edilen Paris İklim Anlaşması'ndan çekilen ABD Başkanı Donald Trump'ı davet etmeksizin 'Tek Gezegen Zirvesi'ni topladı. Paris Anlaşması'nın 2. yıldönümünde Fransa, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası'nın Paris'te düzenlediği zirvede anlaşma hedeflerinin hayata geçirilmesine yardımcı olmaya dönük kararlar alındı. Acilen yürürlüğe girmesi hedefiyle 12 eylem kararı açıklandı.
Paris İklim Anlaşması
© AFP 2019 / Oliver Berg / dpa
DÜNYA BANKASIPETROL-GAZAFİNANSMANI KESECEK

Tek Gezegen Zirvesi'nin resmi olarak belirlenen odağı 'İklim Eylemi İçin Kamu ve Özel Sektör Finansmanı' idi. Zirveden çıkan en önemli karar, kömür arama-çıkarma çalışmalarını finanse etmeyi zaten durdurmuş olan Dünya Bankası'nın artık petrol ve doğalgaz arama ve üretimini finanse etmeyi de kesecek olması. Buradan kalacak 1 milyar dolar, yoksulların yararına olacak şekilde temiz enerji projelerine yatırım için kullanılacak.

ABD Başkanı Donald Trump / Paris İklim Anlaşması
© REUTERS / Kevin Lamarque
EN ÇOK SERA GAZI SALAN 100 ŞİRKETE KISKAÇ

Kurumsal yatırımcılar da dünyanın en çok sera gazı salan 100 şirketine salımları Paris Anlaşması'na uyumlu hale getirmeleri için baskı yapacaklarını duyurdu. Buna göre 26 trilyon dolarlık mal varlığını yöneten en etkili 225 yatırımcı bu konuda havayı en çok kirleten 100 şirketle görüşmeler yürütme girişimi açıkladı.

FİNANS-SİGORTA SEKTÖRÜ DEVREDE

Bununla bağlantılı olarak da toplam piyasa sermayesi 6.3 trlyon dolarlık 237 şirket, Mike Bloomberg ve Mark Carney'nin başkanlığındaki görev gücünün iklim bağlantılı finansal açıklamalarla ilgili tavsiyelerine uyacak. Dünyanın üçüncü büyük sigorta şirketi AXA, fosil yakıt projelerinden çıkıp çevre dostu projelere yatırımlarını üçe katlayarak 14 milyar dolara çıkaracağını açıkladı. Başka bir çok dev şirketten de bu yönde yatırım açıklamaları gelirken Avrupa Birliği de çevreyi koruyan yatırımlara sürdürülebilir şehirler, sürdürülebilir enerji, sürdürülebilir tarım başlıkları altında 10 milyar dolar tutarında fon açıkladı.

Macron ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Tek Gezegen Zirvesi'nin kapanışında çocuklarla buluştu.
© REUTERS / Etienne Laurent
Macron ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Tek Gezegen Zirvesi'nin kapanışında çocuklarla buluştu.

8 ÜLKENİN MERKEZ BANKALARINDAN GÜÇ BİRLİĞİ

Fransa, Britanya, Meksika, Hollanda, Almanya, İsveç, Singapur ve Çin'in merkez bankalarının ortaklığında, iklim konularında mali denetimi ve ikincil piyasaların finansını hızlı şekilde değerlendirme yapabilmek için merkezi bir bankanın kurulmasına da karar verildi. Merkezi bir banka kurulmasıyla ilgili çalışmaların 2019'den itibaren başlayacağı ve Nisan 2019'de Amsterdam'da uluslararası bir konferansın düzenleneceği ilan edildi. Fransa, Çin, Almanya, Brezilya, İsveç, Kanada'nın da olduğu 23 ülkenin bankaları, Paris İklim Anlaşması'nda finans konusunda alınan kararları uygulamaya yönelik bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya göre, iklim değişikliğiyle mücadele çerçevesinde gelişmekte olan ülkelere 200 milyar dolar değerinde yardım yapılacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un öncülüğünde Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Yeni Zelanda iklim değişikliğiyle mücadele için 2020'ye kadar 15 milyar dolar değerinde bir bütçe ayırmaya karar verdi.

PARİS'TE BİSİKLET TURU

Zirveye davet edilen 100'den fazla ülkenin 50'yi aşkını lider düzeyinde katıldı. Gezegeni en çok kirleten ABD, Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya'nın devlet başkanı seviyesinde temsil edilmemesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in şahsen katılmaması zirvenin başarısını gölgelese de Macron, Paris’i çevre mücadelesinin başkenti yapmakta kararlı görünüyor. Trump'la gerilime karşın ABD'den Bill Gates, Micheal Bloomberg gibi dev yatırımcılar, Leonardo DiCaprio, Arnold Schwarzenegger gibi sanatçılar ve eski Dışişleri Bakanı John Kerry gibi saygın isimler zirvede etkin şekilde yer aldı.

​Paris'te yeşil bir bisikletle tur atan 'Terminatör' lakaplı, Kaliforniya eyaletinin eski valisi Schwarzenegger, ''Trump, sadece Trump'ı Paris İklim Anlaşması'ndan çıkardı. ABD bir ulus olarak anlaşmanın hedefleri yönünde ilerleyecek. Mücadele edip çocuklarımız ve torunlarımız için çevreci bir gelecek yaratacağız, kimse bizi durduramaz'' dedi.

Paris'te bisikletle gezen Schwarzenegger, ABD'de İklim Anlaşması'ndan çıkan tek kişinin Başkan Trump olduğunu, başka herkesin anlaşmayı desteklediğini söyledi.
© REUTERS / Gonzalo Fuentes
Paris'te bisikletle gezen Schwarzenegger, ABD'de İklim Anlaşması'ndan çıkan tek kişinin Başkan Trump olduğunu, başka herkesin anlaşmayı desteklediğini söyledi.
Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferberTek Gezegen için bu kez finans alemi seferber

Related news

 • Neden çocuklar hıçkırıklanıyor Öğreniriz
 • Kasap Köfte Videosu
 • Tencerede Patlıcan Musakka Tarifi
 • Öğretmenin portföyünü oluşturma
 • Çok Kanatlı Çiçek Modeli Tığ Oyası Yapılışı Türkçe Videolu

 • Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 51

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber


  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 97

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 62

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 89

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 59

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 36

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 19

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 10

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 27

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 21

  Tek Gezegen için bu kez finans alemi seferber 56