Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çektiTürkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti

24.05.2019

Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 21

Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti

Yine çok sayıda sporcusunda doping çıkıncaTVGFBF(Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu) kendi kararıylatüm uluslar arası yarışmalardan çekilmiş.Pek çok sporcuda dianabol tespit edilmiş bu arada, ama daha pahalı dopinglerin, mesela doğrudan büyüme hormonunun testleriyle ilgili de bilgi verilmemiş. Bu konuda da daha fazla kamuoyu bilgilendirmesi bekliyoruz. Bir yıl geriye gittiğini ifade ettikleri bu testlerin açığı var mıdır, varsa nelerdir ve bunlar giderilecek midir?

Bir iki önce, sayıları 100’ü aşan çoğu da tanınmış vücut geliştirme sporcusu dopingden yakalanıp ceza alınca, Federasyon’da bir şeylerin kesin olarak değiştiği, bu sporun dopingle birlikte anılmaması yönünde katı çalışmalar olduğu ortaya çıkmıştı. Gerçi, dopingden ceza alan sporcular şimdi özel şovlarda yahut çeşitli başka etkinliklerde yine boy gösteriyor, ne yapsın adam, dopingli de olsa, mesleği sporculuk olmuş, hayatını birden değiştiremez ya…

Başkan da kendini kandırmıyordur umarım

Kamuoyunun dopingin detaylarını bilmediğini biliyoruz. BaşkanNiyazi Kurtözetle demiş ki, bir yıl öncesine kadar gidebilen yeni test yöntemleri olduğundan dopinglileri yakaladık, baktık ki çok dopingli var, uluslar arası yarışmalara iptal, toparlanın gitmiyoruz yani…

Hâlbuki yakın zamanda yapılan bir çalışma, profesyonel sporcularda doping etkilerinin 10 yıla kadar uzayıp adaletsizlik yaratabileceğini ortaya koymuştu. Bu kadar geriye giden bir doping tarama yöntemi ise henüz dünyada yok. Ayrıca, eğer âdeta sürpriz kontrollerle ünlü sporcular yakalanmasaydı, haberleri ve yeterli zamanları olsaydı, çoğu doping testlerinde temiz çıkacaktı.

Fitness ve vücut geliştirme sporcu (ve buna bağlı şöhretten antrenörlüğünü) bu ülkede en ciddi yapan, yaşam tarzı edinen, fırsat yakalayabilirse mesleği hâline getiren sporcular podyumlardan çekilince, podyuma vücut geliştirmeyle pek alakası yokmuş gibi görünen “sporcular” çıkmaya başladı. Vallahi, ben dopingin d’sini bilmeyip ömründe hiç spor yapmadığı hâlde o yarışmacılardan çok daha gelişmiş ve estetik vücutlu nice insan gördüğüm için, podyuma çıkan bu “doğal” arkadaşların doğal olması beni tatmin etmedi, çünkü, kendileri ne kadar fedakârlık ettilerse helal olsun ama, sporcu gibi değillerdi. Tamam ben aşırı kas mas meraklısı değilim zaten biliyorsunuz ama, insan fitness ve vücut geliştirme yarışmasında da sıradan vücutlar görünce yadırgıyor hâliyle.

Bir diğer nokta, aldığım duyumlara göre birkaç isim (başka şaibeli varsa bilmem), birkaç sene önce sıkı doping kürlerine girip sonra bırakıp artık doğal devam edenler de varmış. Var mı bilemem, ama varsa bu kişilerin doping testlerinde yakalanmayacağı ve hayatında doping nedir görmemiş rakiplerine üstünlük sağlayacağını söyleyelim. Ancak şu da bir gerçek ki, Federasyon aynı ciddiyeti artırarak devam ettirirse, bu arkadaşlar da (eğer varlarsa) avantajlarını eninde sonunda yitirecekler ve resmî fitness ve vücut geliştirme sporu dopingden temizlenecek.

Yöneticiler adımlarının arkasında durmalı, paramızı doping için kullanmamalı

Şunu söyleyelim, bu işin şampiyonlar liginde alınan nefesler bile dopinglidir.Olympiayarışmalarında olsun, diğer hemen hemen tüm uluslar arası yarışmalarda olsun sporculardoping yüklüdür.Onun için, Federasyon zaten eldeki dopingsiz sporcularla bu yarışmalarda varlık gösteremez bir de üstüne komedi oyunu gibi sahnelerle karşılaşırdık. Alınan çekilme kararı isabetlidir.

ABD’de olsun başka pek çok ülkede olsun, bu iş böyle dopingli yapıldığından, bu vücut geliştirme organizasyonlarını yapanlara çıkarıp da bizdeki gibidevlet desteği verilmez.Yani bakın, spor ve sağlığı bir arada zikredeceğiz, sonra boğazına kadar dopingli adamları devlet kesesinden ama 3 kuruş ama 5 kuruş besleyeceğiz, sonra da güya gençleri koruyacağız! Olmaz. Bu sadece gençleri dopinge özendirmek oluyordu, gerçek bu.

Milletin parasını etik dışı olduğu bilinen “spor” yarışmaları tertip etmeye ayırmak zaten hataydı. Bu işi yapmak isteyen ABD’deki gibi, kendi finansmanını yaratacak, sporcuları davet edecek, sporcular da isterse doping havuzunda yüzmüş olarak bunlara katılacak. Milleti pek ilgilendirmez o zaman. Sonuçta doping kullanmayı kafaya koymuş adamı yasalarla engelleyemezsiniz fakat spor namına ayrılan kamu kaynaklarından yararlanmasını engellemelisiniz. Benim için her sene 3-5 tane uluslar arası vücut geliştirme madalyasındansa, çoluğun çocuğun bu spora özendiğinde temiz ve güvenli şekilde yapması, gerekirse Federasyon’un yarışmalarına da güvenlik içinde katılması daha önemlidir. Sonra kendisi başka kararlar verirse, onun da kamu kaynaklarını kullanmaya hakkı olmaz, o da gider özel yarışmalara katılır, bu kadar basit.

Vücutçular tabii ki kırgın, küskün, kızgın; olağandır. Diğer pek çok branşta hemen her ülkede doping yapıldığı da malum, biz neden günah keçisi olduk bizim devletimiz neden bizi seçti diyorlar. Hani, atletizmde de aynı sorunlar biraz yaşandı. Tabii ki ABD’linin, Rus’un, “başarılı” olan tüm devletlerin atletizm başta hemen her branşta doping yaptığı zaman zaman belgeleriyle de ortaya çıktı. O ülkeler sporcularını korudu, birkaç günah keçisiyle görüntüyü kurtarıp olayları örtbas ettiler. Ancak, bizim sporda neyi hedeflediğimiz önemli, bu noktada benim çok güzel bir önerim var, bir ara detaylandırıp yazmak istiyorum. Çünkü sporcularımız bu dopingli yarışmalara mahkûm olmamalı, hem dopingsiz hem saygın yarışmalarda yarışabilmeli ve başarılı olabilmeli.

Devlet diğer sporlar için ne yapar bilmem, benim daha sonra buradan da yazarak önereceğim şey gibi yeni çözümler mi bulur yoksa diğer devletler gibi dopinge göz mü yumar bilemem. Fakatvücut geliştirme ve fitness’da olay farklıdır.Bu spor, ki spor sayılıp sayılmayacağını başka bir yazımda tartışmaya açmıştım, ölçümlerinde kesin kıstaslar olmayan bir branştır. Matematiksel değildir, ölçümü daima tartışmalı sayılır. Hiçbir Olimpik branşta böyle bir durum söz konusu edilemez bile. Daha önemlisi, uluslar arası prestije (ABD gibi dev medya organlarınızla pazarlamadığınızdan) etkisi olmadığı gibi, kullanılan doping dediğer tüm branşlardakinden çok daha fazla olmak zorundadır, bir güreşçinin, bir haltercinin, bir sürat koşucusunun aldığı doping vücut geliştirme ve fitness’da leblebi seviyesinde kalır. En önemlisi ise, bu spor, fitness dediğimizhalkın önemli bir kısmının yaptığıve her yıl daha çok kişinin yöneldiği bir etkinliği de temsil ettiğinden, halkın üzerindeki etkisi çok fazladır. Açıklayayım.

Salona giden bir vatandaşa, oradaki aşırı kaslı (aslında aşırı dopingli) herhangi biri“Ben Türkiye şampiyonuyum!”diyememelidir. Ancak bunlar hemen her gün oluyor. Böyle olunca da, doping halk için de normalleştiriliyor. Kardeşim, profesyonel vücutçular için ayrıca konuşalım ama, dopingi de bakkaldan alınan sakız basitliğine indirmeye yol açılmamalı yani! Sonuçta, vücut geliştirme ve fitness yarışmalarında podyumlar dolmuyordu ama, o podyumda yarışan doping dolu sporcular ülkemizdeki fitness kültürünü sağlıklı geliştirmek yerine zarar veriyordu. Kaç tane salonda doping bulundurulduğunu biliyor musunuz? Ben de bilmiyorum toplam sayıyı, bilemem de ama çok gördüm, kurumsal birkaç salon da dâhil buna. Zaten bu konunun üzerine ayrıca gidilmelidir, gerekirse bu da mümkündür ve doping hakkında bilgilendirmeyi artırmak bile bunun önüne büyük oranda geçmeye yeter. Gizle, sakla, yok say, yasakla; bunlar çözüm değildir ve olamaz ve de tabloyu daha kontrol edilemez, daha gizli, daha tehlikeli hâle getirebilir.

Bir sporu yapan, o spordaki dopingli ama başarılı kişiyi örnek alabilir; o zaman doping sevimli gelir. Yahut dopingle alakası olamayacak, dopingden de hiç anlamayacak biri salondaki o“resmî devletin resmî şampiyonuna”bakar da, ben niye böyle olamıyorum yani tamam zaten olamam ama en azından 10’da 1’i neden olamıyorum diye dertlere düşer.

dopingli-sporcular

Fitness, halkın güvenle yapabileceği koruyucu ve sağlığı geliştirici bir uygulama olarak yaygınlaştırılmak isteniyorsa, bu branşındiğerlerinden farkı daiyi anlaşılıp gereği yapılmalı.

Şimdi ben, 100 metrede nadir bir yetenek, ne bileyim bize Olimpik madalya getirebilecek yetenekte bir sporcunun doping kullanmasını görüp kafanın çevrilip görmezden gelinmesini anlayabilirim. Zaten, diğer hiçbir branş sporuna fitness gibiuygulama yönünden yüksek bir halk ilgisiolmaz. Millet zibil gibi gidip atletizmci olmaya kalkmıyor ya da gidip güreşçiliğe heves eden milyonlar yok zaten. Ancak fitness söz konusu olduğunda, doping karşıtı değerlendirmeyi ve uygulamayı, diğer branşlara göz yumsaydınız bile değiştirmeniz gerekirdi.

Federasyon’un doping kararları ve mücadelesi vücut geliştirme sporcularının ne kadar canını sıktıysa da gerekliydi,geç kalınmış bir adımdı.Bir zümrenin çıkarındansa, bu branşınmilyonlarca kişiyi dolaylı olarak ilgilendirdiğinin bilinciyle,toplumun çıkarını öncelemek, devletin spor ve gençliğe ayırdığı kaynağı da doğru yönetmek gerekiyordu.

Doping dediğimiz tıbbi ilaçların kullanımı özellikle bazı durumdaki bilinçsiz kişiler içinyaşamsal riskdemektir. Ayrıca başka sağlık riskleri de vardır. Bunları kendi kararlarıyla kullananlar ayrı bir konu ama, bunların kullanımının doğrudan değilse de dolaylı,hem de devletin aracılığıyla özendirilmesi vahim bir hataydı.

Yetkililer adımlarını kararlılıkla atmaya devam etmeli, dik duruşlarından taviz vermemelidir. Niyazi Kurt’tan sonra başkası gelirse de bu mücadeleyi sürdürmeli ve resmî fitness ve vücut geliştirme federasyonunu kötü imajından tamamen kurtarıp temizlemelidirler.

Not:Federasyon’un bu son gelişmeyi basın bülteniyle mi duyurduğunu bilmiyorum ancak eğer öyleyse, bize Cumhuriyet Sucukları’ndan bile basın bülteni gelirken kendilerinden gelmemesini bir ihmal olarak değerlendiriyorum. Hellooo! Bizden çok ziyaret edilen bir başka fitness sitesi henüz yok.

Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çektiTürkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti

Related news

 • 15 Nisan - Ekolojik bilgi Günü. Tatilin geçmişi
 • TÜRKÇE ÖRNEK TARİFLİ HAROŞA ZİKZAK ÖRGÜ MODELİ YAPILIŞI
 • Organik gıdanın kanseri önlediği kanıtlandı
 • Etli Taze Bamya
 • Ayakkabı freni: cihaz ve karakteristik

 • Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 26

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti


  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 16

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 52

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 47

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 45

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 21

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 64

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 64

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 60

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 62

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 65

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 80

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 30

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 1

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 2

  Türkler yine dopingli çıktı, Federasyon fişi çekti 1