Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi 2019

Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi 2019 Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

Efes antik kenti (Türkiye) batıda yer almaktadır.Küçük adıyla anılan küçük Asya yarımadasının bir kısmı da Antalya adıyla anılır. Modern standartlara göre, küçüktür - nüfus 225 bine ulaşamamaktadır. Bununla birlikte, geçmiş yüzyıllardan kalma tarihi ve anıtları sayesinde dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir.

Efes şehri

Doğurganlık Tanrıçası Şehri

Antik çağda ve XI yüzyılda Yunanlılar tarafından kurulduMÖ. e., şehir, doğurganlığın tanrıçası Artemis'e enkarne olan, burada doğmuş olan yerel bereket tanrıçası kültüyle meşhurdur. M.Ö. VI. Yüzyılda bu cömert ve misafirperver bekar. e. Şehrin sakinleri, Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen bir tapınak inşa etti.

Efes kenti 6. yüzyılda eşi benzeri görülmemiş bir güne ulaşmıştır.MÖ. E., iktidar altındayken, modern dilde adı servetle eşanlamlı olan Lidya kralı Creus'u ele geçirdi. lüks cetvel bu boğulma hiçbir yol bağışladı ve tapınaklarını tüm yeni heykeller süslenmiş ve sanat, bilim ve sanat patron bir patron olarak davrandı. Onunla, şehir, antik filozof Heraklit ve eski şair Callin gibi birçok seçkin kişiliğin isimleri tarafından yüceltilmiştir.

Çağımızın ilk yüzyıllarında şehrin hayatı

Ancak, şehrin zirve gelişimi I-II yüzyıldadır.n. e. Bu dönemde Roma İmparatorluğu'nun bir parçasıydı ve parası çok para harcanmıştı, su kemerleri inşa edilmişti, Celsus kütüphanesi, hamam banyoları ve Yunan tiyatrosu yeniden inşa edildi. Şehrin ilgi çekici yerlerinden biri, ana caddesi, limana inen ve sütun ve portiklerle süslenmiş olmasıydı. Roma imparatoru Arcadius'un adını almıştır.

Efes'te tekrar tekrar Yeni olarak anılmaktadır.Özellikle de "Apocalypse" olarak bilinen "Elçilerin İşleri" ve "İlahiyatçı John Vahiyleri" kitaplarında yapılan antlaşma. Mesih'in ilk takipçileri, Kurtarıcı'nın dünyevi bakanlığı sırasında bile ortaya çıkmaya başladı ve Pavlus, 52-54 yılında şehirde yaşadı ve vaaz etti. Araştırmacılar ayrıca, Efes’te merhum ve gömülü olan Evanjelist’in Müjde'yi burada yazdığına inanmak için bir sebepleri var. Kutsal Gelenek, bu şehri Kutsal Bakire Meryem'in (İsa Mesih'in Annesi) yaşamının son yılları ile birleştirir.

Artemis Efes kenti

Kenti terk eden deniz

Efes’in - Artemis’in - temeli atıldıEge Denizi kıyısında o antik büyük liman merkezidir. Tanrıça Zeus, yüce cetvelle kavga edip ve nedenleri doğal düzen vardı, ama sadece VI yüzyılda olsun diye, şehre öfkesini boşalttı - Ama sonra beklenmedik oldu. e. Liman aniden sığ ve çamurla büyümüş oldu.

Konut sakinleri konutlarını yeni bir eve taşımak zorunda kaldılarAyaasoluk tepesinde yapımına başlanan, bugünkü Türk şehri Selçuk'a yakın bir yer. Ancak deniz, bu antik kentin gelirinin çoğunu mahrum bırakmaya devam etti. Efes yavaş yavaş çürüme oldu. Toprak kalıntılarını ve depremleri tamamladı, kalıntılarını kumla kapladı ve gelecekteki arkeologlar için güvenilir bir şekilde korundu.

Antik çağın unutulmuş anıtı

Nedeni, 7. yüzyılda Araplar tarafından tamamlandı.baskınlar ve sonunda kör unsurun eline henüz ulaşmadığı için tahrip oldu. Yedi asır sonra, Osmanlı İmparatorluğu, Efes'e bitişik olan Ayasoluk kentinin bulunduğu bölge de dahil olmak üzere, Küçük Asya'nın önemli bir bölümünü ele geçirdi.

Efes kenti eşi benzeri görülmemiş bir güne ulaştı.

O zamandan beri gelişmeye başladı, ama zatenİslami gelenek çerçevesinde. Sokaklarında camiler, kervansaraylar ve Türk hamamları vardı. Hatta bir yüzyıl sonra kasaba yeniden adlandırılmış ve Selçuk'un, Efes bugünkü adını aldı ve şehir nihayet terk edildi ve sıcak rüzgar burada uygulanan bir kum tabakasının altında birkaç yüzyıllardır uykuya düştü.

Arkeolog meraklılarının kazıları

Bölgedeki arkeolojik kazıların tarihçesiAntik kent 1863'e kadar uzanıyor. Onların başlatıcısı, Türkiye'deki tren istasyonlarının inşasını tasarlayan İngiliz mühendis ve mimar John Turtle Wood'du. Yeni Ahit'te adı geçen Efes Artemis Tapınağı'nı bulmak için yola çıkarak, çalışmaları yürütmek için yerel makamlardan izin aldı.

Görev kolay değildi çünkü sadecekendi kendini yetiştirdiği arkeoloğun sahip olduğu bilgiler, Efes kentinin nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olmaktaydı, ancak düzeni ve binaları hakkında hiçbir özel veri yoktu.

Şehir hiçlikten isyan etti

Üç yıl sonra, dünya ilk olarak daire içine alındıJohn Wood tarafından yapılan keşifler ve o zamandan önceki yüzyıllarda Hellenik kültürün olağanüstü anıtlarının yaratıldığı Efes kenti, herkesin dikkatini zincirledi.

Efes antik kenti

Şimdiye kadar, şehir birçok korunmuşTarihinin Roma dönemi ile ilgili eşsiz anıtlar. Hatta çok gözler, ihtişamıyla şaşırtıcı görünür ve mümkün parlak döneminde şehrin ihtişamını ve parlaklık hayal etmek kılan bugün ortaya çıkarmak için henüz gerçeğini verilen.

Tiyatro ve buna öncülük eden Marble Street

Efesin başlıca ilgi çekici yerlerinden biriHelenistik dönemde inşa edilen tiyatronun kalıntılarıdır, ancak Roma imparatorları Domitian ve onun halefi Trajan'ın saltanatı sırasında önemli bir yeniden inşaa edilmiştir. Bu gerçekten görkemli yapı yirmi beş bin seyirciyi ağırladı ve daha sonraki bir dönemde şehir duvarının bir parçasıydı.

Efes’e deniz yoluyla giren herkes,Limandan tiyatroya, mermer levhalarla kaplı dört metre yüksekliğindeki bir caddede ilerleyebilir. Yanlarında duran ticaret butikleri, ziyaretçilerine mükemmelliği ile hayran kalan eski tanrıların ve eski kahramanların heykelleri ile değişti. Bu arada, şehrin sakinleri sadece estetik değil, aynı zamanda oldukça pratik insanlardı - caddenin altındaki kazılar sırasında oldukça gelişmiş bir kanalizasyon sistemi keşfettiler.

Efes şehir tarihi

Kütüphane - Roma imparatorluğundan bir hediye

Antik dünyanın diğer kültür merkezleri arasındaEfes kenti Celsus Polemeana adında, kütüphanesinin, ayrıca biliniyordu - Ona anısına inşa Roma İmparatoru Titus, Julia babası ve onun lahit salonlarından birinde ayarlayın. Roma İmparatorluğu'nda kamu binaları ölü gömme son derece nadir ve ölünün özel yararları vakalarında sadece izin unutulmamalıdır.

Binanın hayatta kalan parçalarınişlere yerleştirilmiş alegorik figürlerle zengin bir şekilde dekore edilmiş cephenin bir parçasıdır. Celsus kütüphanesinin bir kez toplanmasıyla birlikte, sadece dolaplarda ve raflarda değil, aynı zamanda doğrudan geniş salonlarının zemininde de on iki bin kaydırma yer aldı.

Medusa Gorgona tarafından korunan tapınak

Antik çağlarda olan Artemis tapınağına ek olarakKentin özelliğidir, Efes ibadet hala birçok yerde inşa edilmiştir. Bunlardan biri Mermer Caddesi'ne dönerek görülebilir kalıntılar olan Adrian kutsal vardır. Onun inşaat geri yıl 138 M.Ö. kadar dayanmaktadır. e. bu pagan tapınağının eski ihtişamını sadece birkaç hayatta kalan parçaları vardı.

Bunlar arasında - dört Korint sütunları,Ortada yarım daire şeklinde bir kemerle üçgen bir alınlığın desteklenmesi. Tapınağın içinde, Gorgon Medusa'nın tapınağı koruyan ve diğer antik tanrıların görüntüsünü koruyan Gorgon Medusa'nın kabartmasını görebilirsiniz. Daha önce de, dünya imparatorları Maximian, Diocletian ve Galeriler olmak üzere dünyadaki oldukça gerçek yöneticilerin heykelleri vardı, ancak bugün şehir müzesinin sergileri haline geldi.

Efes Şehri nerede

Efes kentinin en zengin nüfusu

Roma yönetimi sırasında kentin tarihiTroyan Çeşmesi'ni çevreleyen Adrian heykele kompleksi tapınağının girişine yakın, ölümsüzleştirilen ve yakındaki bir heykelde. Kompozisyonun merkezinde, bir su akışı gökyüzüne yükselen bu imparatorun mermer bir heykeli duruyordu. Onun etrafında saygılı pozlar, Olympus'un ölümsüz sakinlerinin heykelleriydi. Bugün bu heykeller aynı zamanda müze salonlarını da dekore ediyor.

Hadrian tapınağının karşısında evler vardı.Efesli toplumun seçilmiş bir bölümünü yaşadı. Modern dilde ifade edilen, elit bir çeyrek oldu. Yamaçta yer alan binalar, her birinin çatısının, komşu, aşağıda yer alan seviye için açık bir teras olarak hizmet edecek şekilde tasarlandı. Evlerin önünde kaldırılmış olan mükemmel korunmuş mozaik, sakinlerinin yaşadığı lüks hakkında bir fikir vermektedir.

Binalar fresklerle zengin bir şekilde dekore edildive günümüze kadar kısmen korunmuş çeşitli heykel görüntüleri. Denekler, geleneksel olarak bu gibi durumlarda, antik tanrılar ve geçmişin olağanüstü insanlarının görüntülerini içeriyordu. Örneğin, bir tanesi antik Yunan filozofu Socrates'i yakalar.

Şehrin Hıristiyan türbeleri

Bu şehirde, yan yanaantik putperestlerin anıtları ve değişen Hıristiyan kültürü, bunlardan biri de St. John'un bazilikasıdır. 6. yüzyılda, İmparator Justinianus, muhtemelen, kutsal elçinin, Kıyametin yazarı ve İncillerden birinin gömülü olduğu yerde, onu dikmeye emredildi.

Efes antik kenti (Türkiye)

Fakat Efes’in ana Hıristiyan tapınağı,Tartışmasız olarak, geleneğe göre, İsa Mesih'in Annesi - En Saf Meryem Ana - son yıllarını geçirdiği evdir. Efsane der ki, Kurtarıcı, sevgili öğrencisi olan Havari Yuhanna'nın emrini emanet etti ve o, Efendinin emrini kutsal tutarken, Efes'teki evine götürdü.

Ayrıca çok güzel bir efsane var.Yanındaki bir dağın yamacında bulunan mağaralardan biriyle bağlantılıdır. Şu andaki inanışa göre, Hıristiyanlığın zulmün olduğu günlerde, gerçek inancını savunan yedi genç kurtarıldı. Onları olası ölümden kurtarmak için, Rab onlar üzerinde iki asır geçirdikleri derin bir uyku gönderdi. Genç Hıristiyanlar zaten güvende uyanıktılar - bu zamana kadar inançları devlet dini haline gelmişti.

Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi 2019

Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi 2019

Related news

 • Zerdeçal Suyu Tarifi Nasıl Yapılır
 • Ariadna Borisova: Biyografi ve Yaratıcılık
 • Fırın Poşetinde Pratik Türlü Tarifi Videosu
 • Çavdar Ekmeğinde Yoğurtlu Tavuk Salatası
 • Şişmanlık Nedeniniz Düzensiz Uyku Olabilir

 • Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi


  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi

  Türkiyede Efes Antik Kenti: Tanımı ve tarihçesi