Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler 2019

Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler 2019 Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

Arabada birçok önemli bileşen var veNe kadar iyi çalışırlar, bir bütün olarak makinenin kalitesine bağlıdır. Böyle bir sistem soğutma sistemidir. Genellikle bazı modellerde, soğutma fanının sürekli çalıştığı görülür. Bu iyi bir işaret değil. Motorun yetersiz soğutulması, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir - ve bu da, büyük onarımlar için sahibini büyük bir meblağa dökebilir. Ancak, bu çalışma için soğutma sistemindeki nedenleri biliyorsanız, hatanın nerede bulunduğunu hızlı bir şekilde tespit edebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Bir arıza bulmak için özel bilgi ve beceriye ihtiyacınız yoktur. Yeni başlayanlar bile bununla baş edebilir. Soğutma fanının sürekli çalışmasının birçok nedeni yoktur.

Soğutma sisteminde fanın prensibi

Fanın neden olabileceği sebeplerden biriprensipte sistemin çalışmasıyla ortaya çıkan sürekli çalışma ya da genellikle açma. Fan, özel bir sensörün komutuyla başlatılır. Radyatörün tabanında bulunur. Bu sensör, soğutucunun sıcaklığından sorumludur. Gerekenden fazla ise, radyatör fanı çalışmaya başlayacaktır.Soğutma fanı sürekli çalışır Bıçakları döndüğünde,ek hava akışı. Daha sonra motordaki kanallardan geçen soğutucu akışkanın sıcaklığının düşürülmesine yardımcı olur. Soğutma fanı sürekli olarak sadece bazı sebeplerden dolayı aşırı ısınan motorlarda çalışır. Ciddi problemlerden kaçınmak için hemen bu soruna cevap vermelisiniz.

termostat

Motor, termostat arızası nedeniyle aşırı ısınabilir. Sıklıkla bu elementin mekanizmasının sıkıştığı görülür. Taraftar, buna karşılık olarak mutlaka tepki verir. Termostatın kendisi sadece yarısı açık kalır.soğutma fanı sürekli çalışıyor Sonuç olarak, soğutucu etkili bir şekilde olamazSistemdeki ısıyı yavaşlatmak için motordan gelen ısıyı boşaltın. Güç ünitesi aşırı ısındığında ve soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde, sensör bu olaya yanıt verir ve fanı başlatır. Sık sık, böyle bir sorun "Opel Astra" otomobil sahipleri tarafından karşı karşıya - soğutma fanı sürekli çalışıyor. Ve problem termostat değiştirilerek çözüldü.

Soğutma sistemi termostatı nasıl kontrol edilir

Bunu test etmek oldukça kolay. Bunu yapmak için, bu mekanizmanın vanaları çalışırken motoru çalıştırıp bu sıcaklıklara kadar ısıtmak gerekir. Sıcaklık eşiğini doğrudan cihazın gövdesinde bulabilirsiniz. Genellikle 72 veya 80 derece. Sonra alt ve üst nozuldaki sıcaklığı kontrol etmeniz gerekir. Her ikisi de yaklaşık olarak aynı sıcaklığa sahipse, soğutma fanının sürekli çalışmasının nedeni bulunur. Sökmeden sonra termostat vanalarını dikkatle incelemeniz tavsiye edilir. Bu siteyi tamir et işe yaramaz (daha kolay ve yeni bir tane satın almak daha ucuz). Bu arada, eğer bu eleman sökülürse, araçta kurulum yapmadan kontrol edilebilir. Bunu yapmak için termostat, daha sonra ısıtılan bir kap içine yerleştirilir. Artarak, vana açılmalıdır. Bu olmazsa cihaz başarısız oldu.

Soğutma pompası

Bazen sebebi soğutma fanıdırsürekli çalışıyor ve kapanmıyor, bir su pompası. Radyatördeki soğutucu sıvının sıcaklığı artar, çünkü hareketinin hızı yavaşlar. Sıvı soğutma radyatörüne girdiğinde, antifriz basitçe gerekli sıcaklıklara soğuması için zamana sahip değildir ve bir sonraki daireye geçer. Bu durumda, sıvı daha da ısıtılır.Radyatör soğutma fanı sürekli çalışıyor Pompa bir şekilde işe yaradığında, o zaman problemler hakkındafanı bilgilendirebilir. Pompa sonunda bozulduysa, motor anında kaynar - bu genellikle ciddi problemleri ve pahalı onarımları başlatır.

Pompa Arızaları

Çoğunlukla, pompa aniden çalışmayı durdurmaz. Başlangıçta, pompa arızalar hakkında çeşitli sinyaller verir - örneğin, motorun soğutma fanı sürekli olarak çalışır veya çoğu zaman açıktır.

Pompa arızasının ana nedeniyatak - sıkışır veya çöker. Pompanın düzensiz olduğu gerçeği, başlık altındaki karakteristik seslerden anlaşılabilir. Bir çeşit uluyan ya da çalıyormuş gibi görünüyorlar. Bu sesler boşta bile duyulabilir. Yeni başlayanlar genellikle bu seslere dikkat etmezler. Eksantrik milinin arızalanması için pompanın pompaları alınır. Arızayı onarmak için pompayı değiştirmeniz gerekir. Modele bağlı olarak, sadece pompanın ön tarafını monte edebilir ve yatağı değiştirebilirsiniz.

Soğutma sisteminin tıkalı kanalları

Çoğu zaman motor birsoğutma sisteminde tıkanıklık. Bu sorunu teşhis etmek oldukça zor olduğundan, durum karmaşıktır. Bu nedenle, soğutma fanı sürekli çalışıyorsa veya normalden daha sık çalışıyorsa, SOD kanallarının yıkanması gereksiz olmayacaktır. Çoğu durumda, bu faaliyetler her şeyin doğru çalışması için fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca, uzmanlar sadece durulama yapmayı değil, aynı zamanda radyatörü üflemeyi de tavsiye ederler.

Soğutma sistemi nasıl temizlenir

Soğutma sisteminin kanallarını temizlerken veRadyatör ayrıca antifriz ile değiştirilir. Yıkama işlemini yapmak için eski antifriz boşaltılmalıdır. Daha sonra sitrik asit bazlı yeterince güçlü bir çözelti sisteme dökülür. Bu etkili bir halk ilaçtır, ancak katkı maddeleri içeren çeşitli sıvılar da vardır.Opel astra sürekli soğutma fanı çalıştıranBundan sonra motoru çalıştır - böylece araba30 dakika çalışmalı. Bu, tüm kanalları iyice temizlemek için yeterlidir. Daha sonra motoru kırabilir, temizlik karışımını boşaltabilir ve son olarak taze antifriz içine dökebilirsiniz. Bu yolla çoğu zaman, kirlenme durumunda nedenler soğutma sisteminin çalışmasındaki sorunları tamamen çözebilir.

Isıtmalı radyatör

Tecrübeli araba sahipleri, radyatörün olduğunu bilirArabanın ön tarafında bulunur. Sürüş sırasında, caddeden rüzgar ve hava üflenir. Ayrıca radyatörde tüm kir ve yol tozlarına sahip olursunuz. Kavak tüyü, kuş tüyleri ve çok daha fazlası element üzerinde birikir. Zamanla, tüm bu enkaz plakaların içinde tıkanmış, böylece ısı değişiminin verimliliği azalmıştır. Havanın ters akışı antifrizi soğutmaz. Isınıyor ve soğutma fanı sürekli çalışıyor.

Radyatör nasıl durulanır

Durumu düzeltmek ve motoru sabitlemek içinyıkıcı aşırı ısınma, elemanın temizlenmesi önerilir. En modern arabalarda, önce parçayı sökmeniz gerekir, ancak çoğu zaman sökmeden temizlik yapabilirsiniz.Motor soğutma fanı sürekli çalışıyor Uzmanlar temizlemeyi tavsiye ediyorsıradan suya yardım et. Hortumdan beslenirse en iyisidir. Bazen radyatör hücrelerini fırça ile temizlemenin ve sonra durulamanın mantıklıdır. Genellikle bu prosedür radyatörün basınçlı hava ile üflenmesiyle birleştirilir.

Soğutma sisteminde hava mantarı

Deneyimli araç sahipleri için hava trafik sıkışıklıklarıbu bir sır değil. Soğutucu değiştirilmesindeki bazı hatalardan dolayı ortaya çıkarlar. Ayrıca sistemde sızıntıya neden olur. Antifriz eşit ısınamaz. Bu fanda istikrarsızlığa yol açar. Genellikle çalışır ya da hiç çalışmaz - sıcak soğutucu radyatöre girer. Aynı fişleri çıkarmaya çalışmadan önce, sistemi sızıntılara karşı kontrol etmeniz gerekir. Eğer bulunursa, o zaman ortadan kaldırılmalıdır. Ardından, fişleri çıkarmanız gerekir. Bu bir kompresör gerektirir. Gaz kelebeğinden sıvı getiren bir boruyu sökün. Daha sonra kompresör genleşme deposunun boynuna bağlanır ve hava beslemesi başlar. Tüm trafik sıkışıklıklarını bırakmak için iki veya üç dakika yeterli olacaktır.

Sıcaklık sensörü ile ilgili sorunlar

Soğutma fanı sürekli çalışıyorsaVAZ 2107, radyatörün sıcaklık algılayıcısının hem karbüratörde hem de enjektör arabalarının arızasıdır. Çoğu durumda, sadece kapalı bir durumda.Soğutma fanı sürekli olarak vazoda çalışıyor Semptomlar böyle ise, zamanı kontrol ederler.üzerinde fan açılır ve standart ile açıldığında sıcaklığı karşılaştırır. Göstergeler daha düşükse, sensör değiştirilerek sorun kolayca çözülebilir.

Kış dönemi için ısınma

Kış aylarında birçok sürücü denemekBir radyatörün ısıtılması - motorun daha hızlı ısınacağı ve yakıt tasarrufu yapılabileceği düşüncesi vardır. Ancak, thaws sırasında hava sıcaklığı yükselir. Isıtıcı kurulursa, motor etkin şekilde soğumaz. Bu, radyatör soğutma fanının neden sürekli çalıştığının sorusunun cevabı olabilir. Ama bu nadir bir sebep.

Özetleyelim

Yani, en popüler nedenler arasındaFan kararsız, elektronik ile problemleri tanımlayabilirsiniz. Çoğu araç sahibi profil forumlarında bu yüzden şikayet ediyor. Birçok kişi bu problemi sensör ve sigortaları değiştirerek çözer. Ve yardımcı olur. Olguların yarısında problem termostat değiştirilerek çözülebilir. Ayrıca, radyatörün temizlenmesiyle durum iyileştirilebilir.soğutma fanı her zaman neden çalışıyor?Bu konuda herhangi bir araçta sorunlar yaşanıyorarabalar "Ford Focus" sahipleri hakkında endişeli. Soğutma fanı sürekli çalışıyor ve lüks otomobillerde. Bu sorunun zamanında fark edilmesi önemlidir, aksi takdirde felaketle sonuçlanabilir. Motor aşırı ısındığında, yalnızca silindir kapağı, silindir, piston ve diğer bileşenlerin değiştirilmesiyle birlikte revizyon yapılabilir.

Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler 2019

Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler 2019

Related news

 • Meyve Püresi Tarifi – Bebek Yemek Tarifleri
 • Yoğurt Tatlısı Tarifi Videosu
 • Adele günde 315 bin lira kazanıyor
 • Tavuk Alerjisi: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
 • Aslan Burcu Erkeğini Etkilemenin Yolları

 • Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler


  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler

  Soğutma fanı sürekli çalışıyorsa ne yapmalısınız: nedenler, çözümler ve öneriler