12.05.2019

Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 60

Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma

Hemorajik vaskülit (Shenlaine-Henoch hastalığı) damar duvarlarının geçirgenliğinde baskın bir artışa bağlı olarak kazanılan dipe aittir.Shenlaine genocha hastalığıTezahürünün birkaç biçimi vardır. "Shenlaine-Genocha" ismi yurtdışında hareket halindedir. "Hemorajik vaskülit" terimi, sadece 1959 yılından beri Rus tıbbında kullanılmaktadır.

Shenlaine Genocha hastalığıpatogenez

Alerjik iltihap üzerine kuruludur.küçük kılcal damarlar ve kaplar. Sonuç olarak plazma yüzer ve kırmızı kan hücreleri çevredeki dokulara girer. Lezyonun patohistolojik görüntüsü, nodüler periarteritte olduğu gibi neredeyse aynıdır. Ancak hemorajik vaskülitte hasar gören damarlar daha küçüktür.

Shenlaine Genocha hastalığısemptomlar

Genellikle gençleri etkiler. Başlıca semptom ekudatif hemorajik karaktere sahip alt ekstremitelerde döküntüdür.genital shenlein hastalığıNodüller farklı boyutlarda olabilir, ancak çoğunluklasimetrik olarak küçük, küçük. Erüpsiyonlara genellikle eklem ağrısı, kaşıntı, ateş ve halsizlik bir bütün olarak eşlik eder. Hastalık çok zor ilerliyorsa, geniş hemorajik bölgelere yayılır ve birleşir. Belki de ölmekte olan bölgelerde geniş kanamalar ortaya çıkmaktadır. 10-15 gün boyunca döküntü, kural olarak kaybolur, ancak sonsuza dek değil. Genellikle tekrar görünüyor. Periartiküler ödem nedeniyle eklemlerde değişiklikler oluşur. Bazen Shenlaine-Henoch hastalığı kanamalarla dokulara ve iç organlara karmaşıktır. Karın ve bağırsağın oluşması halinde, karında sivri ağrılar vardır. Beyinde kanama felç ve parezinin gelişmesi eşlik eder. Bazen hemorajik vaskülitin karakteristik değişimleri sadece iç organlarda değil, aynı zamanda göz retinasındaki damarları ve merkezi sinir sistemini de etkiler.

hemorajik vaskülit shenlein genotip hastalığıShenlaine Genocha hastalığıformlar

Bunlar dört ile ayırt edilirler: romatoid, yıldırım, basit ve abdominal purpura. Her birinin kendine has belirtileri vardır. Örneğin, basit bir purpura, mukoza zarlarında ve cilde hemorajik patlamalar eşlik eder. Bir bütün olarak bir halsizlik var, sıcaklık yükseliyor. Romatoid purpura'da eklemlerde (çoğunlukla diz eklemlerinde) değişiklikler oluşur. Son derece acı verici, şişmiş haldeler. Adölesan ve çocukluk çağında nispeten sıklıkla karın purpurası vardır. Bağırsak ve mide kanamalarına neden olur. Karında şiddetli ağrılara ataklar eşlik eder. Kusmuk kitlelerinde, kan, dışkı gibi dışkılar karışımı vardır. Tüm bu fenomenlere vücut ısısında bir artış eşlik eder. Aynı zamanda karakteristik patlamalar da vardır. Daha az sıklıkta karın sendromundan önce gelir veya sonra ortaya çıkarlar. Yıldırım morunun aynı semptomları vardır, ancak ilk günlerde ölümle sonuçlanabilecek kadar şiddlidir.

Shenlaine-Genocha hastalığı:tanıma

Hemofili ve onu ayırt etmek önemlidirtrombositopenik purpura. Tanıma, belirli ve iyi tanınan eksüdatif hemorajik püskürmeler, eklem ağrıları ve bir bütün olarak halsizliktir. Test sonuçları incelendiğinde, trombositlerin sayısı dikkate alınmalıdır - normal kalırlar ve kan pıhtılaşma parametreleri, kan pıhtısının sıkışması değiştirilmemelidir.Related news

 • Mide Üşütmesine iyi Gelen Meyveler İlaçlar Besinler
 • 9 Maddede Bahar Gelince Değişen İnsan Psikolojisi
 • Kibris Gezi Rehberi 2019
 • Orta saçı rahat saç stilleri
 • Çocuklar için Akıllı saatler - yorumlar, modeller, özellikler ve üreticiler

 • Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 79

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma


  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 32

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 12

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 22

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 28

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 17

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 16

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 21

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 15

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 30

  Shenlaine-Genocha hastalığı: patogenez, semptomlar, tanıma 63