Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı

Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı


Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 5 23.02.2019, 19:58

Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı

Daniel Defoe’ninRobinson CrusoeveJules Verne’ninİki Sene Mektep Tatili(günümüzde “İki Yıl Okul Tatili”adıyla çıkıyor) kitaplarını okuduğumda henüz çok küçüktüm. Okulların kapanmasıyla birlikte o yıllarda âdet olduğu üzereKonyaaltı Sahili’ne, “oba”denilen yazlıklarımıza göçer, tüm yazı denizle iç içe geçirirdik. Okullar açılsa bile oba hayatı devam eder, denizden çıkıp okula, okuldan çıkıp denize koşardık. Obamızın önünde bağlı kayığımızla kâh balığa, kâh gezmeye giderdik. Kitaplardan sonra kafama yerleşmiş olan “ada” düşüncesi, neredeyse tüm oyunlarımın temeli olmuştu. Hep kayığımızın battığını hayal eder (hatta kim bilir bunu şiddetle isterdim?), o zamanlar bildiğim tek ada olanSıçan Adası’na çıkar, Robinson olurdum mahsusçuktan. Ortaokul yıllarımda bisikletlerleTopçam’a kadar gider, şamreller üzerine yüklediğimiz nevalelerimizle yüzerek 45 dakika ile 1 saat arasında Sıçan Adası’na gider, tüm günü orada geçirirdik.

Kıtaya Yakın Bir Ada

Paşalimanı Adasıbenim ilk gerçek adam.Kukumav Tepesi’ne çıkıp etrafa bakınca dört yanın denizle çevrili olduğunu görebilirsiniz. Hoş, anakara pek yakındır ama olsun, burası bir adadır. Öyle kolay kolay gelip gidemezsiniz, deniz patlarsa mahsur kalırsınız. Hiçbir şeyi atamazsınız, bir gün lazım olur; çöpleri ayırmak, her şeyi paylaşmak zorundasınız.Çünkü ada, bir anlamda “yokluk” demektir.

Adaya ilk gidişimizde sonbahardı, eşimleErdek’ten biraz alışveriş yapıp geçmiştik adaya.Yazlıkçılar dönmüş, ada gerçek sahiplerine kalmıştı.Sessizliği, doğallığı, kendi kendineliğiyle büyülemişti bizi. Eldeki stoklar tükenince olanla yetinmek zorunda kalmıştık. Aslında çok iyi bildiğimiz bir şeyi “olanla sürdürmeyi” yeniden anımsamıştık. İki ot ya da yaprak toplar salata yaparsın, varsa balık yoksa zeytin, bir de ekmek, al sana mis gibi yemek. Kent hayatının bize unutturduğu bu yaşam tarzını o günden beri uygulamaya çalışıyoruz.


Lala Mustafa Paşa’nın Ziyareti Adaya Şimdiki Adını Veriyor

Paşalimanı’nda ilk insan yerleşiminin M.Ö. 450 yıllarına kadar gittiği tahmin ediliyor. Kıbrıs seferinden dönerken fırtınaya yakalananLala Mustafa Paşa, Paşalimanı’na sığınır; ölülerini gömer, yaralılarını tedavi ettirir, gemilerini onartır. Aynı zamanda adaya şarap fabrikası, çeşme ve cami gibi yapılar yaptırır. Adanın adı buradan geliyor. Adada zeytin ve adakarası üzümü, erik, şeftali yetişiyor bolca.Zeytinyağının ve şarabının nefis olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.Denizi balık ve kabuklular yönünden çok zengin. Balık tutabilir, zıpkınla vurabilir, midyeleri ellerinizle toplayıp yiyebilirsiniz. Biz her ziyaretimizde eğer sardalya zamanıysa, boklu sardalya ve ada şarabıyla kahvaltı etme geleneğini sürdürürüz. Yanlış anlaşılmasın, boklu kebap,balıkların hiç temizlenmeden ızgaraya atılması demek.Bazen asma yaprağına sarılarak, bazen tenekede yapılır, balığın pulları üzerinde piştiği metaryale yapışıp ayrılır, iç organlarını da yerken bırakırsınız. Bu pratik ve hızlı yöntem tüm balıkçılar tarafından kullanılır.

Paşalimanı’na Ulaşım

Marmara ve Avşa adalarının yakınında bulunan Paşalimanı Adası’nda; Paşalimanı, Tuzla, Poyrazlı, Harmanlı ve Balıklı adında beş köy bulunuyor. Eskiden oldukça zahmetli ve sorunlu olan ulaşım, tüm adaları dolaşanErdek çıkışlı arabalı vapurların günde 4-5 sefer yapmalarıyla bu yıl oldukça rahatlamış.Vapurlar Paşalimanı Adası’ndaBalıklı İskelesi’ne yanaşıyorlar,oradan tüm köylere dolmuş var.Vapur seferleri için adresini inceleyebilirsiniz.

Paşalimanı’nda Konaklama

Paşalimanı’nda turizm yok denecek kadar az.Mesela hiç pansiyon yok, kalmak isterseniz ev kiralamak zorundasınız.Haftalık ya da aylık hatta sezonluk kiralayabilirsiniz. Ev kiralamak için:Celal Emre, 0532 680 54 42,

Paşalimanı’nda Yeme-İçme

Market, çay bahçesi, fırın ve lokanta mevcut.Balık almak için sabah erkenden çay bahçesine gidip çayınızı yudumlayarak adalılarla sohbet ederken balıkçıların dönmesini bekleyebilirsiniz. Balığınızı aldıktan sonra fırından sıcacık ekmeğinizi de alır eve dönersiniz.

Şehir gürültüsünden uzak, denize yakın, martı sesleri arasında Robinsonculuk oynar gibi bir tatil istiyorsanız Paşalimanı sizi bekliyor.

Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı

Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı

Related news

 • İnceleme: Temiz hat ve saç ürünleri
 • Kızarmış karides nasıl pişirilir - harika tarifler
 • İşte Gülben Ergen’in Yeni Sevgilisi
 • Çok İzlenen Videolar
 • En Ekonomik Yılbaşı Hediyeleri

 • Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 97

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı


  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 84

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 24

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 89

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 75

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 14

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 94

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 5

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 69

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 17

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 74

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 36

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 52

  Sakin Adaları Sevenler İçin Bir Sığınak: Paşalimanı 16