Rahim düşüklüğü 2019

Rahim düşüklüğü 2019 Rahim düşüklüğü

rahim düşüklüğü

RAHİM DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Kadın hastalıklarından biri olan rahim düşüklüğü, kadın için büyük bir sorun halini alabilir. Rahim düşüklüğü neden olur, rahim düşüklüğü nasıl anlaşılır, rahim düşüklüğü nasıl tedavi edilir açıklayalım.

Rahim Düşüklüğü Nedir:

Rahim düşüklüğü, rahimi tutan kordonların ve kasların zayıflaması sonucu, rahimin vajina içine düşmesidir. Böylece vajina kısalır ve bazen mesane geriye çekilir. Rahim düşüklüğü eskiden çok çocuk doğurma, ilkel ve zor doğum şartları nedeniyle daha çok görülürdü. Günümüzde genellikle kadınlar bir ya da ikiden çok çocuk yapmadıkları için bu durum bugün daha az görülmektedir. Günümüzde doğumlar daha dikkatle izlenmekte ve doğumun çok travmalı olacağı tahmin edildiği durumlarda sezaryen yapılmaktadır.

Rahim Düşüklüğü Kimlerde Görülür:

Rahim düşüklüğü genellikle yaşlı kadınlarda görülür. Doğum yapmış kadınlarda daha sık rastlanmakla birlikte, hiç gebe kalmamış olanlarda da meydana gelir. Rahim düşüklüğü, kadınların çok çocuk yaptıkları ve günlerce doğum yapmaya çalıştıkları eski günlerde çok daha fazla görülürdü. Özellikle doğumun zor olması ve çok iri bir çocuğun travmatik bir biçimde doğması sonucunda, vajinada ve rahimde geniş yırtıklar olmuşsa rahim düşüklüğü oluşurdu.

Rahim Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır Belirtileri:

Kadın yürürken vajinasından bir şey düşecekmiş gibi olursa ya da idrar, büyük abdest sırasında, ağır bir yük kaldırırken aynı durum olursa, hemen bir jinekologa başvurmalıdır. İleri vakalarda rahim o kadar aşağıya düşebilir ki, bir şeyler dışarıya çıkacakmış gibi olur. Bu, rahmin aşağıya sarkmasıyla birlikte mesanede de düşüklük bulunmasından olur (sisto-sel). Bu durumda idrarı tutabilmek, sık sık idrara çıkmak sorunları doğar ve bir ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Kalın barsağın son kısmı olan rektum da vajina içine doğru çıkıntı yapabilir. Buna rektosel denilir. Kalınbarsak o kadar aşağıya düşebilir ki,vajinadan bile görülebilir. Bu durumda da ameliyat, gereklidir.

Rahim Düşüklüğünde Teşhis ve Tanı:

Rahim düşüklüğünü anlamak için doktor böbreklerin, mesanenin, rektumun sağlam olduğunu görmek için filimler çektirir. Mesanenin bir de sistoskopiyle kontrolü yapılır. Teşhis alanını daraltmak için gerekli daha başka muayeneler de yapılır.

Rahim Düşüklüğü Tedavisi:

Rahim düşüklüğü genellikle bir peserle tedavi edilir. Peser, vajinaya sokulan bir halkadır ve rahimi normal durumda tutar. Peser kullanmanın güçlüğü, haftada en az bir kez çıkarılıp temizlenmesinin gerekmesindedir. Ayrıca, sürekli kullanılması vajinada tahriş ve akıntı yapar ve çoğu kez vajinanın örtü tabakasını aşındırıp yara oluşmasına neden olur. Peser birçok kadında hiçbir sorun yaratmaz. Bazılarıysa, cinsel ilişkiyi aksattığından yakınırlar. Ameliyat gerekirse, genellikle vajina içinden bir histerektomi yapılır ve mesaneyi çevreleyen kordon ve kaslar sıkıştırılır. Rektosel varsa, geriye ittirilip normal durumuna getirilir ve oradaki fıtık tamir edilir.

Rahim Düşüklüğü Ameliyatı:

Vakaların birçoğunda histerektomi mutlaka şart değildir, fakat rahim düşüklüğü daha çok yaşlı kadınlarda görüldüğü için rahimin çıkarılması kadını hiçbir biçimde etkilemez. Bu ameliyat vajina ameliyatlarında usta olan jinekologlar tarafından yapılmalıdır. Ameliyat gerektiği gibi yapılamazsa, mesane yeniden aşağıya düşebilir ya da idrarı tutamamak gibi bozukluklar kalabilir. Vajina çok daraltıldığı takdirde, cinsel ilişki zorluğu da olabilir. Bu ameliyat, genellikle yaşlı kadınlara yapıldığı ve anestezi tek başına birtakım sorunlar yarattığı için, yetenekli anestezistlerin bulunduğu en iyi hastanelerde yaptırılmalıdır. Bu tür bir ameliyat için hastanede yatma süresi genellikle 6 ile 10 arasındadır.


Rahim düşüklüğü 2019

Rahim düşüklüğü 2019

Related news

 • Damat Ayakkabı Modelleri 2019
 • Strawberry Cheesecake Cake Roll
 • Salçalı Biftek Tarifi 2 – Etli Yemek Tarifleri
 • Çocukların Odasını Ne zaman Ayırmalıyız
 • Saçın Uzamasını Engelleyen Şeyler

 • Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü


  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü

  Rahim düşüklüğü