PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 68 21.02.2019, 08:19

PayPass - nedir? MasterCard PayPass nasıl kullanılır? PayPass'ı nerede kabul ediyorlar?

Plastik kartlar hayatımıza uzun zamandır dahil edilmiştir. Dünyanın neresinde olursa olsun kabul edilen, küçük ve kullanışlı bir ödeme aracı. Buna ek olarak, çok güvenlidir. PIN kodunu her zaman hatırlamanız ve kartın kaybolmadığından emin olmanız gerekir; aksi takdirde siber suçlular CVV'yi tanıyacak ve örneğin çevrimiçi mağazadaki satın alma işlemlerini ödeyeceklerdir. Ancak alternatif bir çözüm - PayPass var. Bunun ne olduğunu ve bu aracın nasıl kullanılacağını bu makaleden öğreneceksiniz.

tanım

PayPass temassız bir ödeme teknolojisidirMasterCard banka kartları ile. Amacıyla terminalde bir mikroişlemci olan bir kart yapmak için yeterli ödeme. Bu PayPass teknolojisidir. Aslında, kart bir anten ile bir çip. Tayvan, ABD, İspanya ve Türkiye MasterCard PayPass olarak mikroişlemci saatler, cep telefonları ve bir kişinin her gün onunla taşıyan diğer öğeleri gömülü.

Böyle güvenli bir çözüm sistemi,Basitçe, hızlı ve güvenli bir şekilde küçük satın alımlar gerçekleştirin. Ödeme sırasında, faturalarla çekinmek, terminalden kart çekmek, çekleri imzalamak gerekmiyor. Kullanıcının sadece özel bir terminale dokunması yeterlidir. PayPass teknolojisi, düşük maliyetli ve yüksek işlem sıklığına sahip malların ticaret alanında çok yararlıdır. Fakat gelecekteki geniş kapsamlı gelişimi için operasyonların güvenliğini arttırmak gerekiyor.

Bunun ne olduğunu ödemek

Kalkınma tarihi

MasterCard, 2003 yılında 9 ay test ettiOrlando ve Florida'da temassız teknoloji kullanımı. 60 farklı noktada, kullanıcılar 16 bin kart ödedi. Buna paralel olarak, şirket cep telefonlarına PayPass'ın tanıtımı için Nokia, JPMorgan, AT & T ile olan uyumluluğunu yaptı. 2008'de 50 milyonluk bir cihaz üretildi. Bu arada, kullanıcıların% 77'si temassız teknolojiyi ana ödeme aracı olarak kullandı. PayPass, 2019 yılında Bulgaristan ve Slovakya'da açıldı ve kullanıcıların elinde 230 bin terminalde 75 milyon kart kabul edildi. Şirketin 2012 yılı finansal raporuna göre, Avrupa'daki kullanıcı sayısındaki artış nedeniyle üretim hacmi% 50 arttı. Bugün, PayPass kartları Rusya'nın Sberbank ve Ukrayna'daki Privat tarafından veriliyor.

PayPass'ın potansiyeli henüz ortaya çıkmadı

Bu ne anlama geliyor? Temassız işlemler tüm piyasa katılımcıları için faydalıdır: tüketiciler, işletmeler ve bankalar. Finansal kuruluşlar müşterilerine daha fazla sayıda ödeme yöntemi, ihraççı sağlıyor - hesap sahiplerine kart programlarına sadakatini arttırıyor. Bu teknoloji herhangi bir kredi, borç, ortak marka bilinci oluşturma ve diğer programları tamamlayabilir.

mastercard paypass

Içinde bulunduğu ticaret örgütleriTerminal PayPass, müşterilerine daha üst seviyede hizmet verebilir. İşlem sayısının azaltılması, nakit hizmet sürecini hızlandırır ve daha yüksek verimlilik sağlar. MasterCard PayPass'ı kullanmaya başlayan ilk büyük girişim, McDonald's. Kısa süre önce yeni teknolojiye olan ilgi futbolcular ve golf severler arasında ortaya çıktı. Temassız sistem turnikeler, satış makineleri vb.

PayPass: nerede Rusya'da kabul ve serbest bırakılır?

Rusya Federasyonu'ndaki ilk temassız ödeme 09'da yapıldı.09.08 Moskova restoranı "Beş yıldızlı" da. İlk PayPass kartı 2019 yılında Sanayi Bankası tarafından çıkarıldı. Öğrenciler ve öğretmenler için ayrı bir kart dolaşımı yapılması planlanmaktadır. Bunlar sadece amaçlanan amaçları için değil aynı zamanda bir öğrencinin kayıt defteri ve bir öğrenci okulu olarak da kullanılabilir.

2011 yılından beri manyetik bir şerit veMikroçip Raiffeisenbank tarafından verilir. "Premium" paketinin bir parçası olarak müşterilere ücretsiz verilmektedir. Ancak kullanım için minimum 2 milyon ruble dengelemeniz gerekir. ya da ayda 25 binden fazla ruble harcarsanız 1 milyon. Bu kosula uymayan müşteriler ayda 3000 ruble ödeyecek.

paypass teknolojisi

Dünyadaki analoglar

Sistemde temassız teknolojiler varVisa. PayWare, PayPass'ın bir benzeri. Bu ne anlama geliyor? Visa ve JCB Co. Ltd MasterCard'ın tek bir protokol olarak kabul edilmesine ilişkin bir anlaşma imzaladı; diğer bir deyişle, tüm temassız teknolojiler aynı şekilde test edilecek ve tüm markaların uyumluluğu sağlanacak.

Temasız ödemelerin başlıca avantajları:

 • modern hesaplama yöntemi;
 • evrensel ödeme araçları - böyle bir banka kartı sadece yeni cihazlarda değil aynı zamanda birçok ATM ve terminalde de kullanılabilir;
 • uzun servis ömrü;
 • yüksek ödeme hızı;
 • dolandırıcılardan korunma.

Fakat büyük bir dezavantaj var -Maliyeti ne kadar büyük olan gelişmiş bir altyapının olmaması, ne bankalar ne de ticaret işletmelerinin buna yatırım yapmak için acelenmemeleri. İngiltere'de, 3 yıldır, mağazaların sadece% 10'unda terminal kuruldu.

PayPass: nasıl kullanılır?

Özel çipin varlığı sayesindetemassız kartlar sahibi tarafından kimlik denetimi yapılmadan küçük ödemeler gerçekleştirebilir. Bu tür operasyonlar ABD'de 15 dolara, Polonya'da 50 Polonya, İngiltere'de 10 kilo, Rusya'da 1000 ruble ile sınırlıdır. Büyük miktardaki işlemler, bir çek imzalayarak veya bir PIN girerek teyit edilmelidir. Ancak tüm bankalar buna izin vermez. Örneğin, Almanya ve Avusturya'da sınır aşılırsa, ödeme normal iletişim yöntemiyle yapılmalıdır.

MasterCard ödeme ve ödeme PayPass ile ilgili sorunları çözüyor. Temassız bir çip nasıl kullanılır?

paypass nasıl kullanılır

Her işlemden sonra tutarbanka veya kişisel hesap. temassız bağlantı beri yerine kartın RFID anahtarlık, NFC ile bir akıllı telefon etiketlemek için kullanılabilir ve böyle devam eder. D. Ürünler sadece logo PayWave Visa, PayPass ile ticaret noktalarında ödeme yapabilirsiniz. Terminal ses sinyalini okuma prosedürünü onaylar. Kullanıcı, PIN kodunu girin, yanlış ellerde kart geçmesine onay imzalamak zorunda değildir. kart ile Terminal Cüzdan getirmek için yeterli. İçinde bir çip ile başka plastik taşıyıcılar olmamalıdır. Almanya'da, ayrıca kimlik kartlarına da yüklenir.

emniyet

Temassız işlemler önemli ölçüde azalırsaati. Ancak güvenlik açısından, kullanıcıların çok fazla soruları var. RFID çip, kartları 2 cm'ye kadar kısmen klonlayabilir, bu gerçek kullanımın tam temassızlığını sorgular.

PayPass RFID ile doğrudan okumayı engeller. Çip, kartın numarası ve son kullanma tarihi hakkında bilgi içerir ve bu, çevrimiçi işlemler yapmak için yeterli değildir. Her işlem için bir kerelik kod oluşturulur. Kart kullanılmadan önce sayılırsa, kendi klonunu oluşturabilirsiniz. Kodun bir kopya ile ilk uygulaması onaylanacak ve orijinalin tekrarlanan uygulaması her iki medyanın da bloke edilmesine yol açacaktır. Düşük işlem limitleri göz önüne alındığında, kartların klonlanması kârlı değildir.

Mobil terminalden birçok işlem gerçekleştirinişe yaramayacak. yabancılara yetkili merkeze gelmelidir tür operasyonlar üzerinde büyük bir veri nüfuslu bölgelerde izinsiz kartı kullanmak mümkün değildir. Bu tür sistemler, üretilen her kodu analiz eder ve bir kopya için kontrol eder. eksiksiz bilgi koruma bir harita ekrana için, örneğin, folyo ile sarın.

MasterCard Mobile PayPass teknolojisinin nerelerde kullanılacağı

Moskova, St. Petersburg ve diğer büyükRusya'nın "temassız" şehirleri çok puan: süpermarketler, kafeler, restoranlar, eczaneler, yakıt ikmali, güzellik salonları ve diğer benzer kurumlar. Ayrıca, bazı kuruluşlar, PayPass teknolojisi kullanıcıları için promosyonlar düzenlemektedir. Örneğin, şubenin sonlarına kadar kuzey başkentinde, en sevdiğiniz kafede sipariş veren bir akıllı telefonla ödeme yaparak, bir hediye olarak kahve alabilirsiniz.

Son Haberler

Ocak 2015'ten bu yana Petersburg Metrosutüm turnikelerde temassız ödeme kabul etmeye başladı. Ücrete eşit tutar, ödeme kartından düşülür. İşlemi sadece bagaj turnikesinin sol tarafında gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme için kartı sadece sarı daireye getirin. İşlem tamamlandığında, mavi renk turnike üzerinde yanar.

ödeme kartı

Bir ödeme aracı da hareket edebilirWatch2Pay, AK BARS Bank'ın bir ürünüdür. Sadece Kazan'da ön siparişlerin sayısı binden fazla idi. Ürünün perakende fiyatı 3 bin ruble. Rusya Federasyonu. Çeşitli tasarımlarda (beyaz, siyah, kırmızı, mavi) plastik saatler kayda değer bir kalınlıktadır. Saat mekanizması Seiko Epson'a ek olarak, SIM kart için de bir yuvaya sahipler. Kit klasik temassız kart içerir. Saati etkinleştirmek için, kart numarası ile onlardan SMS göndermeniz gerekir.

ödeme terminali

2014 yazında bir akıllı telefon kullanabilirsiniz.NFC toplu taşımada seyahat için ödeme yapmak. Bunu yapmak için operatör önceden yüklenmiş bir taşıma uygulaması ile özel bir SIM kart almalıdır. Ödeme için telefonu, iletkende bulunan doğrulayıcıya götürmeniz gerekir. Metroda turnikelere kurulurlar. Kazan'da saat, IT parkına geçiş olarak kullanılabilir. Bunu yapmak için, spor objeleri girişlerinde izleme terminalleri - infomatlar kuruldu. Tataristan'da 150'den fazla var.

nerede ödeme almak

özet

Plastik kartların değersiz bir yedeği var -PayPass. Bu nedir? Ödeme yaparken mikrodevre ve anten ile bir cihaz kullanan temassız teknoloji. Ödemeyi onaylamak için, bir PIN kodu girip kontrolleri imzalamanıza gerek yoktur. Haritayı özel bir terminale bağlamak yeterlidir. İletim işlemleri üzerindeki sınır veren banka tarafından sınırlıdır, ancak Rusya'da 1 bin ruble geçmez. Teknolojiyi sadece harita üzerinden kullanamazsınız. Çok uzun zaman önce değil Watch2Pay saatler 3 bin ruble için benzer bir çip ile çıktı. Ayrıca, NFC'li akıllı telefonlar toplu taşıma araçlarında seyahat için ödeme yapabilir. Ancak bunun için özel bir önceden yüklenmiş uygulama ile bir SIM kart satın almanız gerekecektir. Küçük kasabalarda gelişmiş altyapı eksikliği, teknolojinin tam gelişimini engelliyor.Related news

 • Rüyada Dilsiz Olduğunu Görmek İslami Tabiri
 • Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir
 • Bayat Ekmek Omleti Yapılışı

 • PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 71

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar


  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 69

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 41

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 43

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 8

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 31

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 91

  PayPass - nedir MasterCard PayPass nasıl kullanılır PayPassı nerede kabul ediyorlar 56