Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 2019

Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 2019

Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 95 05.03.2019, 15:10

Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri

İnsan uzuvlarının falanksı üç bölümden oluşur: vücut üs tüberkülozunun bulunduğu taban, proksimal ve uzak uçtur.

Bir adamın her parmağı üç falanksdan oluşur.başparmak hariç (iki oluşur). Parmakların üç falanksı, temel, orta ve tırnak olarak adlandırılır. Ayak parmaklarındaki falanks parmaklardan daha kısadır. En uzağı elin orta parmağında, en kalını başparmak üzerindedir.

Parmakların falanksının yapısı: Yarım silindirin orta kısmında uzamış bir kemik. Düz kısmı arka taraftaki avuç içi, dışbükey tarafına yönlendirilmiştir. Falanksın sonunda eklem yüzeyleri vardır.

Parmakların falanksını değiştirerekBazı hastalıkları teşhis eder. Sopaların semptomları, parmakların ve ayak parmaklarının uç falanksının kalınlaşmasıdır. Bu semptomla parmakların uçları bir şişeye benzemektedir ve tırnaklar camdır. Tırnak plağı ve kemik arasında bulunan kas dokusu süngerimsi bir karaktere sahiptir. Bu nedenle, çivi tabanına bastığınızda, hareketli bir plaka izlenimi ortaya çıkar.

Davul parmaklar bağımsız değilhastalık, ancak ciddi iç değişikliklerin bir sonucudur. Bu tür patolojiler arasında akciğerler, karaciğer, kalp, GI yolu, bazen - yaygın guatr ve kistik fibroz hastalıkları yer alır.

Parmağın falanksının kırılması direkt inme veya yaralanmadan kaynaklanır ve daha sıklıkla açıktır. Aynı zamanda diyafiz, periartiküler veya intraartikülerdir. Tırnak falanks kırığı genellikle parçalanmadır.

Kırığın klinik tablosu karakterizeacı, şişlik ve parmak işlevinin kısıtlanması. Bir iç yer değiştirme varsa, bir deformasyon fark edilir. Yer değiştirme yoksa, bir çürük veya gerginlik teşhis edilebilir. Her durumda, nihai teşhis için X ışını incelemesinin yapılması gerekmektedir.

Yırtılmadan parmakların falanks kırığı tedavisitırnak falanks 150'ye kadar büküldüğünde uygulanan alçı veya alüminyum lastik ile yapılır, orta - 600'e kadar, ana - 500'e kadar. 3 hafta boyunca bir bandaj veya lastik giyin. Malzemenin çıkarılmasından sonra fizyoterapi imkanları ile terapötik jimnastik yapılmaktadır. Bir ay sonra, falanksın çalışma kapasitesi tamamen restore edildi.

Kırık durumunda, yer değiştirme ile falanks gerçekleştirilirenkazın lokal anestezi altında karşılaştırılması. Bundan sonra, 3-4 hafta boyunca bir alçı veya metal lastik uygulanır. Tırnaklı falanksın kırılması durumunda parmak, yapışkan bir alçıyla veya dairesel bir alçı bandajla hareketsiz hale getirilir.

Ayak parmaklarının falanjları sıklıkla metatarsofalangeal ve interfalanjeal eklemlerdeki dislokasyonlardan muzdariptir. Dislokasyonlar ayağın, tabanın ve tarafın arkasına doğru yönlendirilir.

Bu problem, karakteristik deformasyon, parmağın kısalması veya hareketinin kısıtlanması ile teşhis edilir.

En çok dislokasyon düşüyorilk parmağın falanksı, distal kısmı. İkinci sırada dördüncü parmağın çıkıkları var. Orta parmaklar, ayağın ortasındaki konumları nedeniyle çok daha az sıkıntı çekmektedir. Genellikle arkada ve tarafta gözlenen çıkıkların yönünde. Ödem gelişmeden önce dislokasyonu ayarlayın. Şişme oluşmuşsa, falanksı eklemin içine sokmak çok daha zordur.

Yerelden sonra kapalı burçlar doğruanestezi. Her zamanki yöntemle düzeltmek zorsa, o zaman iğnenin distal falanks veya pedikülün kullanımı yoluyla kullanılmasını kullanın. Prosedür basit ve güvenlidir. Daha sonra, yaralanan parmağın uzunluğu boyunca bir çekme ve ayak bileği eklemi için bir karşı ağırlık (asistanın yaptığı) çekin. Yere kaydırılan zeminin tabanına basıldığında, çıkık yönlendirilir.

Kronik dislokasyonlar ile cerrahi müdahale gereklidir.

Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 2019

Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 2019

Related news

 • Ağa Kızı 16.Bölüm Final izle
 • AB yetkilisi: Türkiye için doğru adres IMF
 • Demet Akalın Berkaya ateş püskürdü
 • Enürezis erkeklerde ve kızlarda
 • Vitokan (damla): talimatlar, ilaç hakkında yorumlar
 • Hasta Hakları doktorları köşeye sıkıştırıyor

 • Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 11

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri


  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 76

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 58

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 77

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 81

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 16

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 1

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 71

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 15

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 51

  Parmakların falanksları. Yapısı ve özellikleri 43