Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır 2019

Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır 2019 Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

Hortensia çok sayıda çiçekçi çekiyordeneyimli ve yeni başlayanlar. Bitki dekoratif görünüm, yaprakların sıradışı şekli ve gür çiçekli için takdir edilmektedir. İsmi Fransız prenses Hortense'ye bağlı. Daha sonra, bilim adamları ona "su ile bir gemi" olarak tercüme eden ortancaları denir. Bu, bitkinin çok fazla nem gerektirdiği gerçeğini vurgular. Ancak, bilimsel isim çiçekçilerle uğraşmadı. Şimdiye kadar, orijinal versiyona tercih veriliyor.mavi ortanca

tür

Hortensia çoğu zaman bahçelerde yetişir, ancak çiçeği evde tutmak mümkündür. Toplamda bu bitkinin yaklaşık 80 çeşidi vardır. Forma göre ayrıca bir bölüm vardır:

 • paniculata;
 • Anabel;
 • büyük yaprak;
 • Chereshkovaya;
 • ağaç;
 • pembe.

Oda koşullarında içerilmesi önerilirbüyük yapraklı ortanca. Bunun nedeni, dona karşı daha az dirençli olması ve sıcaklık değişimlerini tolere etmemesidir. Doğu Asya, Güney ve Kuzey Amerika, Sakhalin, Kuril Adaları, Japonya topraklarında çeşitli çiçek türleri yaygındır. Vatan büyük yapraklı ortanca Çin kabul edilir. Sıcak bir subtropikal iklimde bitki 4 metre yüksekliğe ulaşabilir. Daha soğuk bir iklimde, sadece bir metreye kadar büyüyebilir. Doğada, ortanca çiçekleri pembe renktedir. Bugün yetiştiriciler beyaz çiçek salkımına yeni çeşitler getirdi. Ama en sıradışı olan ortanca büyük yapraklı mavi.

Sıcaklık ve yer

ortanca mavi bakım

Genellikle acemi çiçekçiler duyulabilir,bitkinin sürdürülmesi zor. Bu görüş mavi ortancaya nasıl bakılacağını bilmeyen kişilerde ortaya çıkmaktadır. Her zaman çiçeğin ısı sevenine ait olduğunu hatırlayın. Yaz aylarında, 18-20 derecelik bir sıcaklığa ihtiyacı var. Oda daha sıcaksa, bitki yaprakları atmaya başlar. Çiçek temiz havayı çok seviyor, bu yüzden yaz aylarında balkonda dışarı çıkarmak istenebilir. Bununla birlikte, çekimler ve soğuk hava akımlarından kaçınmak gerekir. Kışın, optimum sıcaklık 4-8 ​​derecedir.

aydınlatma

Yaz aylarında çiçeklenme ve aktif büyüme sırasındaOrtancalar penumbraya veya ışığın dağıldığı yere yerleştirilmelidir. Ucu yakıldığında bir çiçek için en iyisi, gövde ve yapraklar zayıf bir gölgedir. Ortanca mavisi direk güneş ışığını tolere etmez, ancak çok karanlık yerler de buna uygun değildir. Çiçeklenme dönemi daha sonra gelir ve bitkideki çiçeklenme az görülür. Ayrıca, aydınlatma eksikliği mavi ortancaların zayıf hale gelmesine yol açar. Çiçeğin camla temas etmesine izin vermeyin. Bu yapraklar üzerinde yanıklara yol açacaktır.

Nem. sulama

İlkbahardan derin sonbaharına, ortancalar dönemindeMavi bol sulama gerektirir. Ancak, aşırıya kaçmamak önemlidir. Sulama, toprağın üst tabakası kuruyana kadar yapılır. Su yumuşak olmalıdır. Periyodik olarak, bitkinin püskürtülmesi gerekir. Kış aylarında, sulama sıklığı 1,5 ayda 1 kez azalır. Ortanca mavisi hafif bir kuruluk tahammül edebilir, ancak toprağın koma tamamen kurulamamalıdır.

kir

Bir bitkiye dikmek için hazır olabilirsiniz.alt-tabaka. Depodaki gerekli toprak bulunmazsa, bağımsız olarak hazırlanabilir. Bunu yapmak için çimin 3 parçasını, yaprak toprağının 3 parçasını ve kumun 1 parçasını alın. Hortense asit toprağı sever. PH 4-5.5 olmalıdır. Toprak ne kadar fazla asit ise, koyu çiçek rengine dönüşür.

ortanca mavi bakım nasıl

Ek gübreleme

Çiçekli ve aktif büyüme odasındaOrtanca mavisi ek besin gerektirir. Bunu yapmak için, asidik toprakları tercih eden bitkiler için karmaşık bir mineral gübre uygulayın. Haftada bir kez gübreleme yapın. 2 g gübre için bir litre su yeterlidir. Mavi ortanca da dahil olmak üzere herhangi bir bitkiyi çok sayıda tolere ettiğini belirtmek gerekir.

Dikim ve bakım. Üreme. nakli

Birkaç çeşit ortanca üremesi vardır. Çelikler kapalı çiçekler için en basit ve en etkili olanlardır. Bunu yapmak için, alt genç sürgünleri 7-8 cm uzunluğunda alın, 3-4 çift yaprak olmalıdır. Kesimleri kesin olarak değil, ilk düğümden 3-4 cm uzaklıkta bir açıyla kesin. Alt yapraklar çıkarılır. Dikim 1.5-2 cm derinliğe kadar turba ve kum karışımı ile doldurulmuş derin tanklarda gerçekleştirilir.Kapakları bir cam kapakla kaplayabiliriz, ancak çürümeleri nedeniyle bunu yapmamak daha iyidir.

oda ortanca mavi

3-6 hafta kök almak yeterliortanca mavisi. Genç bir bitkinin bakımı dikkat gerektirir. İlk yedi günde, günde 4 kez püskürtüldükten sonra 1-2 kez azaltılır. Köklendirildikten sonra, bitkiler hazırlanan toprak ile tencere içine nakledilir. Bush'un daha muhteşem olması, mayısta sıkışması gerekiyor. Gelecek yıl çiçeği ortanca.mavi ortanca nasıl bakım

Ortanca çalı büyük büyürse, o zaman daha iyibitki Bunun için, bitki ikiye bölünür, böylece her iki parçada hem uç hem de kök vardır. Ortanca çalılar bir saksıya ekilir ve gübre ile beslenir. Ek olarak, kök kesimi fitohormonlarla tedavi edilir.

budama

İlkbaharda vejetatif önce yapılırdönem. Prosedürün özü zayıf ve güçlü gerilmiş sürgünleri ve eski çiçek salkımlarını ortadan kaldırmaktır. Sonuç olarak, bitki daha iyi çiçek açar. Ek olarak, yeni güçlü çekimler olacak. Ama hevesli olma. Kesinlikle kesilmiş ortancaları kötü bir şekilde açar. Sürgünlerde 2 ila 6 çift sağlıklı böbrek bırakmak gerekir. Budamadan sonra ortancaların beslenmesine gerek yoktur. Ortanca çok fazla büyürse, bazı sürgünler kökte kesilerek çıkarılabilir.

Dinlenme periyodu

Yeni başlayanlar endişeli olabilir,ortanca yaprakları ile dolu olduğunu fark ediyor. Eğer bu kışın gerçekleşirse, o zaman heyecan için bir sebep yoktur. Çiçek yaklaşık 3 ay süren dinlenme dönemine başladı. Tabii ki, çıplak dallarında çiçek açmış bir güzelliği tanımak zordur, ancak yaza kadar beklerseniz, bunun aynı güzel ortanca mavisi olduğundan emin olabilirsiniz. Kışlık çiçek için nasıl bakım yapılır? Bu süreç çok basit. Sulama önemli ölçüde azalır, ancak dünyanın komalarının kurumasına izin verilmemelidir. Gübreleme gerekli değildir. Mart ayına kadar ortanca serin ve karanlık bir yere götürülür. Sürgünlerin odunlanmadığı genç bitkiler, dinlenme durumuna girmeden yaprakları ve kışı atmazlar.ortanca büyük yapraklı mavi

Hastalıklar ve zararlılar. Mücadele yöntemleri

Zararlılar arasında:

 1. Yaprak bitleri. Haşere etmekten kurtulmak için bitkiye bir sabun çözeltisi koymanız gerekir. Şiddetli hasar durumunda, geniş bir etki spektrumunun organofosfat insektisidal ve akarisidal preparatlarının kullanılması gerekir.
 2. Örümcek akarı. Püskürtme, ona karşı mücadelede yardımcı olacaktır. Su sıcak kullanılmalıdır. Olumlu bir etki yapmazsanız, yaprak bitlerini uzaklaştırmak için kullanılan ilaçları kullanabilirsiniz.

Hortensia aşağıdaki hastalıklara açıktır:

 1. Kök nematodu. Hastalık, bitkinin çekiciliğini kaybettiği için yapraklara, saplara ve çiçeklenmeye maruz kalır. Etkilenen bir çiçeği kurtarmak imkansız. Hastalığın diğer bitkilere yayılmasını önlemek için tahrip edilmesi gerekecektir.
 2. Aşağılık külleme. Yapraklarda görülür ve yağlı lekeler şeklinde saplar. Zamanla sarıya dönerler ve artarlar. Etkilenen yaprağın arkasında sarımsı bir kaplama belirir. 18-20 derecelik yüksek nem ve sıcaklık nedeniyle, pudra mavi ortanca külleme ile etkilenir. Bitkilerin bakımı ve arıtılması bitkinin etkilenen alanlarının bakır ve sabun su ile işlenmesinden oluşur. 10 litre su içinde, bakır sülfat (15 g) ve yeşil sabun (150 g) inceltiniz.
 3. Kloroz. Bu hastalıktan etkilenen Hortensia, koyu damarlı hafif yapraklara sahiptir. Kloroz için toprağa çok miktarda kireç veya humus yol açar. Bitkiyi önceki şekline geri yüklemek için, potasyum nitratı (40 g) 10 litre suda seyreltmek ve çiçeği 2-3 kez sulamak gerekir. 3 gün sonra aynı oranlarda bir demir sülfat çözeltisi kullanın.
 4. Hortensia, ışığa ve sulamaya çok duyarlıdır. Çiçek nemli değilse, yaprakları sarıya dönüp büzülmeye başlar. Aşırı sulama, köklerin bozulmasına yol açar. Çoğu zaman bu sıcaklık önemli ölçüde azaldığında dinlenme döneminde olur. Aşırı ferahlık, yapraklarda hafif lekelerin oluşmasına yol açar. Bir sıkıntısı ile, bitki yavaş büyür ve çiçek açmaz.
 5. Çiçek bahçesinin genellikle yeni başlayanlarıortanca yaprakları solgunluk gerçeği ile karşı karşıya. Bu sorunun çeşitli nedenleri vardır. İlk önce yeterli çiçeğin nemi aldığını öğrenmelisin. Bitki doğrudan güneş ışığında olabilir. Yapraklar beslenme eksikliğinden, yani azot gübrelerinden yoksun olabilir. Yer doğru seçilirse, sulama yeterlidir ve düzenli beslenme mevcuttur, o zaman ortanca kloroz ile hastalanır.

Çiçek sadece pencere üzerinde yetiştirilemez,iklim de izin verirse tabii ki sokaklarda. Hortense sıradışı görünümü nedeniyle kimseyi kayıtsız bırakmayacak. Hemşirelikte en karmaşık bitki değil. İstenirse, bir acemi bile onunla başa çıkacak ve bakım için ödül güzel çiçekler olacaktır.

ortanca mavi dikim ve bakım

Mavi ortancaları da kullanılabilirtasarımı. Dekoratif görünümü herhangi bir odayı kolayca dekore edebilir. Çiçek temalı bir parti ya da düğün dekorasyon için idealdir. Hassasiyet ve romantizm atmosferi yaratmak istiyorsanız, ortanca onu mükemmel bir şekilde yapacak.

Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır 2019

Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır 2019

Related news

 • Rostov Rus Kilisesi Dimitri Piskoposu: biyografi ve hayattan gerçekler
 • Elektriksiz miktarların elektriksel ölçümü
 • Bikini ile Etiketlenen Konular
 • Soba VAZ-2110: arıza ve sorun giderme
 • Windows 7 Kayıt Defteri Düzenleyicisi nasıl açılır: ayrıntılı talimatlar

 • Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır


  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır

  Ortanca mavisi: dikim ve bakım. Mavi ortanca nasıl bakım yapılır