Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 35 16.02.2019, 18:57

Çocuğunuz 3T bağımlısıysa...

Psikolog Ahmet Yılmaz, 3T olarak nitelendirdiği TV, tablet ve telefonların çocuklarda bağımlılık yaptığına değinerek ebeveynlerin yanlış davranmalarından kaynaklandığını söyledi.

Teknoloji bağımlılığını “Bağımlı olunan cihaz olmadığında yoksunluk belirtileri görülen bir hastalık” olarak nitelendirilen Uzm. Psk. Ahmet Yılmaz, 

“Teknoloji bağımlılığı dediğimiz şey TV, internet ve tabletlerdir. Teknoloji bağımlısı bireyler, bu cihazlarda öldürdükleri vakitler hakkında doğruyu söylemeyebilirler. Saatlerce teknolojik aletin başında oturan bireylerde fiziksel ağrılar görülebilir. Bağımlı olunan cihazın olmadığı durumlarda öfke krizi ve huzursuzluk görülebilir.”dedi.

BAĞIMLILIK EN ÇOK TABLETLERDE

Hemen hemen tüm çocukların teknolojiye bağlı olduklarını vurgulayan Yılmaz,“Çocuklarda son zamanlarda en çok tablet bağımlılığı görülmektedir. Çocuklar tabletlerde daha çok video izleyip oyun oynuyorlar. Şu an gördüğümüz en yaygın bağımlılık türü bu. Çocukların 2 yaşına gelene kadar televizyon, telefon veya tablet kullanmalarını önermiyoruz. İlerleyen dönemlerde ise ebeveynler tarafından sınır koyulduğu takdirde oynayabilirler.”diye konuştu.

EBEVEYNİN TUTUMU BELİRLEYİCİ OLUYOR

Teknoloji bağımlılığının çocuk üzerinde ebeveynin tutumuyla paralel gittiğini belirten Yılmaz, “Anne ve babalar çocuklarının yemek yemeleri ve susmaları için teknolojik alet verdiklerinde çocuk verilen şeye karşı bağımlılık geliştirebiliyor. ”dedi.Related news

 • Peg Perego Pramsın Avantajları
 • Korumacılık
 • Kolay Çeyizlik Lif Modeli Yapılışı
 • Elma Sirkesinin Sağladığı Faydalar Nelerdir
 • Son dakika... Trump açıkladı: ABDden Çine yüzde 10 ek gümrük vergisi

 • Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 53

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa


  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 38

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 3

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 48

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 56

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 21

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 96

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 80

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 16

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 17

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 30

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 13

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 48

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 31

  Çocuğunuz 3T bağımlısıysa 97