Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 49 06.02.2019, 14:22

Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık

Matveeva Novella Nikolayevna - güzelSovyet ve Rus şairleri. Müzikte şiir yazmaya başlayıp gitarın altında gerçekleştiren ilk nesillerden biriydi ve tüm nesil bir gür kuşaktan şairlik şairleri için temel oluşturdu. Bu şaşırtıcı kadının yaşamı ve eseri hakkında bu makalede konuşacağız.

Novella Matveeva: biyografi. aile

novella matveeva biyografisi

Novella Nikolayevna, 7 Ekim 1934'deLeningrad bölgesinde bulunan Puşkin şehri (o sıralarda Tsarskoye Selo olarak anılmıştır). Babası, eğitim Nikolai Matveev-Bouncy bir coğrafyacı ve tarihçi, Uzakdoğu'nun etnograf çalışma, bu alanda bir profesör derecesini vardı All-Birlik Coğrafya Cemiyeti üyesiydi. Doğası gereği romantikti, dolayısıyla çocukların isimleri - Roald ve Novella. Gelecekteki kadın şair Nadezhda timofeevna annesi, okul edebiyat dersleri verdi şiirler yazmaya düşkün ve hatta takma Matveeva-Orleneva altında çeşitli gazete ve dergilerde eserlerini yayınladı.

Anlaşılan, ailenin ilk yazarı değilNovella Matveeva. şairin Biyografi da anne sadece literatorstvom olduğuna dikkat çekiyor. Uzun yıllar Japonya'da yaşamış Dedesi Matveev-Amur, Nikolay Petroviç, bir yazar ve o yazarı olduğu "Vladivostok şehrinin Tarihi." Ve kapalı üst için, kuzeni Novella Nikolaevna ve kocası da yazarlar vardı.

Mezuniyet sonrası, şair 1950'den beri çalıştı1957 yılına kadar Shchelkovo bölgesinin yetimhanesinde (Moskova bölgesi). Bundan sonra, Edebiyat Enstitüsünde düzenlenen en yüksek edebi derslerde gıyaben girdim. 1962'de mezun olan Gorky.

Ve 1961'de şair, SSCB Yazarlar Birliği saflarına kabul edildi.

Yaratıcı yolun başlangıcı

roman Matveeva şiirleri

Annenin etkisi altındaki ilk kez yazmaya başladı.Novella Matveeva'nın ayetlerini. Genel olarak kahramanımızın biyografisi, annenin hayatında büyük rol oynadığını gösteriyor. Nadezhda Trofimovna, kültüre ilgi duyan ve olağanüstü bir sanatçıya sahip olan olağanüstü bir kişiliğe sahipti. Kadın şiir için özel bir tutku vardı ve gerçek bir usta olan şiir okumayı severdi. İlk kez Novella'yı Pushkin'e tanıtan, eserleri sık sık okunan anneydi. Matveyevs, radyo ve kaset kaydedicisinin olmamasına rağmen evinde her zaman müzik parçaladı. Nadezhda Trofimovna, şiirin yanı sıra müzik severdi ve romantizmi, çingeneği, İtalyan ve Rus şarkılarını sık sık söylediler.

Bu nedenle, ilk şiirlerin hiç şaşırtıcı olmamasıNovella, savaş yıllarında, yine de bir çocuktan oluşuyordu. Kızın gözlerinde bir komplikasyona neden olan bir avitaminoz nedeniyle aldığı Monino hastanesinde oldu. Aynı yıllarda, babası o hastanede politek olarak çalıştı. İlk kez kızının yaratıldığını gören oydu. Aynı zamanda çocukluk döneminde de Romanla müzikal bestelemeye ve onlarla birlikte çeşitli şairlerin şiirlerini yazmaya çalışmıştır. Bunlar arasında Fet, Lermontov, Shakespeare, Agnivtsev, Gladkov vb.

Ilk yayın

matveeva novella Nikolayevna

İlk olarak 1957'de şiirlerini yayınladı.Novella Matveeva. Şarkılar şairin en büyük tutkusu, bu yüzden gazetenin bu türden bir esere sahip olması şaşırtıcı değil. Olağandışı, "Carnival Night" filminden "Five Minutes" şarkısının parodi idi. Bundan sonra yazar sürekli yayınlamaya başladı. Şiirleri, gazete ve dergilerin sayfalarında, "Yenisey", "Sovyet Çukotka" vb. Yayınlarda yer aldı. Daha sonra, daha büyük edebi yayınlar şiire dikkat çekti.

Matveyeva'nın ilk koleksiyonlarını yazdırmak oldukça zordu ve şair David Kugultinov ve Igor Grudev'in yardımına geldi.

Yazarlar Novella arasında çok tanıdıkMatveeva. Şairin biyografisi, S. Marshak, M. Atabekyan, K. Chukovsky, V. Chivilikhin, B. Slutsky, N. Starshinov, Yu. Voronov ve diğerleri gibi ünlü kişiler tarafından yaratıcı yoldan defalarca yardım edildiğini göstermektedir. Matveyeva Chukovsky'nin şiirine hayran kaldı. Yazar, "Güneşli Tavşan" ı dinledikten sonra bile zevkle atladı.

popülerlik

kısa hikaye

Matveyeva'nın yaratıcı kaderi çokiyi - çok hızlı fark edildi ve hemen sevildi. 20. yüzyılın başlarında, güzel bir ses ve eski bir gitar ile ilden basit bir kız başkent fethetmek ve daha sonra ülkeyi fethetti. Şarkıları hızla aşık oldu ve ülke çapında ses kayıt cihazlarından ses çıkarmaya başladı. Matveeva'nın eserleri Sovyetler Birliği'nin ilk bardik koleksiyonuna dahil edildi - 1966'da "Songs" ismiyle bir rekor oldu. Daha sonra bir defadan fazla yayınlandı, ancak nadir bir baskı kaldı.

Yaratıcılık Novella Matveeva her zaman farklıydıŞairin kişisel özelliklerinin bir yansıması olan inanılmaz enerji ve yaşam sevgisi. 1972'de Matveeva, Ivan Kiuru'nun şiirleri için müzik yazmaya başladı. Bu dönemin en ünlü eserleri: "Katır sürücüsünün şarkısı", "Drainpipe", "Yunus Ülkesi", "Sharman".

Şiirin özellikleri

novella matveeva kaç yaşında

Çoğu zaman işlerindelirik ve romantik temalar Novella Matveeva. Şiir şiiri, insan ruhunun yüce hümanist dürtülerini yansıtır. Onun lirik kahramanı, renkli ve harika bir doğa dünyasıyla çevrili bir hayalperest ve hayalperesttir. Yazarın babasının romantik tercihlerini tamamen miras aldığını söyleyebiliriz. Şiiri çok parlak ve neşeli. İçinde zulüm, kir ve alçak hisler yoktur.

Yaşamda güven ve inanılmaz iyimserlikeserleri Novella Matveeva geçer. Ancak şarkılar, şairin yazdığı tek şey değil. Çocuklar için çok şey yazdı ve aynı zamanda edebiyat ve sanat üzerine epigram, parodi, makale yazdı. Şiir, düzyazı ve çeviriler de dahil olmak üzere otuzdan fazla kitap yayınladı. Yazar-sanatçısı Matveeva önemli sayıda kayıt yaptığında, 2000 yılında piyasaya sürüldü - "En İyi Şarkılar" koleksiyonu, "Moskova Pencereleri" tarafından yayınlandı.

Son yıllar ve ölüm

Çok kolayca dinleyici Novella Matveeva'nın kalbine giden yolu buldum. Şiirlerin ayetleri ve şarkıları hala popüler ve çoğu tanıdık.

Yazarın yaratıcı çalışmaları arasındaMoskova Merkez Çocuk Tiyatrosu sahnesinde ilk sahnelenen "Egle Tahmini" adlı bir çocuk oyunu. Eser, diğer şeylerin yanı sıra, 33 yazarın şairin şarkılarını içeriyordu.

Matveeva Novella Nikolaevna uzun yaşamı içinsıkıntı, eleştirmenler ve yaratıcı hataların yanlış anlaşılması ile karşı karşıya kaldı, ancak bu onun iradesini kırmaya başarısız oldu. Son günlere kadar çalışmaya devam etti. Son yıllarda Moskova'da yaşadı. 4 Eylül 2016'da öldü.

kitaplar

yaratıcılık romanlar matveevoy

Şair tarafından çok sayıda kitap bugün hala mevcutkitapçıların raflarında bul. En popüler şiir koleksiyonlarıdır. "Gemi", "Güneşli Bunny", "Bant rüyalar", "Caravan", "Yasemin": bunlar arasında aşağıdaki. Ayrıca, çeşitli düzyazı çalışmaları ve çocuklar için kitaplar yayınlanmıştır.

Onun için yazılmış birçok eser var.hayat Novella Matveeva. Şiire kaç yıl geçti? Bu soru çok kolay bir şekilde cevaplanabilir - tüm hayatım, çocukluktan ve son nefese kadar. Şair, yaratıcılığıyla tam anlamıyla yaşadı.Related news

 • Kızılcık Marmelatı
 • Kişisel jinekolog. Şırınga nedir
 • ŞEKER HAMURUYLA PASTA SÜSÜ GÜL YAPILIŞI
 • Mustafa Sandalın Reset şarkısının klibi için RTÜKe başvuru: Hemşire temsili, mesleğin saygınlığını ve itibarını zedeliyor
 • Harika doğa manzaraları

 • Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 49

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık


  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 100

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 9

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 98

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 57

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 64

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 22

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 92

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 42

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 24

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 29

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 92

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 100

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 1

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 12

  Novella Matveeva: biyografi, aile, yaratıcılık 27