24.06.2019

Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 42

Nümismatik bir nesne olarak Türkiye'nin paraları

sikke türkiye1299 yılında Osmanlı İmparatorluğu olarak adlandırılan Küçük Asya'nın Türkçeye çevrilmiş aşiretlerinin birliği olduğu yeni güçlü bir devlet ortaya çıktı. Bu ülkenin ilk parası azdı ve göze çarpmıyordu, fakat kilosu Sultan II. Mehmet'in gelişinden yüzyıllar öncesinde değişmedi. Bunlar, Hulaiguids'in Moğol hanedanına bastıkları paraların modelinde yapılan gümüş akçelerdi. Bunlar kesinlikle İslam kanunlarına uygun olarak verildi ve dolayısıyla herhangi bir imge yoktu. Çoğu dini bir metin olan alıntılardı. Bir süre sonra Türkiye sikkeleri, hükümdarın ismini, imzasını ve üretim tarihini içermeye başladı.

On altıncı yüzyılda,yabancı madde miktarı. Sonuç olarak Türkiye'nin madeni paraları değerlerinin bir kısmını kaybetti. Sonuç olarak, yeni bir para birimi, bir çift. II. Süleyman'ın emri ile kuruşlar dolaşıma girdi. Bunlar, Türkiye'nin amortismanından kaçmayan altın paralarıydı. Zamanla, giderek daha fazla pislik kattılar.

paralar türkiye 1 liraKurulda yeni bir para reformu meydana geldiSultan Abdul Mejid. Değer düşüklüğüne uğramış güven para birimine az güven duyulduğundan, 1844 yılında yedi mezhebe ait sikkelerin sikkesi üzerine bir emir verir. Bunların en değerli lirası, en küçüğü ise altilikti.

Birkaç daha az radikal para reformusonraki, yirminci yüzyılda meydana geldi. Bir süre lir yüz kuruşa eşitti ve bu da kırk çiftti. Sonuncusu 1923'te ortadan kayboldu. Geçen yüzyılın sonunda, lir ciddi bir devalüasyona, aslında amortismana uğradı. Dolaşımda, beş sıfır olan Türk paraları bile ortaya çıktı. O zamanların en küçük para birimi 4000 liraydı. 1990'lı yılların sonlarında ve 2000'li yılların başlarında yayınlanan Türkiye'nin bazı sikkeleri, nümizmatr derine ciddi şekilde ilgi duyuyor. Özellikle, bazılarının biçimi standart olmayan - oval veya kare.

paraları türkiye fiyatıModern Türk paraları kendi aralarındakinden farklıdır.son selefler. Kurushi yine ortaya çıktı. Liranın güçlendirilmesi, Türkiye'nin küçük döviz paralarının çıkarılmasının mantıklı olmasına yol açtı. 1 lira yeni (yeni lirasi) şimdi milyona maloldu. Yeni kurushi, pirinç ve bakır-nikel alaşımından üretilmiştir. Modern Türk sikkelerinde, büyük devlet adamı Kemal Mustafa Atatürk'ün bir imgesi var. Küçük dolaşım araçlarının adı 0.01 ile 1 lira arasında değişir.

Türkiye'nin ihraç edilmiş ve hatıra paraları. Onların fiyatı nominalden çok daha yüksektir. 2002'de bir "Türkiye Çiçeği" madalyonu gönderildi. Bu örneklerin her biri, nesli tükenmekte olan kuş türlerinden birinin görüntüsünü içermektedir. Bu sikkelerin maliyeti doğal olarak nominal değerden çok daha yüksektir. Özellikle değerli biri, daha önce konuştuğumuz bir kare örnek. Bu, 1990'ların başında çıkarılan 7.5 milyon liralık bir madeni paradır. 925 testinin gümüşünden basıldı. Türk nane periyodik olarak tahsil edilebilir örnekler üretir. Birçoğu üzerinde kediler, köpekler, kaplanlar, kartallar, kaplumbağalar, maymunlar vb. Farklı hayvan resimleri vardır. Böyle Türk paraları cazip bir görünüşe sahiptir.Related news

 • Hamilelik döneminde varis problemi
 • Beşiktaştan Bayern Münih Yıldızı Arjen Robbene Teklif
 • Saçlar için güzel ve şık bir aksesuar - çiçeklerle bezeli. Kendi ellerimizle orijinal bir dekorasyon yapacağız
 • Yumurtalı Ekmek Tarifi Videosu
 • İğne Oyası Muhteşem Çiçekler Modeli Yapımı Türkçe Videolu

 • Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 36

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları


  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 95

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 91

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 14

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 97

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 15

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 53

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 46

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 57

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 93

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 44

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 45

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 74

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 25

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 11

  Nümismatik bir nesne olarak Türkiyenin paraları 62