Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 2019

Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 2019
09.05.2019

Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 97

Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları

Başarısız teşebbüsler sonrasındaBüyük kalibreli kartuşları çekmek için Alman makineli tüfeklerin evrensel örnekleri, Amerikalı geliştiriciler kendi yavrularını serbest bırakma girişiminde bulundular. Böylece, geçtiğimiz yüzyılın ellili yıllarında tamamen yeni bir model ortaya çıktı: M60 makineli tüfeğin fotoğrafı bu materyalde ele alınacak.

Kalkınma tarihi

makineli tüfek m60İkinci Dünya Savaşı sırasında orduAmerika Birleşik Devletleri oldukça ağır makineli tüfekler M1919 ve M1918 oluşuyordu. güvenilirliği yüksek düzeyde olmasına rağmen, makine tüfekler savaş düşük manevra ile karakterize edilir. Buna ek olarak, M1918 makineli tüfek imkansız uzun ve yoğun ateş bastırma yürütmek için yapım nispeten küçük dergisi kapasitesini (20 mermi) vardı.

Geliştirilmiş modelin gelişimi başladıAmerika Birleşik Devletleri'nde, dünya savaşının sona ermesinden hemen sonra. Yeni M60 makineli tüfek, 7.62 x 51 mm'lik büyük kalibreli kartuşlar için tasarlanmıştır. Testler sırasında, model kendisini doğru, yeterince güçlü bir silah olarak kanıtladı. Ancak, Amerikan askerlerinin kaprisli doğası için hemen modelin dublajı, "domuz" dan başka bir şey değildir. Bununla birlikte, Vietnam'daki savaşlar sırasında, M60 TTX makineli tüfek, yerel ormanların yoğun çalılıklarında ateşlemek için kullanılan ana hızlı ateş, büyük kalibreli silah olarak kullanıldı.

70'lerde en yüksek ordu komutanıModelin Belçika örneği FN MAG ile değiştirilmesine karar verildi. Bunun nedeni, uzun çekim sırasında makineli tüfek M60'a verilen önemli sayıda yanma oldu. Buna rağmen, bu güne kadarki gelişmeler Amerikan ordusunun yardımcı parçalarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

randevu

makineli tüfek m60 tthM60 - Amerikan yapımı makineli tüfek. Modelin avantajı, askeri teçhizata, özellikle de tanklara, zırhlı personel taşıyıcılarına ve destek araçlarına kurulum olanağıdır. Vietnam'daki savaş sırasında, M60 makineli tüfek helikopterlerde havada bir silah olarak kullanıldı.

Silahlar önceliklepiyade bastırma ve düşmanın yoğun, ilerleyen güçlerinin yenilmesi. Bir zamanlar, makineli tüfek, kara kuvvetlerine yangın desteğinin sağlanması için vazgeçilmez bir araçtı.

karakteristikleri

makineli tüfek m60 ağırlığıM60 makineli tüfeğin farklı parametreleri nelerdir? Silahın temel düzenek içindeki ağırlığı yaklaşık 10 kg'dır. Uzunluk 1.11 m. Yangın oranı - dakikada 600 mermi. 7.62 mm kalibrelik kartuşların başlangıç ​​hızı 853 m / s'yi aşmaz.

Tasarım özellikleri

M60 makineli tüfek yapısal olarak otomasyona dayanmaktadır.gaz tahriki. Namluyu kilitlemek, deklanşörün dönüşünün etkisi altında gerçekleşir. Model, uzun süreli yangın sırasında aşırı ısınma eğilimi sonucu oluşan hızlı değişim variliyle donatılmıştır. Besleme kartuşları - bant. Hedefleme aygıtına gelince, ikincisi pratik olarak M16 otomatik tüfeğe monte edilen örnekle aynıdır.

Makineli tüfek bir tripod üzerine veya üzerine monte edilebilirbipod. Maksimum yangın aralığı yaklaşık 1800 m'dir Bu noktada, silahın öldürücü etkisi devam etmektedir. Şok yüklerini ortadan kaldırmak için popo lastik bir kılıfla donatılmıştır.

modifikasyonlar

makineli tüfek m60 fotoğraf

 1. M60 temel örnektir. Bipodlar doğrudan gövde kısmına bağlanır. 1957'den beri ABD piyade ve deniz kuvvetleri ile hizmete girmiştir.
 2. M60E1 - gövdeden ayrı bipodlarla modifiye edilmiş model. Muharebe koşullarında silahları çalıştırmayı kolaylaştıran bir gaz odası ve bir dizi dış iyileştirme vardır.
 3. M60E2 - özel olarak tasarlanmış bir örnekağır askeri teçhizat. Belirgin bir özellik stok eksikliği. İkincisi yerine, dikey olarak düzenlenmiş kulplar kullanılır. Tetik bir tetikle değiştirilir.
 4. M60E3, M60E1 modelinin değiştirilmiş bir modelidir. Geliştirmelerin listesi, plastik ön uç, ön tutamak, biraz değiştirilmiş görünüm kullanımını içerir.
 5. M60E4 - gece görüş cihazlarını ve optik manzaraları kilitleyebilen temel versiyonun modifikasyonu.
 6. M60B - bir helikopterde kurulum için özel bir model. Tabanca tipi uygun bir sapın varlığı ile karakterizedir.
 7. M60C - için tasarlanmış modern bir modeltam bir savaş helikopterleri seti. Tetik mekanizmasının aktivasyonu, tetikleyicinin elektronik güç kaynağından kaynaklanır. Silahları doğrudan kokpitten kontrol ederek pilotların uzaktan ateş etmesini sağlar.
 8. M60D - ağır zeminde kurulum için model,hava ve su ekipmanı. Genellikle araba desteğini paketlemek için bir araç olarak kullanılır. Stok yerine kolları vardır. Tetik tetikle değiştirilir.

Sonuç olarak

m60 makineli tüfekÇok çeşitli değişikliklerin varlığına rağmen,M60 makineli tüfek bir dizi hala birtakım eksiklikler ile ayırt edilir. Ana dezavantaj, oldukça güvenilir olmayan bir gaz giderme sisteminin kullanılmasıdır. İtici gazların enerjisi genellikle çubuğun direncini bastırmak için yetersizdir. Sonuç, yanlış ateşleme ve süreksiz çekimdir.

Diğer bir dezavantaj, çoğunluğun özelliğimükemmel modeller, ön görüşün düzensiz bir şekilde sabitlenmesi vardır. Bu özellik, aşırı ısınması nedeniyle namluyu zorla değiştirdikten sonra silah ateşinin uygulanmasını önler.

Genel olarak, makineli tüfek M60 çok fazla kullanmıyoryüksek talep. Şu anda, model Güney Kore, Avustralya, Mısır, Tayvan ve El Salvador ordusunun silahlanmasına dayanmaktadır. ABD'de, model Belçika MAG makineli tüfeğe dayanan değiştirilmiş bir silahla değiştirildi.

Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 2019

Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 2019

Related news

 • Cinsel kimlik hoşnutsuzluğu
 • Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları 2019
 • Rüya Tercümanı. Tabut rüyaları - bitmiş olacak
 • Şalazyon Tedavi Edilmezse Ne Olur Şalazyon Bitkisel Tedavisi Sarımsak
 • Haziran Ayında 22 Kadın Öldürüldü

 • Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 86

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları


  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 99

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 42

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 100

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 28

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 2

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 91

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 90

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 41

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 73

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 21

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 74

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 70

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 65

  Makineli tüfek M60: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 80