24.06.2019

Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 18

"Ludnikov Adası" (Volgograd), Stalingrad Savaşı'nın tarihi

Bugün "Ludnikov Adası" bir anıtBüyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Stalingrad'daki en şiddetli savaşlardan birine adanmış bir kompleks. Burada, birkaç soğuk ay, 138. Piyade Tümeni savunmasını düzenledi.

Barikat Savunması

Ünlü "Ludnikov Adası" aldıStalingrad Savaşı sırasında 138. Piyade Tümeni'nin komutanı Albay Ivan Lyudnikov'un onuruna verilen isim. Bu askeri oluşum önemli bir stratejik görevi yerine getirdi. Askerler Nizhny Barrikady köyünü ve içinde bulunan tesisi korumak zorunda kaldılar.

Savunmanın geçtiği izole koşullaryerleşim, gelecekteki araştırmacıların bu toprak parçasını "ada" olarak adlandırmasına izin verdi. İfade insanlara gitti ve daha sonra devlet anıtı yardımıyla resmen onarıldı. Almanların bu ön cephedeki ana hedefi Barrikady topçu fabrikasıydı. Wehrmacht Stalingrad'a saldırdığında, üç gol attı. Bu stratejik listede "Barikat" ın yanı sıra "Kırmızı Ekim" bitki ve traktör üretimi için bir tesis oldu.

insan adası

Stratejik Nesne

Bu kadar önemli olan, korunan girişimdiIvan Lyudnikov ve astları mı? Barrikady fabrikası 1913 yılında İngiliz firması Vickers tarafından Çarlık Rusya'da kuruldu. Endüstriyel nesne, ilk Sovyet beş yıllık planlarının sanayileşmesi sırasında modernize edildi. Mühendisler Kızıl Ordu için büyük kalibreli silahlar üretmeye başladılar. Ayrıca siviller için de ürünler üretiyordu. Ama elbette, saldırının hedefi olarak Wehrmacht'ın seçiminde belirleyici faktör haline gelen teşebbüsün askeri göreviydi.

Savaşın arifesinde, Barikatlar üretmeye başladıBR serisinin silahları ve obüsleri. 1940'da ordu tarafından hizmet için kabul edildi ve bütün cephelerde Alman saldırganlığına başarılı bir şekilde karşı çıktılar. Bitkinin kesilmesi ve imha edilmesi, Sovyetler Birliği'nin önemli topçulardan mahrum kalması anlamına geliyordu; savaşın yürütülmesi, intihar olmazdı.

Stalingrad Savaşı

Ilk saldırılar

Stalingrad'ın eteklerinde Almanların ortaya çıkışının arifesindeHemen hemen tüm işçiler fabrikadan boşaltıldı (yaklaşık% 90). Arkadaki endüstrinin istikrarlı çalışmasını sağlamak için Urallar ya da Sibirya'ya gittiler. Bombardıman ve düşman saldırılarına rağmen "Barikatlar" emek kolunun geri kalan kısmı, stratejik olarak önemli ürünler üretmeye devam etti. Bu 400 kişi dayanılmaz koşullarda çalıştı. Fabrikada yiyecek ve temiz su tükendi. Elektrik yoktu ve hava boğuluyordu. Ayrıca, bu işçiler ordunun ilerleyen düşmana karşı savaşında yardım ettiler.

Almanların ilk darbesi 23 Ağustos 1942'de meydana geldi. Barikat fabrikası havadan kovuldu. Ekim ayında Sovyet komutanlığı, 138. Piyade Tümeni'ne duvarlarına gönderildi. Volga'nın sağ kıyısına başarılı bir şekilde geçti ve uzun bir savunma için hazırlandı. Sonbaharda, "ada", her bir arazi metresi için şiddetli sokak savaşının arenası haline geldi.

Volgograd Adası

Savaşın Önemi

Almanlar Barikat fabrikasını ele geçirmeye çalıştılarsadece Sovyet ordusunu silahla donattığı için, aynı zamanda ön cephenin Volga'ya açılmasından dolayı. Wehrmacht'ın Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında mümkün olduğu kadar doğuya ilerlediği yer burasıydı. Stalingrad Savaşı'nın her şeyi çözmesi gerekiyordu.

Üçüncü Reich Volga üzerinde kontrol sahibi olsaydı,En önemli taşıma arterini keserdi. Silahlar, insanlar, yiyecekler ve Kafkasya yağı ile gemileri geziyordu. Vazgeçilmez kaynaklar olmadan kalan Sovyetler Birliği, bu çatışmada kesinlikle kaybolacaktı. Bu, sadece Büyük Vatanseverlik Savaşı'nın değil, İkinci Dünya Savaşı'nın da tüm rotasını belirleyen savaşların belirleyici arenalarından biri haline gelmiş olan Ludnikov Adası'ydı.

İnsanları Ivan

Volga ve Wehrmacht arasında

11 Kasım 1942'de Almanlar Volga'ya geçti. Böylece 138. bölüm üç tarafa çevrildi. Öndeki bu sektördeki Sovyet askerleri, 700 metre uzunluğunda ve 400 metre genişliğindeki küçük bir yama arazisini savundu. Lyudnikov'un doğusundan ve halkından ince Kasım buzlarıyla kaplı bir Volga vardı. Nehrin kıyısındaki bitkinin besin maddeleri, sularının Almanlar tarafından kontrol edilmesiyle karmaşıktı. Yemekler düzenli değildi ve askerler açlıktan ölüyordu. Memurlar ve askerler on beş gram bisküvi, tahıl gevreği ve bir avuç şeker şeklinde günlük bir rasyon aldı. Stalingrad Savaşı hiç kimseyi kurtarmadı.

Bir gün Lyudnikov otuz mermi mühimmat verdiellerde. Bir noktada Sovyet askerleri bile yakalanan silahların yardımıyla savaşmak zorunda kaldılar. Savaşlardan birinde, 138. bölüm, Wehrmacht'ın sapper dekolmanı yok etti. Bundan sonra Kızıl Ordu erkekleri yabancı silahlar için mühimmat ile Alman kekleri aldı. Faşistler onları mermilerle parçalamaya başladılar.

İşaretçiler tarafından ayrı bir kahramanlık gösterildi,138. Bölüm ve genel merkez arasında iletişimi sağlayan kişi. Bu ayrılma, ateşleme pozisyonları arasında bir geçit halinde çalışmasını gerçekleştirdi. Temas noktası "Roller" olarak adlandırıldı. Çavuş Kuzminsky ve üç uzman (Vetoshkin, Kharazin ve Kolosovsky) ellerinden gelenin en iyisini yaptılar, böylelikle karargahın nabzını tutup Lyudnikov'a emir verebilirdi. Barış zamanında, bu sinyalistler ayrı bir anıt olarak yerleştirildi.

alt barikatlar

Karşı saldırı

Aralık ayında Volga sonunda bir katı ile kaplandıbuzlar. 138. Bölüm'ün tamamen kuşatma tehlikesi vardı. Sonra 400'lük topçu taburu Lyudnikov'un kurtarılmasına ve suçlamalarına geldi. Zayaşi adasında bulunuyordu ve Volga’dan Almanların Barikat’ın savunucularını kuşatmasına izin vermedi.

Aralık 1942'nin ilk iki haftası en çokBu sektördeki Sovyet askerleri için ağır. Son olarak, günün 14'ünde, karargahtan gelen bir emir, 138. Tümen'in Kızıl Ordu'nun komşu birimleriyle birleşmek amacıyla bir karşı saldırı başlatmak olduğunu söyledi. Ardından, tesisin savunucuları 200 metreye kadar kırılmayı başardı ve bu pozisyonda cepheyi durdurdu.

Birkaç hafta sonra, 10 Ocak 1943'teStalingrad'ın bu bölümünde genel bir Sovyet karşı saldırı başlattı. 138. bölüm, bir başka önemli stratejik tesise - Krasny Oktyabr tesisine taşındı. Böylece Barikat'ın kahramanca savunması sona erdi. Savaşta katılımcılar ödüllere sunuldu. Lyudnikov'un kendisi büyük bir general oldu.

Stalingrad'daki savaş, birkaç tanesi ile ünlüdürSovyet askerlerinin cesaret ve esnekliğinin özellikle canlı örnekleri. Bu Ludnikov Adasının sembolüdür. Volgograd bugün de kahramanlarını hatırlar ve hafızalarını onurlandırır.Related news

 • Pembe Bebek Bolero Yelek Modeli Yapılışı Türkçe Videolu
 • Merkez Haberleri: Çiftçiye büyük destek
 • Alanya Videoları Sayfa 2
 • Spin Tyres: Makinelere veya haritalara mod nasıl kurulabilir
 • Küpün içindeki kaç çubuk 100x100: yapı malzemesinin hesaplanması için formül

 • Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 76

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi


  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 35

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 87

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 37

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 56

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 20

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 86

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 1

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 50

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 94

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 76

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 38

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 73

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 70

  Ludnikov Adası (Volgograd), Stalingrad Savaşının tarihi 32