Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri 2019

Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri 2019 Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

Labiadaki kist oldukça yaygındır.Sorun birçok kadın tarafından karşılandı. Zamanında tanı ve uygun şekilde uygulanan terapi ile, bu hastalık kadının yaşamının sağlığına ve kalitesine önemli bir zarar vermeden tedavi edilebilir. Öte yandan, tedavi eksikliği inflamasyona ve aşırı tatsız komplikasyonlara yol açabilir.

Bu yüzden birçok kadın ek arıyorhastalık hakkında bilgi. Kadınların labialarında kist nedir? Fotoğraf, etik kaygılar nedeniyle patolojik eğitimin ortaya çıkması, dikkate almayacağız (eğer istenirse, tıbbi konuların özel kaynaklarında ayrıntılı materyaller bulunabilir). Bu tümörlerin ortaya çıkışının nedenleri ve sonuçları hakkında daha fazla konuşalım. Bir kist ne kadar tehlikeli? Hangi tedavi yöntemleri en etkili ve güvenli olarak kabul edilir? Bu soruların cevapları birçok okuyucu için faydalı olacaktır.labia üzerinde kist

Labiada kist nedir

Dış patoloji bulgularını gösteren fotoğraflar,hafif, hoş olmayan koymak için. Bartholin bezi, vajinanın arifesinde, labyanın kalınlığında yer alan eşleştirilmiş bir organdır. Bu küçük bezlerin işlevi çok önemlidir. Vajinal duvarların, cinsel ilişkinin ağrısız, normal bir geçişi için yağlanmasını sağlayan, protein açısından zengin, yarı saydam bir sıvı üretirler.

Bez kanalları küçük yüzeyde açılırlabia. Bazen, bir nedenden ötürü, sırrının salgılanması zordur, bunun sonucu olarak bezin boşluğunda birikmeye başlar. Böyle durumlarda labiadaki bir kist görünebilir. Bu, yine de, bir kadına çok fazla rahatsızlık verebilecek iyi huylu bir eğitimdir. Bu nedenle, zaman zaman bir doktordan yardım almak için hastalığın ana nedenlerini ve semptomlarını bilmek önemlidir.

Labia üzerinde kist: oluşumu nedenleri

Hemen oluşması dikkat çekicidir.benzer neoplazm - süreç uzundur. Kural olarak, labiadaki kist, Bartholin bezinin iltihaplanması sonucu gelişir. İnflamatuar süreç farklı bakteri suşlarından kaynaklanabilir. Nispeten patojenik streptokoklar, stafilokoklar, E. coli ve klamidya, gonokoklar vb. Dahil olmak üzere zührevi hastalıkların patojenleri olabilir.labia üzerinde kist

Bazen hematojen bir iletim yolu varenfeksiyon. Bu ciddi, kronik hastalıkları olan hastalarda olur. Örneğin, bir kadının vücudunda (örneğin, bademcik iltihabı) iltihaplı bir odak varsa, bu durumda bağışıklığın azaldığı bir arka plana karşı enfeksiyon, birincil odaktan daha uzak organlara kadar kan ile birlikte taşınabilir.

Risk faktörleri var mı?

Labiadaki kist tamamlandıktan sonra oluşurinflamatuar süreç. Sırasıyla, doktorlar, dokuların enfeksiyon olasılığının çok daha yüksek olduğu bazı ana risk faktörlerini tanımlamaktadır:

 • karma seks hayatı;
 • cinsel ilişki sırasında cinsel ilişkide bulunmayı reddetme;
 • samimi hijyen kurallarına uyulmaması;
 • uzamış kandidiyaz (pamukçuk) dahil olmak üzere genital organların fungal hastalıkları;
 • immün yetmezlik, daha önce bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar (soğuk algınlığı), sürekli stres, fiziksel ve duygusal tükenme dahil olmak üzere bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • vajinanın mukoza zarında tahriş ve travma eşlik eden uzun süreli cinsel ilişki;
 • uygun olmayan sabun veya diğer hijyen ürünleri kullanarak kötü kalitede veya yanlış seçilmiş iç çamaşırı giymekle ilişkili cilt tahrişi;
 • kozmetik prosedürler, özellikle epilasyon;
 • kürtaj, spontan abortus, tanı kürtaj.

Genellikle bir veya daha fazla varlığındaYukarıdaki faktörlerin, kadınlar labia üzerinde bir kist geliştirir. Görülebileceği gibi sebepler farklı olabilir. Her halükarda, kendinizi dış genital bölgelerdeki alışılmadık bir eğitimde bulursanız, bir jinekologla görüşmelisiniz.

Hastalık hangi semptomlara eşlik eder?

Vücudun işinde ve refahında neler değişiyor?hasta labia üzerinde bir kist neden olabilir? Semptomlar neoplazm büyüklüğüne, inflamatuar sürecin varlığına vb. Bağlı olarak farklı olabilir.

Küçük kistler nadiren ciddi sonuç verir.rahatsızlık. Bir kadın, alışkanlık yapan bir yaşam tarzına kolaylıkla yol açabilir. Tümör büyüdükçe, ilk semptomlar, yani labia şişmesi, fiziksel aktivite ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ortaya çıkabilir. Keder, bir kural olarak, ya çok büyük bir kist boyutunda ya da iltihaplı bir işlemin varlığında ortaya çıkar.labia semptomları üzerinde kist

Kistin ve altta yatan semptomların iltihaplanması

Daha önce de belirtildiği gibi, kistin kendisi değilÇok tehlikeli, bazı durumlarda doktorlar tedavi bile yazmıyor. Enfeksiyon formasyona nüfuz ederse tamamen farklı bir görüntü gözlenir. Bu, örneğin, hijyen prosedürleri, cinsel ilişki, vb. Sırasında travma sonucu ortaya çıkabilir.

Inflamatuar süreç eşlik ediyorrahatsızlık. Özellikle, Bartholin bezinin alanı şişer, çevresindeki deri kırmızıya döner, kist dokunulduğunda ağrılı hale gelir. Bu gibi durumlarda mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Apse ve diğer olası komplikasyonlar

Enflamatuar sürecin sonucu (Tedavinin yokluğu, elbette) apse olabilir. Bu durumda pürülan kitleler kist boşluğunda birikmeye başlar. Eğitim büyük oranda artar, inanılmaz derecede ağrılı hale gelir. Acı yürüyüş ve fiziksel aktivite sırasında ve hatta istirahat sırasında kadına eşlik eder.

Bununla birlikte, bir organizmanın sarhoşluğunun standart semptomları, özellikle vücut ısısı, titreme, vücut ağrıları, bulantı, iştahsızlık, halsizlik ve uyuşukluk gibi keskin bir artış ortaya çıkabilir.labia fotoğraftaki kist

Tıbbi bakımın yokluğunda, bir boşlukşiddetli ağrı eşlik eden abse. Ek olarak, apse açıldıktan sonra pürülan kitleler, iç genital organlara uzanır, bu da vajinit, sistit, yumurtalıkların iltihabi süreçlerinin gelişmesine yol açabilir.

Hangi tanı yöntemleri vardır?

Aslında, bu teşhis süreciPatoloji nispeten basittir. Kadınlarda labiya üzerinde kist planlı jinekolojik muayene sırasında tespit edilebilir. Daha büyük formasyonlar çıplak gözle görülürken, küçük olanlar palpasyon sırasında hissedilebilir.

Doğal olarak, "nodüller" keşfinden sonraHastalara ek çalışmalar yapılır. Bazen, örneğin, labia üzerindeki kist ultrason cihazları kullanılarak incelenir. Bazı durumlarda, tümör içeriğinin örnekleri laboratuar testleri için örneklenir. Ayrıca, bir kadın venereal enfeksiyonlar için testler almak ve aynı zamanda patojen mikroflorayı tespit etmek için vajinadan bir swab almak için tavsiye edilir.labia üzerinde kist

İlaç: ne kadar etkili?

Bugün birçok hasta ilgileniyoryani labiadaki bir kist ve tedavisi. Terapi şeması doktor tarafından belirlenir. Küçük yeni gelişmelerin varlığında, özel tedavi gerekli olmayabilir - genellikle kistler kendini çözer. Bununla birlikte, bir kadın düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmelidir, böylece doktor patolojinin gelişiminin dinamiklerini izleyebilir.

İlaç tedavisi duruma göre değişirhastanın organizması, hastalığın gelişim nedenleri ve eşlik eden patolojilerin varlığı. Örneğin inflamasyon ile antibakteriyel (veya antifungal) tedavi zorunludur. Bağışıklık sisteminin azaltılmış aktivitesi, diyetin yanı sıra vitamin komplekslerinin alınmasını gerektirir. Bazen hormon tedavisi gereklidir.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Aslında, cerrahi müdahale,kural kisten kurtulmanın tek yoludur. Modern cerrahinin görevi sadece kistin çıkarılması değil, aynı zamanda bartholin bezinin normal çalışmasının restorasyonudır.

Çoğunlukla doktor duvarları basitçe keserKistler tamamen içeriğini kaldırır, daha sonra poşeti antiseptik bir çözelti ile iyice durulayın. Daha radikal bir prosedür, kist ve çevre dokuları bezle birlikte tam eksizyondur. Bu arada, bu prosedür, gelecekte nükslerin olmamasını garanti eden tek yüzde, yüzde yüz.labia üzerinde kist ve tedavisi

Kistin cerrahi olarak çıkarılmasıyla ilgili sorun nedir?

Yukarıda açıklanan iki yöntem oldukça iyi sonuç verirSonuçlar. Yine de, bu tür prosedürler bazı hoş olmayan sonuçlara yol açabileceğinden, bir "altın standart" olarak kabul edilemezler. giderirken Örneğin, bir kist içeriği genellikle oklüzyon ve yeni kist yeniden oluşmasına yol açan, birbirleri ile bir araya gelebilir ve kalır duvar.

Tabii ki, dokuların tamamen kaldırılmasını sağlayacaktırkalıcı sonuç Öte yandan, diğer komplikasyonlar ile dolu Bartholin bezlerinden çıkarılması. Normal vajinal yağlama rahatsızlık ve ağrı doludur cinsel ilişki sırasında serbest olmayacak çünkü Özellikle, bir kadının mahrem yaşam kalitesini kötüleşecek. Bu prosedürlerden sonra, kadınlar her zaman yapay bir yağlayıcı kullanmak zorunda.

Eksiksiz eksizyona alternatif olarak vorteks kateterinin tanıtımı

Doğal olarak, cerrahi operasyonlar çok uzaklabiadaki kist gibi bir problemden kurtulmanın tek yolu değil. Tedavi daha uzun olabilir, ancak gerçekten etkilidir.

Yeni bir etkili teknik girişSözde Word-kateter. İlk olarak, doktor kistik boşluğu açar, içeriğini kaldırır ve daha sonra poşeti antiseptik bir çözelti ile iyice durulayın. Bundan sonra, küçük bir lastik ucu olan bir kateter, hafifçe şişirilmiş olan boşluğa sokulur. Böylece, boşluk içinde, epitelyal zarın daha sonra oluşturulduğu küçük bir top bulunur. Böylece bezin salgılanmasını gidermek için yeni bir kanal oluşturulur.

Doğal olarak, prosedür çok daha fazla sürüyorsaati. Tek başına, kateter yerleştirme 10-15 dakikadan fazla sürmez, ancak birkaç hafta boyunca bezin içinde kalır. Bir kural olarak, rahatsızlık ve belli bir ağrı sadece ilk birkaç gün içinde ortaya çıkmaktadır, bundan sonra kadın oldukça rahat hisseder. Doğal olarak, hastanın kişisel hijyen kurallarına dikkatle bakması ve cinsel yaşamdan vazgeçme zamanı gelmesi gerekmektedir.

Birkaç hafta sonra, kateter çıkarılır. Yeni kanal duvarlarının füzyon riski minimaldir. Bu tür bir tedavi, labiadaki bir kist gibi nahoş bir problemden kurtulabilir. (Nedeniyle hijyenik şartları ile uymama yine en muhtemel) prostat çökelmesi kateter (oluşur ya çünkü hatalı olarak düzenlenen manipülasyon ya hastanın dikkatsizlik yoluyla), hem de enfeksiyon içerebilir prosedürler takip komplikasyonlar. Bununla birlikte, bu gibi durumlar vakaların% 10'undan daha fazlasında kaydedilmez.kadın labia üzerinde kist

Kistin Marsize Edilmesi

Labiadaki kist farklı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Neoplazmın Marsupilizasyonu, bez fonksiyonunu korumaya yardımcı olan nispeten yeni bir tıbbi tekniktir.

Operasyon lokal anestezi altında vegenellikle yaklaşık 30-40 dakika sürer. İlk olarak, doktor bezin duvarında küçük bir kesi yapar, kistin kapsülünü açar, daha sonra içeriğini dikkatlice çıkarır ve antibakteriyel solüsyonlarla durulanır. Ayrıca, bezin duvarı labia labialarına düzgünce dikilir. Böylece, yeni bir kanal oluşturmaya gerek yoktur, ancak normal cinsel yaşam için gerekli olan bir sır üreterek bez işlevini sürdürür.

Tabii ki terapi orada bitmiyor. İşlem sonrası yaralar için dikkat etmek iyi kişisel hijyen, işleme doku antiseptik çözümler gözlemlemek, bulaşıcı hastalıkları önlemek için antibiyotik almaları önemlidir. Pratikte görüldüğü gibi, doğru yaklaşımla bezin işlevini herhangi bir komplikasyon olmaksızın korumak mümkündür.

Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri 2019

Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri 2019

Related news

 • Putin G20 zirvesi için Arjantinde: Yeni yerli limuzini Aurus’la gezecek
 • ARNAVUT TRİLİÇE
 • Çiçek Kurabiye Tarifi Videosu
 • Zeytinyağlı Deniz Börülceli Enginar
 • Meyve ile kabak Reçeli

 • Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri


  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri

  Labia üzerinde kist: oluşumu, tanı ve tedavi yöntemlerinin nedenleri