Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbetKurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet

20.05.2019

Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 10

Kurban Bayramı'nda midenizi rahatlatacak 10 şerbet

Kurban Bayramı'nda uzmanlar, yaşanabilecek mide rahatsızlıklarından korunmak için sindirim kolaylığı sağlayan en etkili doğal içecek ve şerbetleri öneriyor.

Kurban Bayramı'nda yaşanan beslenme düzenindeki değişiklikler insan vücudunda birçok hastalığa yol açabiliyor. 

Bayramda yoğun olarak tüketilen et yemekleri ve tatlılar kan şekerinin hızla yükselmesine neden oluyor. Bayramda yaşanabilecek bu rahatsızlıkları önlemek için özel şerbetleri sizler için derledik...

1- Çilek şerbeti

Malzemeler: 4-5 su bardağı sapları ayıklanmış ince kıyılmış çilek, 5 çorba kaşığı toz şeker (miktarı artırıp azaltabilirsiniz), 6 su bardağı su, yarım limonun suyu.

Yapılışı: Cam kasede şekeri ve çileği koyup güzelce ezin. Daha sonra yarım limonun suyu ile 6 su bardağı su ilave ettikten sonra soğutup servis yapın.

2- Kayısı (zerdali) şerbeti

Malzemeler: 1 kilo yıkanmış çekirdekleri çıkarılmış kayısı, 3-4 çorba kaşığı toz şeker, yarım limon suyu, 1-2 tane ezilmiş, karanfil, 4-5 su bardağı su.

Yapılışı: Akşamdan kayısıları bir cam kaseye koyup şekerle iyice ezin. Ağzını kapatıp sabaha kadar soğuk bir yerde bekletin. Kullanacağınız zaman, telden geçirdikten sonra suyu ve limon suyunu ekleyip, güzelce karıştırın. Soğuk servis yapın.

3- Yasemin şerbeti

 

Malzemeler: 4 çorba kaşığı kurutulmuş yasemin çiçeği veya 1 çorba kaşığı dolusu yasemin mayası, yarım limon suyu, 6-7 çorba kaşığı toz şeker, 7 su bardağı su, Üzeri için, 1 çorba kaşığı hafif kavrulmuş dolmalık fıstık.

Yapılışı: 8 bardak suya şekeri ilave edin, şekeri erittikten sonra içerisine yasemin çiçeği kurusunu ilave edin. Bir taşım kaynatıp altını kapatın. Ilıdıktan sonra yapraklarını süzüp içine limonu da ilave edin. Güzelce karıştırıp, buzdolabında soğutun. Bardaklara koyup, biraz da dolmalık fıstık serpip servis yapın.

4- Ekşi nar şerbeti

Malzemeler: 1,5 kilo ekşi nar, 1,5 veya 2 su bardağı toz şeker, 4-5 su bardağı soğuk su, arzuya göre 1-2 çorba kaşığı portakal suyu veya mandalina suyu.

Yapılışı: Narları ayıklayarak bir kaseye koyun. Şekeri de ilave edip elinizle güzelce ezin. Ağzını kapatıp sabaha kadar buzdolabında bekletin. İçmeye hazırlamak için soğuk suyu ve portakal suyunu ekleyip güzelce karıştırın. Tel süzgeçten geçirip, soğuk servis yapın.

5- Kekik şerbeti

Malzemeler: 1 çorba kaşığı kuru kekik, 1çay kaşığı limon suyu , 4 su bardağı su, 2 çorba kaşığı bal.

Yapılışı: Öncelikle suyu kaynatıp kekiği ekleyin. 1 dakika ocakta kaynatıp altını hemen kapatın. Daha sonra 5 dakika demlendirip, süzün. Ilık sıcak arası ısıya gelince limonu, balı ekleyip, karıştırın. Sürahiye döküp, soğuduktan sonra kavrulmuş dolmalık fıstık koyarak servis yapın.

6- Zeytin yaprağı şerbeti

Malzemeler: 2 çorba kaşığı kurutulup ovulmuş zeytin yaprağı, 2 çorba kaşığı bal, 4-5 su bardağı su yarım limon suyu.

Yapılışı: Kaynayan suya ovulmuş zeytin yaprağını koyup, ocağı kapatın. Soğuduktan sonra süzün. Balı ekleyerek, güzelce karıştırın. Daha sonra limon suyunu ilave edip, üzerine kavrulmuş dolmalık fıstık serpip, servis yapın.

7- Hünnap şerbeti

Malzemeler: 1 kilo olgun (yumuşak) hünnap meyvesi, 1 su bardağı dolusu toz şeker, 4 su bardağı su, yarım limon suyu.

Yapılışı: Hünnapları güzelce yıkayıp ucundaki sap kısmını çıkarıp ikiye kesin. (İçinde çekirdekleri olması nedeniyle elinizle dikkatlice ezip koymak daha çok özünü çıkaracaktır.) Kaynayan 3 su bardağı suyun içine atıp, iyice yumuşayana kadar pişirin. Altını kapatıp, ılıyınca tel süzgeçten geçirin. Hafif pelte olan hünnaplara, şekeri, limon suyunu ve 2 su bardağı soğuk suyu koyup güzelce karıştırın. Soğuk servis yapın.

8- Fesleğen şerbeti

Malzemeler: 1 demet fesleğen yaprakları 3-4 çorba kaşığı toz şeker, 4-5 su bardağı soğuk su, yarım limon suyu.

Yapılışı: Havana biraz su koyarak fesleğen yapraklarını dövün. Şekeri ve limon suyunu karıştırıp ağzını kapatın. Buzdolabında sabaha kadar beklettikten sonra suyu da ilave edip, güzelce karıştırın. Süzgeçten geçirip, soğuk servis yapın.

9- İncir şerbeti

Malzemeler: 12 tane taze incir, 2-3 çorba kaşığı toz şeker, 4-5 su bardağı su, yarım limon suyu.

Yapılışı: Akşamdan incirleri yıkayıp bir cam kaseye koyup, şekerle iyice ezin. Ağzını kapatıp soğuk bir yerde sabaha kadar bekletip, kullanacağınız zaman güzelce telden geçirin. Sonra suyu ve limon suyunu ekleyip güzel karıştırın. Soğuk servis yapın.

10- Karpuz şerbeti

Malzemeler: Ufak boy karpuz (çekirdekleri çıkarılıp doğranmış), 3-4 çorba kaşığı toz şeker, yarım limon suyu veya 1 limon suyu, 1 çorba kaşığı dövülmüş taze nane, 4-5 su bardağı soğuk su. (Miktarını azaltıp çoğaltabilirsiniz.)

Yapılışı: Tüm malzemeleri blender kabına koyup, güzelce ezin. En son naneyi ekleyip, karıştırın. Kavrulmuş dolmalık, fıstık ekleyip, soğuk servis yapın.

Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbetKurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet

Related news

 • Romantik Kore Dizileri Arasından Güldürmeyi de Başaranlar
 • Veroshpiron hazırlama - talimatlar, kullanım ve yan etki endikasyonları
 • Bağırsakları Daha Hızlı Çalıştıran Meyveler
 • Д Harfiyle BaЕџlayan ГњnlГјler
 • Yeşil Mercimek Yemeği

 • Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 42

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet


  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 51

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 40

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 50

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 19

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 47

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 72

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 10

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 38

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 29

  Kurban Bayramında midenizi rahatlatacak 10 şerbet 99