Kum Torbası 2019

Kum Torbası 2019 Kum Torbası

Kum Torbası

Kum torbasıdövüş sanatlarının vazgeçilmez aleti… Kum torbası deyince benim aklıma iki şey geliyor. Birincisi başta boks olmak üzere pek çok dövüş sanatında kullanılan kum torbaları.

Bunlar farklı boylarda, değişik kalitelerde, gerçek kum ya da başka malzemelerle içi doldurularak yapılan kum torbaları. Bunların birinci işlevi sporcuların vuruş çalışması için hedef işlevi görmesidir.

Kum torbasına yapılan bir vuruşlar, rakibe yapılacak darbeler için oldukça iyi bir alıştırmadır. Tekme, yumruk, diz, dirsek ve bunların değişik türlerini havada boşluğa savurmakla, kum torbasına vurmak arasında büyük fark vardır.

Kum torbaları, dövüş sanatları antrenmanlarında, neredeyse vazgeçilmez bir unsurdur.

Kum torbası yüksek bir yere asılarak kullanılır ve çeşitli boyutları vardır. Evinize bir kum torbası almak isterseniz, sağlam bir askı oluşturmak için tavanınızı delmeyi göze almalı ve buraya çelik bir askı yerleştirmelisiniz. Kum torbasını bağlayacağınız halat ya da zincir de sağlam olmalıdır.

Neredeyse her renkte, değişik boyutlarda kum torbasını (boş ya da dolu halde) spor malzemesi satan yerlerden satın alabilirsiniz. Ama kendi imkanlarınızla kum torbası yapmak isterseniz bir çuvalın içine kum doldurup, tepesine yuvarlak bir demir koyarak (yuvarlaklığı sağlamak için) ağzını kapatabilirsiniz, yuvarlaklık vermek zor olacağından isterseniz yuvarlak olmayan bir kum torbası da yapabilirsiniz..

Daha sonra kalın ipli sağlam bir balık ağı ile sarmak, daha sonra da dandik deriler ya da başka (plastik vb.) kaplama malzemeleriyle kaplamak ve en az 3 yerden bu çuvalı bir yere asmak size kum torbası antrenmanlarını yapma fırsatı verir.

Mevzideki Torbalar…

Kum torbası deyince aklıma gelen ikinci kum torbasıysa askerlikteki mevzilere, nöbet yerlerine konulan, mermilerden korunma amacıyla yerleştirilen. Ya da spor alanlarındaki kum havuzlarının etrafına yerleştirilen kum torbaları aklıma geliyor.

Bahsettiğim kum torbaları yumruklamak için falan yapılmıyor. Bu ağzı bağlanabilen kum torbaları her askerin savaş çantasında standart olarak 2 adet bulunur.

Evde Kum Torbası Yapalım

Biz bu kum torbalarını bazı egzersizlerimizde ağırlık olarak kullanabiliriz ve bunlarla kaslarımızı geliştirebiliriz. Bu kum torbaları için minik çuvalları doldurmak en iyisi.

Bu çuvalları bulamıyorsak eski bir kumaşı, kum torbası şeklinde dikerek içine kum doldurabiliriz. Yalnız kumaş toz zerreciklerini geçireceği için, bu kumaşımızı önce bir streç film, ardından da başka bir naylonla sarmak, daha sonra tekrar bir kumaş kılıfa geçirmek iyi olacaktır.

Çünkü evimizde kullanacağımız bu kum torbalarının temiz olması gerekiyor. Hatta titiz olanlar tüm bu kaplamalardan sonra son bir kat daha kumaş kılıf yaparak, bu kılıfı kirlendikçe yıkayıp tekrar kum torbalarına takabilirler. Becerebilenler kum torbasının üstüne ve yanına ufak bir halatla tutma yerleri yaparlarsa çok iyi olur.

Bazı hareketlerde kum torbasını ağırlık olarak kullanırken bu tutma yerleri çok işine yarar.

Atacağınız, hiç bir işe yaramayan eski bir pantolonunuzu keserek, altını ve üstünü dikerek bir pantolondan en az 2, en çok 4 ya da boyutuna göre daha fazla sayıda kum torbası hazırlayabilirsiniz. Askeriyede eski kamuflaj kıyafetleri bu yöntemle kum torbası olarak değerlendirilmektedir.

Bu şekilde yapılan bir kum torbası başka hiçbir şeye gerek duyulmaksızın; şınav, diz bükme hareketlerinin bir çoğu (çömelme vb.), gövde kasları için yapılan dönüş (rotasyon) ve bükülme (fleksiyon) hareketlerinde, kol kaldırma (neredeyse tüm elevasyon hareketlerinde) ağırlık olarak kullanılarak evde yapacağımız kuvvet antrenmanlarını daha verimli bir hale getirir.

Aynı kum torbasını bir sırt çantasına koyarak bu sefer ağırlıklı barfiks çekebiliriz. Yani bu küçük dostumuzu kullanmasını bilirsek çok, ama çok işimize yarayacaktır.

Bu yazıyı okuyup geçmek yerine, kendinize hemen bir kum torbası yapın ve sen bir enkazsın programına katılın, çünkü bu programın ilk otuz gününden sonra bu kum torbasıyla uzun bir birlikteliğiniz olacak…

Kum torbası dövüş sanatlarının neredeyse vazgeçilmez bir unsurudur.

28 Mayıs 2012 Tarihli Ekleme

Konuyla ilgili olarak bilgili bir okurumuz yorum kısmında beni bilgilendirmiştir. Bu bilgileri güvenilir, önemli ve yararlı bulduğumdan sizlerle de paylaşmak istedim. OkurumuzHakan Işıldarşu notları kaydetmiştir:

İlşad Bey merhabalar, Everlast ve Excalibur Boks markalarının Türkiye mümessiliyim. Everlast torbalar Manchester’dan boş olarak geliyor, dolum işlemini biz burada yapıyoruz. Excalibur torbaların ise bir kısmını biz burada imal ediyoruz bir kısmı ise Pakistan’dan boş olarak geliyor, burada dolduruluyor. Dolum işlemi çok önemli, detaylı bir konu. Yani aslında torbayı torba yapan şey dolumdur. Çok yumuşak gevşek veya çok sert olmaması gerekir. Dolum için en doğru materyal hakiki deridir. Biz tüm torbalarımızı yumuşak hakiki kuzu derisi parçaları ile doldurmaktayız. Bir torba iki kişi tarafından yaklaşık 20 dakikada dolduruluyor. Sıkıştırma işi yorucu ve zahmetli bir iştir. Tüm Türkiye’de pek çok spor salonuna torba vermekteyiz. Ayrıca onlarca web sitesinde torbalarımız satılmakta. Sanılanın aksine torbalar oldukça ekonomik fiyatlardan satılmakta. Çin’den gelen ucuz mallar ile rekabet etmenin başka bir yolu da yok açıkçası. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Dövüş sporları ile ilgili malzeme konusunda her zaman yardıma hazırım.

Kum Torbası 2019

Kum Torbası 2019

Related news

 • Görümce Bohçasına Neler Koyulur
 • Erkan Petekkayanın Singapur tatili zehir oldu
 • Göbek Eriten İçecekler yazımızı okumak için tıklayınız
 • Ütünün Altı Nasıl Temizlenir
 • 2019 Kına Gecesi Kıyafetleri

 • Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası

  Kum Torbası