Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 2019

Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 2019
22.08.2019

Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 37

Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler

Sinir sistemi dorsal vebeyin, onlardan çıkan sinirler ve dallanmalar. Bütün sinir dalları periferik sinir sistemine bağlanır. 12 çift kranial sinir ve 31 çift spinal sinir vardır. Her bir çiftin bir Romen rakamı ile belirtilen kendi adı ve numarası vardır. Kranial sinirler beynin tabanında bulunur. Sinir liflerinin bileşimine göre, işlevlerinin üçü ayırt edilir: motor, duyusal ve karışık.

Hassas kranial sinirler oluşurBeynin dışında yatan nöronların liflerinin. Bunlar koku alma, görsel ve işitsel sinirleri içerir. Vestibüler işlev, işitme, görme ve koku sağlarlar. İlk çift, burun mukozasında bulunan sinir hücreleri ile başlar. Bu sinirin bozguna uğramasıyla, koku alma yeteneğinin tamamen kaybolması söz konusudur. İkinci çift, retina hücrelerinden kaynaklanan optik sinirdir. Onun atrofisi bazen görme keskinliğinde keskin bir azalmaya yol açar, bazen körlüğü tamamlamak için. Sekizinci işitsel sinir çifti, vestibüler aparatın işitme ve aktivitesinden sorumludur. İşi bozulduğunda, baş dönmesi, sağırlık, ataksi, vestibüler disfonksiyon ortaya çıkar.

Motor işlevi beş çift sinir birleştirir. Gövdenin motor çekirdeğinden kaynaklanırlar. Üçüncü, dördüncü ve altıncı sinir çiftleri, cihaz ve gözlerin hareketi ile ilişkilidir. Okülomotor sinir üçüncü çifttir. Aynı çekirdeklerden başlayarak liflerden oluşur. Bu sinir içerisindeki parasempatik lifler, göz kaslarını innerve eder. Üçüncü çiftin yaralı kranial sinirleri, üst göz kapağı, ıraksak şaşılık ve pupil dilatasyonu ile karakterizedir. IV blok siniri hasar gördüğünde, objelerin vizyonu vizyona girer. Görüş aşağı indirildiğinde, küçük bir şaşı görünür. Eğer VI sinirin aktivitesi bozulursa, göz küresinin hareketi dışarı doğru değişir, bu da yakınsak şaşılık ve çift görme ile sonuçlanır.

Fasiyal sinir (VII) fasiyal sinirleri kontrol eder.kas sistemi. Buna ek olarak, tat duyarlılık lifleri içerir ve tükürük ve glandüler bezlerin işlevini düzenleyen bitkisel liflere sahiptir. Ek XI sinir, belirli kas tiplerinin işlevlerini düzenler. Hasar olduğunda, kas veya felç parezi vardır. Son, dil altı XII sinir, dilin kasları ile bağlantılıdır. Bu sinirin aktivitesi bozulursa, dilin hareketliliğinin ve hastalıklı tarafa sapmasının kısıtlanması söz konusudur. Kasların atrofisi, dilin kökünde ağrı, fibrililer seğirmeler var.

Kranial sinirlerin karışık fonksiyonlarıV, IX ve X çiftlerini gerçekleştirin. Beşinci, trigeminal sinir çiğneme kaslarını kontrol eder ve yüzün hassasiyetini sağlar. Glossopharyngeal (IX) siniri salivasyon, tat ve farinks ve dil durumundan sorumludur. Gezici (X) sinir, ağız boşluğu, larinks ve farinksin arka kısımlarına duyarlılık sağlar. Kaslarının işleyişinden sorumludur. X çiftinin kraniyal sinirleri iç organlar arasında parasempatik bir ilişki sağlar.

Trigeminal sinir etkilendiğinde,yüzdeki karşılık gelen bölgelerdeki nörolojik doğanın keskin ağrıları. Kızarıklık ve gözyaşı eşlik ediyor. IX çiftinin patolojisi ile farinksdeki ağrılar hissedilir, yutmada zorluk vardır, tat alma bozukluğu fark edilir ve salivasyon bozulur. Vagus siniri yenilgi ile iç organların aktivitesinde sapmalar vardır. İki taraflı hasar, yutma bozukluğu, nazal burun tonu, kulak kepçesinde ağrı görülür. Bu tür ihlallere daima ağır bir tahmin eşlik eder.

Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 2019

Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 2019

Related news

 • Yangın güvenliği sağlanması - insanların ve mal değerlerinin yaşam güvenliğini garanti eder
 • Ahududulu kek tarifi
 • Çok İzlenen Videolar
 • Atatürkün Tüylerinizi Diken Diken Edecek ve Gururla Okuyacağınız 16 Az Bilinen Anısı
 • ABDden Venezuela petrolleri için plan

 • Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 37

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler


  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 29

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 21

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 93

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 65

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 53

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 52

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 99

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 72

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 89

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 94

  Kraniyal sinirler, patolojilerinden kaynaklanan anormallikler 46