Kekik 2019

Kekik 2019 Kekik

Kekik

Evde hepimizin karabiber, tuz, kekik, kırmızıbiber gibi temel baharatları vardır. Bu durum benim için biraz daha farklı, eskiden gittiğim yerlerden biblo almayı severdim ama son yıllarda baharat toplamaya başladım. Durum böyle olunca zamanla ne var ne yok hepsi karışmaya başladı.

Bugün baharat çekmecemi karıştırıp biraz toparlamaya karar verdim. Çekmeceyi boşaltmaya başladıkça yaz tatilinde İzmir’den ve Ayvalık’tan aldığım kekikleri buldum.

Bu yaz ayına kadar hiç limon kekiği ya da beyaz kekik görmemiştim. Benim gibi daha önce tanışmamış olanlar için fotoğraflarını çekmeye ve kısa bir yazı hazırlamaya karar verdim. Sonra madem yazıyorum neden mutfağımda kullandığım baharatlar için bir kategori açarak paylaşmıyorum dedim. İşte karşınızda “baharatlık” bölümünün ilk yazısı “kekik”.

Et, tavuk, balık yemekleri ve marinelerinde, ızgaralar, soslar, makarnalarda taze ya da kuru olarak kullanılabilen kendine has kokusu ve lezzeti olan harika bir baharat.

Çay gibi demlenebilir, suyu ya da yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca et sularını lezzetlendirmek için hazırlanan baharat torbalarında da kullanılıyor.

Türkiye’de 33 farklı kekik türü mevcutmuş. Benim en sevdiğim kekik türü ise Dağ Kekiği, bu top top kekik İzmir’de yetişiyor.  Özellikle sabah kahvaltılarında zeytinyağı ile karıştırıldığında tadına doyum olmuyor.

Eğer yemek yapmayı sevenlerdenseniz taze ve kuru olarak mutfağınızın bir köşesinde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bu iki fotoğrafı kekikleri aldığım gün Sütüven Şelalesi’nde çekmiştim.

Kekik 2019

Kekik 2019

Related news

 • Hindistan Cevizi Dolgulu Kurabiye Tarifi
 • El Yapımı Nikah Şekerleri
 • 1 Haftada 3,5 Kilo Verdiren Diyet Programı
 • Osmanlı Devleti foto galeri
 • Tahta kurusu ısırığı hakkında bilinmesi gerekenler

 • Kekik

  Kekik


  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik

  Kekik