Karne korkusu 2019

Karne korkusu 2019 Karne korkusu

Karne korkusu

Yarıyıl tatilinin gelmesiyle birlikte çocukları dakarne korkusu nun sardığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, altta yatandepresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği gibi psikolojik sorunların varlığına işaret ediyor.

“KARNE KORKUSU BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLADIR”

Karne veya sınav korkusunun tek başınaintiharnedeni olmadığını vurgulayan Kılıç, “Altta yatan psikiyatrik bir sorun varsa buna bir de aile iletişimindeki aksaklıklar ve alile baskısı eklenince tablo bu hale gelebiliyor. Yani karne veya sınav korkusu tek başına intihar sebebi değildir, ancak böyle durumlarda karne veya sınav korkusu bardağı taşıran son damladır” dedi.

Kılıç’ın ifadesiyle; başarısız karnelere veya sınav sonuçlarına gösterilen aşırı tepkiler, altta yatan depresyonu veya kaygı bozukluğunu tetikliyor, alilerin baskıları da eklenince intihar vakaları görülebiliyor.

Başarısız sonuçlara verilen aşırı tepkilerin çocuklarda ters etki yaratabildiğini söyleyen Kılıç, kötü karne karşısında aile tutumunun çok önemli olduğunu ifade etti. “Ders notları çocukların gelecekte nasıl bir birey olacaklarının göstergesi değildir” diyen Kılıç, “Eğer çocuğunuzun belli bir dersten notu düşükse bu, o dersi öğrenmeyle ilgili bir problemin göstergesi olabilir. Notlar velilerin çocuklarının okuldaki gelişimi ile ilgili haber almasının bir aracıdır” şeklinde konuştu.

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, başarısız karneleregösterilen aşırı tepkilerin, çocuklarda yaşamları boyu silinemeyecek olumsuz izler oluşturacağına dikkat çekerek ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul ailelere, “Karne dönemi yaklaşırken her öğrencide düşük not kaygısı nedeniyle stres durumu yaşanmaktadır. Bu stresin azaltılması ve ilerleyen zamanda sıkıntılı olan derslerle baş edilmesi için ailelere birçok görev düşmektedir’’ dedi.

karne korkusu

karne korkusu

NOTLAR BAŞARININ GÖSTERGESİ DEĞİL!

Karne alındıktan sonra çocuklara hemen eksik olan konuları ve dersleri çalışmasını, arkadaşlarına yetişmesini söylemek yerine, onlara tatil yapması için zaman vermeli ve o dönemi kaliteli bir şekilde geçirmesinin sağlanması önerisinde bulunan Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, karnedeki notların çocuğun başarısının bir göstergesi olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

‘’Çocuklara okuldaki başarısının kişiliğiyle alakalı olmadığı, kişiliğinin değerlendirilmediği sadece başarı yönünden çeşitli eksikleri olduğunu belirtmek gerekir. Okuldaki başarısındaki, eksiklikler tamamlandıktan sonra her şeyin yoluna gireceğine çocuklar inandırılmalıdır. Bu sayede çocukta herhangi bir özgüven eksikliği probleminin oluşmaması sağlanacaktır.

BAŞARILI OLACAKLARI KONUSUNDA CESARETLENDİRİN

Çocuğunuzun başarısız olduğu derslerin üzerinde durmak yerine, başarılı olduğu konuları, spor, müzik ve resim vs. gibi alanlarda var olduğunu, bunları başardığına göre dersleri de kolaylıkla halledebileceğini ona söyleyerek cesaretlenmesini sağlayabilirsiniz. Önemli olanın o derste başarılı olmak yerine onun ne kadar çaba sarfetmiş olduğunu belirtirseniz çocuğunuz için önemli olan olumlu adımı atmış olursunuz.

ÇOCUKLARINIZI ÇOK İYİ GÖZLEMLEYİN

Çocuğunuzu asla yargılamayın, başarısızlıklar halledilir; ancak çocuğunuz üzerinde bıraktığınız ufacık kötü etki, psikolojik anlamda ciddi bozukluklara neden olabilir. Aileler öncelikle çocuklarını çok iyi gözlemlemeliler. Onları tanımalı, hangi konular ve çalışmalardan zevk aldığını öğrenerek derse nasıl çalışması ve adapte olması gerektiğini öğretmeliler. Eğer çocuğunuz elinden geleni yaptığını düşünüyor ve sizde bunu görüyorsanız karnenin sonucu ne olursa olsun o karne iyi bir karnedir. Unutulmaması gereken en önemli şey çocukların psikolojik ve fizyolojik sağlıklarının her şeyden önemli olduğudur.

Karne korkusu 2019

Karne korkusu 2019

Related news

 • Anneler günü hediyeleri gittigidiyor
 • Makarna Rüyası Tarifi
 • MPO-50: açıklama, amaç, çalışma ilkesi
 • Ekşi kremamızda sığır karaciğeri - herhangi bir garnitür için lezzetli gulaş
 • Bahçenizde ve dairede güçlü bir koku bulunan çiçekler

 • Karne korkusu

  Karne korkusu


  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu

  Karne korkusu