Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 2019

Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 2019

Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 95 20.01.2019, 15:16

Kanada, Huawei CFO'sunu sahtekarlıkla suçladı

02:28 08.12.2019(Güncellendi 12:39 10.12.2019)URL'yi kısaltın

Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin CFO'su Meng Wanzhou, ABD'nin İran yaptırımlarını deldiğini iddia edilen Skycom ile Huawei arasındaki bağlantı konusunda Amerikalı bankalara yalan söylemekle itham edildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
© Sputnik / Grigory Sysoev
Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou, Kanada'da görülen kefalet duruşmasında ABD'nin İran yaptırımlarına ilişkin olarak Amerikalı bankalara karşı sahtekarlık yapmakla suçlandı.

'BAĞIMSIZ ŞİRKETLER OLARAK TANITTI' SUÇLAMASI

Kanada Adalet Bakanlığı avukatı John Gibb-Carsley, halen süren kefalet duruşmasında, Meng'in Amerikalı bankalara Huawei ile Hong Kong merkezli Skycom firması arasındaki bağlantı konusunda yalan söylediğini öne sürdü. Teknoloji devi Huawei'nin iştiraki konumundaki Skycom'un 2009-2014 yılları arasında ABD'nin İran yaptırımlarını deldiğini iddia eden Gibb-Carsley, Meng'in Amerikalı bankalara Huawei ve Skycom'u birbirinden bağımsız şirketler olarak tanıtarak sahtekarlık yaptığını savundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau
© REUTERS / Chris Wattie
Kanadalı avukat Gibb-Carsley, Huawei'nin finansal işlemlerini yapan Amerikalı bankaların kasıtlı olmadan Skycom'a da hizmet verdiğini belirtirken adlarına yer verilmeyen bankaları "Meng'in sahtekarlığının kurbanları" olarak nitelendirdi.

Bu arada, uluslararası basına yansıyan bilgilere göre, Meng Şubat 2008'den Nisan 2009'a kadar Skycom'un yönetim kurulunda görev aldı.

ABD 22 AĞUSTOS'TA TUTUKLAMA KARARI ÇIKARDI

Meng'in sahtekarlık suçundan yargılanması için New York Doğu Bölgesi Mahkemesi'nin 22 Ağustos'ta tutuklama kararı çıkardığını aktaran Gibb-Carsley, Kanada'daki tutuklama kararının ise Mıng'ın Vancouver'da uçak değiştirileceğinin öğrenilmesinin ardından 30 Kasım'da çıkarıldığını ifade etti. Kanada Adalet Bakanlığı avukatı Gibb-Carsley, duruşmanın yapıldığı British Columbia Yüksek Mahkemesi'nden Mıng'ın kefaletle serbest bırakılma isteğinin reddedilmesini talep etti.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını yeniden alevlendirmesinden korkulan tutuklama olayına ilişkin sır perdesi kefalet duruşmasıyla aralanırken hakimin halen süren duruşma sonucunda ne karar vereceği büyük merakla bekleniyor.

TRUMP-Şİ GÖRÜŞMESİNİN OLDUĞU GÜN TUTUKLANDI

Kanada Adalet Bakanlığı, Huawei şirketinin sahibi Rın Cıngfey'in kızı ve şirketin CFO'su Meng'in, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık'ta Vancouver kentinde gözaltına alındığını çarşamba günü duyurmuştu. Meng'in ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Arjantin'deki G20 Liderler Zirvesi kapsamında yaptığı görüşmeyle aynı gün tutuklanmış olması dikkatleri çekmişti. Trump ve Şi'nin söz konusu görüşmede 90 günlük ticaret ateşkesi üzerinde mutabık kalmalarıyla yükselen küresel hisse senetleri, Meng'in tutuklama haberinin ateşkesi olumsuz etkileyeceği endişesiyle kazançlarını geri vermişti.

Pekin yönetimi, tutuklamayı insan hakları ihlali olarak nitelendirirken Kanada’dan Mıng’ı bir an önce serbest bırakmasını istemişti. Çin'in Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Mıng'ın ABD ya da Kanada yasalarını çiğnemediği vurgulanarak "Çin tarafı, bu ciddi insan hakları ihlaline sert şekilde karşı çıkıyor ve bu durumu şiddetle protesto ediyor." ifadesine yer verilmişti.

ABD tarafı konuyla ilgili sessizliği korurken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” açıklamasında bulunmuştu.

Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 2019

Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 2019

Related news

 • Bir cenaze için nasıl giyinirim Yas tutma günündeki kıyafetler
 • TV Samsung UE48H5270AU - ideal fiyat-performans oranı
 • Peynirli Ispanaklı Lazanya Tarifi
 • Ayrılık 19-20. Bölüm izle

 • Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 71

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı


  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 78

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 77

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 100

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 98

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 46

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 20

  Kanada, Huawei CFOsunu sahtekarlıkla suçladı 92