Kablo kanalı nasıl düzenlenir

Kablo kanalı nasıl düzenlenir?

Her birimize ifade etmemizdeGözlerin önündeki “kanalizasyon”, fırtına kanallarının ve evsel atıkların hareket ettiği bir kolektör ve boru hattı sistemidir. Ancak, bunlar yeraltına yerleştirilebilecek tek iletişim değildir. Yeraltı kanalizasyon şebekesinin bir başka seçeneği de kablo kanalı.

kablo kanalı

tanım

Tanımlanan sistem bir yeraltıTelefon ve elektrik kablolarının döşendiği kapasiteler ve kanallar ağı. Böyle bir sistem boruları ve kuyucukları da içerebilir. Tellerin döşenmesi için ilk hizmet, ikincisi ise revizyon, değiştirme, onarım ve güç artışı için gereklidir.

Kablolar açık şekilde döşenebilirBu boru hattı kullanılmaz, binaların, tünellerin ve toplayıcıların bodrum katlarıyla değiştirilir. Bu durumda hatlar özel cihazların yardımıyla güçlendirilir.

kablo kanallarında kablo döşeme

Kablo kanallarının amacı

Kablo kanalı, koruma için gereklidirAtmosferik olaylardan gelen teller ve toprak ve kaldırım yükü. Toprak açmak ve karayolu imha etmek gerekli olmasa da, telefon ve elektrik şebekelerinin dallanmasının yanı sıra olası onarım, değiştirme, için kullanılır.

Kablo kanalizasyon sistemlerinin çeşitleri

Kablonun en yaygın sınıflandırmasıKanalizasyon sistemi, boru hatlarının döşenmesi yöntemine dayanan bir sistemdir. Boruların montajı önceden kazılmış hendeklerde gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, döşeme zeminin üzerinde iken ve zemin yüzeyi bozulmamışken döşeme düzensiz olabilir. Bu kurulum yatay sondaj teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir.

kablo döşeme

Bu tür sistemler boyut olarak değişebilirElemanların imalatında kullanılan kuyular, borular ve malzemelerin bölümleri ve şekilleri. Kuyu plastik, tuğla ve betonarme olabilir. Bu gibi sistemler için borular:

 • asbest;
 • beton;
 • plastik;
 • fiberglas;
 • zift fiberden.

En popüler plastik ve asbesttir. Bazı durumlarda, borular yerine, multikanalami adı verilen çeşitli bölümlere sahip plastik bloklar kullanılır.

Kablo su tahliye cihazı

Kablo kanalı birBoruların tabanındaki malzemenin konumuna bağlı olarak derinlik gösteren gömme kanallar. Derinlik 40 ila 200 cm arasında değişebilir, eğer beton borularla ilgili bir soru söz konusu ise daha derine serilebilir, ancak plastikler sığ derinlikte yerleştirilmelidir. Tramvay güzergahlarının altındaki boru hatları mümkün olduğu kadar derinde, ancak asgari olarak yaya bölgelerinin altında. Yolların altında, elemanlar ortalama derinlikte.

Borular, metre başına 4 mm'lik bir eğime sahiptir.Kanallara düşebilen suyun doğal bir şekilde boşaltılmasını sağlar. Kuyuların arasındaki kablo ve borular düz bir çizgide olmalıdır, ancak yine de hafif bir yer değiştirmeye izin verilir, her bir boru metrinde 10 mm'den fazla olmamalıdır. Her 25-150 m'de denetim kuyuları vardır, son değer kablo döşeme şemasına bağlıdır. Binaların büyük kollektörleri ve mahzenleri içinde, kablolar konsolların üzerinden gerildiği için borularda kablo döşenmesi yapılmaz.

çift ​​duvarlı kablo kanalları

Kablo kanalları sağlayabilirAynı siperdeki birkaç tüpün varlığı, tellerin gerilimi ile yeryüzünün yüzeyine daha yakın olanlarda en az olmalıdır. En uygun çap 100 mm'dir, ancak daha önce kablo döşemenin daha zor olduğu 15 cm'lik tüpler kullanılır. Bir pakette, telefon ve elektrik kabloları bulunmamalıdır.

Denetim kuyularının düzenlenmesi

Kablo tipi kanalizasyon için örnek kuyularGeleneksel çamur kuyuları ile aynı teknolojiye monte edilmiştir. Alt kısmı kaplıdır, üst kısmı bir kapak ile kapatılır, kuyu ile kuyu arasına bir boğaz yerleştirilir. Yan duvarlarda, kablo ile boru girişi ve girişi için özel açıklıklar bulunmaktadır. Bu konteynırların çoğunun iç kısmı gizli bir kilidi olan bir çift kapaklı sistemi vardır, bunun anahtarı sadece kuyu sahibinin elindedir.

Kablo ağının bulunduğu yere bağlı olarak kuyular aşağıdaki gibi olabilir:

 • kovan;
 • ON;
 • Ayırma.

kablo kanalları için borular

İlk çeşit, düz çizgiler üzerinde kuruldualanlar veya düz çizgiden sapmanın 30 dereceyi geçmediği yerlerde. İstasyon ve döner kuyulara gelince, bunlar sırasıyla binaların yakınında veya ağın bükülme noktalarında bulunmalıdır. Ayırma kuyuları, çeşitli kanalların saptırma veya yaklaşma noktalarında bulunur.

Gözlem kuyuları hakkında bilmeniz gereken başka ne var?

Bir kablo kanalı konstrüksiyonuFarklı ebatlardaki kuyuların montajını sağlamak için, kablo ile çalışma ve ekipmanı kurma olanağı sağlayacak şekilde geniş olmalıdır. Kuyu farklı malzemelerden yapılmıştır, ancak son yıllarda, sertleştiricili plastik ürünler giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu özellikle yükün çok büyük olmadığı koşullar için geçerlidir. Örneğin, özel sektörün kablo kanalizasyon sisteminde, KKT-2 gibi iyi tipte modellerin bulunması mümkündür, çapı 136 cm'dir, ekipmanı kurmak için kullanılabilir.

Kablo kanalizasyon üzerinde çalışmak: bakır iletkenler ile kablo kullanımı

Kablo kanalı döşenecekbakır damarlı bir kablo kullanın, galvanik çelik kablo stokunun lehimli ucuna kurulum gerektirir. Onun için tel kütük sabit olacak. Kablo, belirli bir teknoloji ile gerçekleştirilir, bu tip jak ya da arabaları göre cihazlarda kablo tamburu takılmasını sağlar.

Bu işler ev sahibi tarafından yürütülüriyi. Kablo, tamburun üst kısmında beslenir ve kanalın girişinde polietilen burç veya kablo dizleri bulunmalıdır. Alıcı kuyuda, tel çubuk, kablo ile çekilmeye başlar, oysa besleme milinde, kablo makarasından gelen gerginlik sürekli olarak izlenir. Açıklıktaki conta bittiğinde, uçlar sızıntı olup olmadığını kontrol eder ve konsollara yatırılır. Kışın kablo kanallarında kablo döşenmesi en az 10 ° C'lik bir sıcaklıkta gerçekleştirilebilir, oysa bir kurşun kabuğu kullanılıyorsa, ortam sıcaklığı -20 ° C olabilir.

kablo kanallarının yapımı

Çift cidarlı boruların özellikleri

Çift duvarlı kablo kanalları varyüksek halka sertliği, özellikle oluklu ürünler için doğru olan etkileyici mekanik yüklere dayanabilirler. Borular iyi bir esnekliğe sahiptir, onların yardımıyla rota güzergahındaki engelleri aşabilirsiniz.

Geniş bir aralıkta çalıştırılabilirSıcaklıklar ve özel aksesuarların kullanılabilirliği, herhangi bir karmaşıklığın yollarını oluşturmanızı sağlar. Kablo kanalları için bu tür borular 35 ila 150 m arasında bir uzunluğa sahip olabilir, bunlar bobinlerde tedarik edilir ve bir naylon broşuna sahiptir. Düşük sıcaklıklarda bile elastikliği korurlar ve minimum bükülme yarıçapı 8 çaptır.Related news

 • Çorba Kaselerinin Yeni Favorisi: Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır
 • Yandex ile yeni bir posta kutusu nasıl oluşturulur Yandex adresinde posta kutusu oluşturma talimatları
 • Şeker Hastalığı Belirtileri
 • Sıcak havalarda tansiyon
 • İftarda reyhan şerbeti içerek ferahlayın

 • Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir


  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir

  Kablo kanalı nasıl düzenlenir