Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtıIpatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı


Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 8 27.02.2019, 10:33

Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı

Eski Rus tarihi hakkında bilgilerin çoğuyıllıklardan toplanmıştır. Eski Rus edebiyatının bu türü, arkeolojik araştırmalarla birlikte, modern bilimin tarihsel verilerinin ana kaynağı olmuştur ve halen devam etmektedir. Araştırmacılara özellikle ilgi duymak Ipatiev Chronicle. Neden? Birlikte çözeceğiz.

kronikler

Ipatiev Chronicle

"Chronicle" ismi kendisi için konuşur -yıllara, yıllara göre olaylar yazma. Yazarlar çoğunlukla gerçekleşen ana olayların özünü kısaca ifade eden manastırların keşişleriydi. Feodal dönemde, her soylu ev de iktidar hanedanı çıkarları neler olduğu belli bir yorumunu verildi kendi seti, oldu. Rusya'daki ilk kronikler onbirinci yüzyılda ortaya çıktı. Bu türün en eski, günümüze kadar eserler - "Bygone Yıl Chronicle", kabaca 1113 civarında Kiev-Pechersk Lavra Nestor bir keşiş yazılı.

Tarihçiler benzer düzinelerce buldularolaylar arches. Bunların en ünlüsü ve antikları Laurentian Chronicle ve Ipatiev Chronicle. Bir kasa, son olaylarla desteklenen, daha önceki kaynakların bir sayımını içeren bir çalışma olarak kabul edilir. Böylece, “Geçtiğimiz Yılların Kroniği”, geç dönemdeki kemerlerin çoğunda anlatının başlangıcı olarak yer almaktadır.

Karamzin keşfi

Ipatiev Chronicle Ukrayna19. yüzyılda, Rus tarihçi N. Karamzin Kostroma Chronicle yakın Ipatiev Manastırı'nın arşivinde keşfetti. 14. yüzyıla tarihlendirildi. İsmi - Ipatiev Chronicle - tespit yerine alındı. Lavrentievsky tonoz ile birlikte bu en eskilerden biridir. Onun özelliği dışında Nestor anlatının zamanki alınmasından dolayı, o 13. yüzyılın sonundan önce Kiev Rurik Rostislavovich ve Galiçya-Volyn arazi prenslik döneminde etkinlikleri geçmişi ayrıntılı bir hesabı var, olmasıdır. Bu feodal parçalanmanın başlangıcı ve Tatar-Moğol hakimiyetinin kurulmasından sonra antik güney-batı topraklarının tarihini incelemek için eşsiz bir malzemedir.

Metin nasıl okunmalı?

Ipatiev Chronicle, 'nun ÇevirisiAntik kronetler ile tanışmageniş bir okuyucu yelpazesi için mümkün. İlk olarak, 150 yıldan uzun bir süre önce, Rus Chronicles'ın Tam Koleksiyonu yayınlandı. İkincisi, şu anda çoğu internet üzerinde mevcut. Elbette modern Rus diline uygun olarak işlenirler. Ukrayna'ya çevrilen Ipatiev Chronicle de isteyen herkese açıktır. Bunun bazı bölümleri İngilizce'dir. Ama eğer orijinalleri orijinalde okumak için hala bir istek varsa, en azından Eski Slav olanı öğrenmelisiniz. Malzemeler taranır ve ağda düzenlenir.

Ipatiev kemerinin içeriği

Ipatievsky listesinde AnnalsÜç parçayı ayırmak genellikle kabul edilirdüşünülen kemer. Ipatievski listesindeki ilk tarih, tüm diğerleri için gelenekseldir - "Geçmiş Yılların Hikayesi" dir. İçinde bazı farklılıklar olsa da, diğer kemerlerde mevcut olmayan verilerin rafine edilmesi. Bu, yaratılış alanının, kemerin yazarı belgelere ve arşivlere erişebildiği ve gerekli bilgileri netleştirebileceği güney Rus toprakları olduğunu kanıtlamaktadır.

İkinci kısım Kievskaya denir. Rostislav’nın evinden Prens Ryuryuk’un hükümdarlığına çok fazla ilgi gösteriliyor. Muhtemelen, Vydubitsky Manastırı'nın hegümeni "Ipatiev Chronicle" kemerinin bu kısmının yazarıydı.

Ukrayna, daha doğrusu Galiçya-Volyn,on üçüncü yüzyıl, kemerin üçüncü bölümünde temsil edilmektedir. Bu bölüm öncekilerden farklıdır. Orijinalde, geleneksel tarih sayımına bile sahip değildi, ki bu daha sonra kopyalanmasıyla gösteriliyordu. Son iki bölümde daha ayrıntılı olarak yaşayalım.

Kiev kroniği

Paradoxical kulağa geliyor ama KievskayaChronicle, aynı zamanda Kiev'de hüküm süren birkaç prenslerin bir araya toplayıcılarıdır. On ikinci yüzyıl bu topraklar için oldukça karmaşıktı. Sürekli olarak Monomakh ve Olgovichi arasındaki taht mücadelesi vardı. Bu eğilim sadece başkentte değil, diğer topraklarda da görülüyordu. Monomashichi orada sınırsız güç kazanan, kuzeydoğuda taşındı ve Olegovichy güneye, tehlike altındaki Polovtsian baskınlarda kalmıştır.

1185'te İgor'un üzücü bir kampanyası vardı.Bozkırdaki Svyatoslavovich, "Igor'un Ev Sahibi'nin Lay'ı" nda tarif edilmiştir. Buna karşı tutum, Laurentian ve Ipatiev Chronicles'de tam tersidir. İkincisi, Igor'un Rus düşman ülkelerini yok etme girişiminin başarısızlığı için daha fazla sempati ve hoşgörü gösteriyor. Kuzeydoğu topraklarının tonozunda, Igor kardeşlerden yardım beklemediği için, ihtiyatsızlıktan mahkumdur. Bazı araştırmacılar, Kiev kronolojisi başlangıcının Prens Rostislav yönetiminde Chernigov ve Pereyaslavl'a konulduğuna inanıyorlar. Oradan güneyli prensiplerin hayatından ayrıntılar.

Galicia-Volyn Rus hakkında

Ipatiev Chronicle 'i ne tanımlarGalich ve Volyn, Kiev batı sınırları olarakRusya, kalkınmada önemli özelliklere sahipti. Siyasi mücadelenin nüansları üzerine, 1205'ten 1292'ye kadar olan uluslararası ilişkiler, Ipatiev Chronicle'de okuyoruz. Son bölümünde hazırlayanlar Yunan olarak, zamanının insanları eğitimli ve daha önceki eski Rus kaynaklar kullanıldı unutulmamalıdır. Elçiler, büyük harfli mektuplar, askeri romanlar gibi raporlardan aldıkları bilgiler. Bu kasaya sayesinde biz Kalka Savaşı ve güney-batı Rusya'da Batu işgalinin sonuçlarından ayrıntılı bir açıklama var. Şimdi Hypation Chronicle açıklanır anlaşılabilir umut ve ilginç olmasının nedeni ne kasaba halkı ve profesyonel tarihçiler.

Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtıIpatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı

Related news

 • Sindirim Sistemi Dostu 6 Prebiyotik Besin Türü
 • Çocuk Giyim Markalarından İlkbahar-Yaz Koleksiyonları
 • İğne Oyası Dağ Üzeri Pırpır Çiçek Modeli Yapımı Videolu Anlatımlı
 • Herhangi bir halkın folklorunun bir parçası olarak ev hakkındaki atasözleri
 • Car Ferrari F40: inceleme, teknik özellikler ve incelemeler
 • Tahinli Kurabiye

 • Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 81

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı


  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 37

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 11

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 48

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 3

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 92

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 48

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 20

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 58

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 41

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 63

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 85

  Ipatiev Chronicle - eski Rus edebiyatının eşsiz bir anıtı 48