İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları 2019

İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları 2019 İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

Modern insan her yerde başarılı olmaya çalışır.- ve işte ve özel hayatta. Kariyer, aile, arkadaşlar - bunların hepsi hayatın bir parçasıdır ve etkili iletişim, tüm alanları kurmanıza ve maksimum anlaşmaya varmanıza olanak tanır. Herkes sosyal becerilerini geliştirmek için çabalamalıdır. Başlangıçtan itibaren zorluklar ortaya çıksa da, bu bilgi zaman içerisinde hak ettiği meyveleri getirecektir - güvenilir kişilerarası bağlantılar.

Etkili iletişim

İletişimin tanımı

Bir kişiden diğerine bilgi aktarmanın farklı yolları iletişim olarak adlandırılır. Sinyalleri göndermek ve çözmek için tüm kanal çeşitlerini içerir ve şöyle olur:

 • sözel;
 • sözlü olmayan;
 • yazma;
 • resimsel;
 • Uzay-sembolik, vb.

Iletişimin etkili olduğu düşünülmektedir.Bilgi gönderen, alıcı ile aynı dalga boyunda iletişim kurar. Bununla birlikte, tek bir işaret sistemindeki iletişim bile mesajın doğru bir şekilde çözüleceğini garanti etmez.

Etkili iletişim azaltabilirmesaj anlamında minimum kayıp. Başarılı bir iş promosyonu için, dostluk ilişkilerini sürdürmek, parlak bir kişisel yaşam için, herhangi bir kişinin iletişim becerilerini geliştirmesi yararlı olacaktır.

etkili iletişim ilkeleri

Etkin iletişimin temelleri

Bilginin banal değişimi olarak iletişimen basit hayvanlarda zaten mevcut. Evrim sürecinde insan, iletişimi mükemmelliğe getirdi. Konuşma ve jestsel konuşma gelişti ve giderek, yazılı, sembolik ve yaratıcı bir hale geldi. Ancak, bu süreç karmaşık bir anlayışa sahiptir ve etkili iletişim ayrı bir çalışma nesnesi haline gelir.

İletişim süreci beş unsurdan oluşmaktadır:

 1. Communicator - bilgiyi ileten kişi.
 2. Mesajın içeriği.
 3. Bilgilerin iletilme şekli (yapıldığı gibi).
 4. Mesajın kime yönelik olduğu kitle veya alıcı.
 5. Etkin iletişimin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamamıza izin veren iletişimin son aşaması. Sadece önceki dört tamamen tatmin edici ise mümkündür.

Etkili İletişim Becerileri

Etkili iletişimin prensipleri

Olumlu iletişim olmadan, elde etmek imkansızdır.Herhangi bir konuda karşılıklı anlayış. Başkalarının giden bilgileri doğru bir şekilde algıladığından emin olmak için, bir takım gerekliliklere uymak gerekir.

Her şeyden önce, etkili iletişim ilkelerine dikkat etmeliyiz:

 1. İletişim iki yönlü olmalıdır. Tüm katılımcılar konuşmanın olumlu sonucuna ilgi duyduğunda ve onlar için eşdeğerdir - gerekli etki ortaya çıkar.
 2. Alıcı, mesajı doğru şekilde algılamak için azami çaba göstermelidir.
 3. Mesaj açık, yapılandırılmış ve öz olmalıdır.
 4. Alıcı konuşmacıya güvenmeli, görüşüne saygı göstermeli ve yetkinliğini sorgulamamalıdır.
 5. Etkili iletişim her zaman duygusaldır, bu durumda kabul edilebilir ölçüde.
 6. Diğer insanların kusurlarına sabır ve hoşgörü. İnsanları olduğu gibi kabul etmek, bir şeyi düzeltmeye ve düzeltmeye çalışmaksızın.

Aşağıda etkili iletişimin temel koşullarını tartışacağız.

etkili iletişim koşulları

İletişimin olumlu bir etkisi nasıl sağlanır?

İletişimin etkili olabilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir:

 1. Konuşma orijinal hedefe karşılık gelmelidirkonuş, yeterli ol. Fazla konuşmayın ya da tartışılan konuyla ilgili olmayan konulara dokunun. Bu etkili iletişim becerilerini geliştirir.
 2. Kullanılan kelimeler mantıklı olmalı veSözcüksel olarak doğru, iletişim hedefine ulaşmak çok önemlidir. Sürekli kendi kendine eğitim, çeşitli edebiyatların okunması ve anadiline özenli bir tutumla ulaşılır.
 3. Anlatının kendisi mantıklı ve okur yazar olmalıdır. Sunumun açık bir yapısı dinleyiciler için elverişli koşullar yaratmakta ve olumlu sonuçların şansını arttırmaktadır.

Etkili iletişim yöntemleri

Herkes toplumda yaşar ve ona bağımlıdır. En çaresiz homebodular bile, belki de doğrudan değil, kişilerarası ilişkilere girerler. Etkili çalışma ve sosyal sosyal ilişkiler için etkili iletişim yararlı olacaktır. Teknikler ve iletişim becerileri geliştirilebilir ve geliştirilebilir - herhangi bir kişinin hayatını kolaylaştıracak.

İletişim sürecinde olumlu mu olmak istiyorsun? İletişimin etkinliğini arttırmak için bazı teknikleri öğrenmek sizin için yararlı olacaktır:

 1. Söylediklerine dikkatlice dinleyin. Konuşma sırasında sadece muhatabına bakmamalı, aynı zamanda hafifçe eğilmemeli, başını sallamalısın, ilgili soruları sormalısın. Bu teknik, muhatabın bakış açısını mümkün olduğunca kesin olarak anlayabilmeyi mümkün kılacaktır.
 2. Kısaca, kısaca ve konuya dikkat edin. Fikir ne kadar açık bir şekilde formüle edildiyse, bunu doğru bir şekilde anlayacakları ve kabul edecekleri o kadar muhtemeldir.
 3. Cephaneliğinize sadece sözlü değil,ve sözel olmayan iletişim. Muhatap olarak aynı duruşu yapın, sadece açık hareketleri kullanmayı deneyin, konuşma sırasında yüze dokunmayın.
 4. Konuşmanın duygusal renklenmesini izle. Ilımlı olmalı, ancak muhatap konuştuğunuz konuya ilginizi anladı.
 5. Oratory tekniklerine hakim olun. Ses sahibi olma yeteneği, etkili iletişimin gelişmesini hızlandırmaya olanak tanır. Net artikülasyon, doğru tını ve ayarlanmış ses, herhangi bir mesajı olumlu hale getirecektir.
 6. Teknik iletişim araçlarına hakim olun. Herhangi bir yetişkin kişi telefon, faks, Skype, e-posta kullanabilmelidir. Yazılı iletişim becerileri düzenli olarak geliştirilmelidir.

Bunlar, kişilerarası iletişimi kolaylaştırmak ve geliştirmek için tasarlanmış basit tekniklerdir.etkili iletişim

Etkili iletişim kuralları

Herhangi bir kişilerarası iletişim belirli normlara uygun olmalıdır. İhlalleri, muhataplar, çatışmalar ve hatta ilişkilerin kesilmesi arasında bir anlayış eksikliğine yol açmaktadır.

Etkili iletişim kuralları:

 1. Konuşmacının dilinde konuşun. Bu kural, eğitim seviyesi, sosyal statü, yaş ve diğer parametrelerin dikkate alınması gereği olarak anlaşılmalıdır. Duyulmak ve anlaşılmak için, izleyicimizin özelliklerine dayanarak düşüncelerimizi formüle etmeliyiz.
 2. İletişim kurmak için hazırlanın. Eğer konuşma kendiliğinden değilse, kiminle ve kiminle tanışacağınızı önceden bilmelisiniz. Görsel araçlar ve teknik araçlar alın. Konuşma için bir plan geliştirin.
 3. Aktif dinleme tekniklerini öğrenir, muhatap bulmaya ve bakış açısını daha iyi anlamaya yardımcı olur.
 4. Açıkça konuşun, orta derecede yüksek sesle ve kendine güvenen, kelimeleri esnetmeyin, aynı zamanda ayırmayın.
 5. Bir mektup yazarken, seçilen stile yapıştırın.
 6. Bir telefon görüşmesi yapmadan veya “Skype” yapmadan önce, konuşmanın önceden planını yapın ve tartışılması gereken sorular.

etkili iletişim sağlar

Etkili iletişim kurma yolları

İletişim sürecinde karşılıklı anlayışa ulaşmak için, koşulların oluşturulması ve etkili iletişimin olası yollarının dikkate alınması gerekir. Altı tane var:

 1. Düşüncelerinizi mümkün olduğunca ikna edici bir şekilde belirtmeye gayret edin. Her zaman kısaca ve öz olarak konuşun, gereksiz yere tıkanıklıklardan, eksikliklerden ve olası çift yorumlardan kaçının.
 2. Sadece bu durumlarda terminoloji ve profesyonellik kullanın, ilgili oldukları kod.
 3. Gündelik iletişimde bile, özellikle nesiller arası iletişim için jargon ve argo ifadelerinden kaçınılmalıdır.
 4. Gerek olumlu, gerekse negatif olan gereksiz duygusal streslerden kaçının.
 5. Kişiselleştirilmiş, isim, bilimsel ya da askeri rütbeye göre veya bir grup muhabiri genel olarak geçerli bir kelime ile birleştirerek ele almaya çalışın.
 6. Her zaman nezaket ve görgü kurallarına uyunuz.

etkili iletişim yolları

İletişimi geliştirmek için sözel olmayan sinyaller

Muhataplar birbirlerini sadeceişitme. Sözel etki, çeşitli sözel olmayan sinyallerle güçlendirilebilir veya azaltılabilir. Vücudumuz onları çok sayıda gönderir ve diğer insanlar bilinçaltında okur ve yorumlar.

İletişim becerilerini geliştirmek için, pozitif sözel olmayan takviye tekniklerine hakim olmak yararlı olacaktır:

 1. Her zaman temiz ve düzenli olun: kıyafetler kıyafet kurallarına tam olarak uymasa bile, konuşmanın genel izlenimi olumlu olacaktır.
 2. Yüz ifadelerini ve duygularını kontrol etmeye çalışın. Yüz ifadesi nötr-pozitif olmalı ve konuşmanın seyrine bağlı olarak değişikliklere cevap vermelidir.
 3. iletişimsel eylem sırasında yüzüne dokunarak kaçının - yanlış - bilinçaltında ağzını sırasıyla ifadenizi kapsayacak bir girişim olarak algılanmaktadır.
 4. Konuşmacının vücudunun konumunu "yansıtmayı" öğrenin. Bu çok dikkatli olmak, karikatür gibi görünmemek için, hassas bir şekilde yapmak önemlidir.
 5. "Kapalı" pozlardan kaçının - çapraz kollar ve bacaklar. Vücudun bu konumu, etkili iletişim için hazır bulunuşluğun eksikliğini gösterir. Açık avuç içi ve yardımsever bir gülümseme olsa da - herhangi bir muhatap düzenleyebilir.

etkili iletişim kuralları

Teknik araçlarla etkili iletişim şartları

Teknik ilerleme bize yeni araçlar verdi,iletişimi kolaylaştırmak için. Bunlar telefonlar, fakslar, İnternet. Teknoloji ile iletişim, kişilerarası olarak aynı kural ve ilkelere göre inşa edilmelidir. Görgü kurallarının tüm kurallarını, iş yapma ve kişisel konuşma ilkelerini gözlemlemek gerekir.

İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları 2019

İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları 2019

Related news

 • İndometasin fitilleri etkili bir anti-inflamatuar ve analjesik ilaçtır
 • Uyumluluk Oğlak ve Aslanlar, veya Ölümcül Haller
 • Winx nasıl çizilir Adım adım talimat
 • Osmanlı Tarihinde Yapılan İlk Savaş Hangisidir
 • Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel ’e Özel

 • İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları


  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları

  İletişim etkilidir: ilkeler, kurallar, beceriler, teknikler. Etkili iletişim koşulları