Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 2019

Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 2019

Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 85 07.02.2019, 04:48

Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora

Şiir, edebiyatın inanılmaz bir türü.bir kafiye, yani şiirsel bir çalışmadaki bütün satırlar kendi aralarında duruyor. Ancak şiirsel sözdizimi olmasaydı, bu türle ilgili şiirler ve çeşitli benzer çalışmalar bu kadar etkileyici olmazdı. Bu nedir? Bu, ifade gücünü arttırmaktan sorumlu olan, konuşma inşa etmek için özel bir araç sistemidir. Basitçe söylemek gerekirse, şiirsel sözdizimi, genellikle şiirler olarak adlandırılan bu şiirsel araçların bir koleksiyonudur. Bu makalede ele alınacak olan bu rakamlar hakkındadır - şiirsel eserlerde sıklıkla bulunabilecek çeşitli ifade araçları hakkında bilgi edineceksiniz.

tekrarlama

şiirsel sözdizimi

Şiirsel sözdizimi çok farklı,Belirli durumlarda kullanılabilecek düzinelerce ifade aracı içerir. Bununla birlikte, bu makale size sadece şiirsel konuşmanın en önemli ve yaygın figürlerini anlatacaktır. Şiirsel sözdizimini hayal etmek imkansız olan ilki, tekrarlamadır. Her birinin kendine has özellikleri olan birçok farklı tekrarı vardır. Şiir epanalipsis, anadiplosis'te çok daha fazla tanışabilirsiniz, ancak bu yazıda en yaygın iki formu anaphora ve epiphoradan bahsedilecektir.

artgönderim

bir epifan nedir

Şiirsel sözdiziminin özellikleriGeri kalanlarla birlikte çeşitli ifade araçlarının kullanılması, ancak çoğu zaman şairler tekrarları kullanır. Ve aralarında en popüler olanı anaphora. Bu nedir? Anaphora, bir şiirin ya da onun bir kısmının her birinin başlangıcında, vaatlerin veya aynı kelimelerin tekrarıdır.

"Kaderin eli ne kadar zor olursa olsun,

İnsanların insanları nasıl aldattığı önemli değil ... "

Bu semantik ve estetik yollardan birisidirsöylenenlere bu ya da aksanı vermek için kullanılabilecek konuşma örgütü. Bununla birlikte, şiirsel konuşma figürleri çeşitli olabilir ve zaten öğrendiğiniz gibi tekrarlar bile birbirinden farklı olabilir.

Göz yaşarması

şiirsel sözdiziminin özellikleri

Bir epifan nedir? Bu aynı zamanda bir tekrarlamadır, ancak anaphoradan farklıdır. Aradaki fark şudur ki, bu durumda kelimeler şiirin satırlarının sonunda tekrarlanır ve başlangıçta değil.

"Bozkırlar ve yollar

Hesap bitti değil;

Taşlar ve Rapids

Hesap bulunamadı. "

Bir önceki figürde olduğu gibi, epiforaanlamlı bir araçtır ve şiire özel bir ifade verebilir. Artık epifaninin ne olduğunu biliyorsunuz, ama şiirdeki ifade etme araçları orada bitmiyor. Daha önce söylendiği gibi, şiirlerin sözdizimi çok geniş ve sınırsız olanaklar sunuyor.

Polisindeton

şiirsel konuşma figürleri

Şiir dili çok hoşkan gibiçünkü şairler şiirsel sözdiziminin çeşitli yollarını kullanırlar. Bunların arasında sıklıkla çoklu sendika olarak da adlandırılan polisâde bulunur. Fazlalık nedeniyle şiire özel bir ton veren bu etkileyici araçlar. Çoğu zaman bir anaphora ile birlikte bir polisyndeton kullanılır, yani, tekrarlanan ittifaklar çizginin başında başlar.

asyndeton

şiir dili

Şiirin şiirsel sentaksıÇeşitli şiirsel figürlerden oluşan bir koleksiyon, daha önce bunu daha önce öğrendiniz. Bununla birlikte, hala şiirsel ifade için kullanılan araçların küçük bir kısmını bile bilmiyorsunuz. Daha önce okuduğunuz çoklu sendika hakkında - ittifak eksikliğinin, yani assendonun ve öğrenmenin zamanı geldi. Bu durumda, şiirin çizgileri genellikle, mantıksal olarak mevcut olması gereken durumlarda bile, herhangi bir sendikaya sahip değildir. Çoğu zaman bu araç, belirli bir atmosfer yaratmak için sonunda bir virgülle aktarılan uzun sıralı homojen elemanlarda kullanılır.

paralellik

şiirin şiirsel sentaksı

Bu etkileyici araç çokilginçtir, çünkü yazarın herhangi iki kavramı iyi ve etkili bir şekilde karşılaştırmasını sağlar. Kesin olarak, bu tekniğin özü, iki farklı kavramın açık ve ayrıntılı karşılaştırmasında ya da basitçe değil, aynı ya da benzer sözdizimsel yapılarda yatar. Örneğin:

"Gün, çimleri yaymak gibidir.

Gece - gözyaşları ile yıkarım ».

Anzhanbeman

Anjambeman oldukça karmaşık bir ifadedirYetkin ve güzel kullanımı çok kolay olmayan bir araç. Basit terimlerle ifade etmek gerekirse, bu bir aktarımdır, fakat en sıradan olanı değildir. Bu durumda, cümlenin bir kısmı bir satırdan diğerine aktarılır, ancak bir öncekinin semantik ve sözdizimsel kısmı diğer satırda olduğu ispatlanır. Ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için, bir örneğe bakmak daha kolay:

"Yerde, ilk önce bu gülme

Ayağa kalktım, sabah tacı. "

Gördüğünüz gibi, cümleye "Yere, gülerek"İlk gül "ayrı bir bölüm ve" bir taç şafakta "diğeridir. Bununla birlikte, "kalktı" kelimesi ikinci satıra aktarılır ve ritmin gözlemlendiği ortaya çıkar.

ters çevirme

Şiirlerdeki inversiyon çok sık görülür.- onlara şiirsel bir çağrışım sağlar, ayrıca kafiye ve ritim yaratır. Bu tekniğin özü, kelime düzenini atipik olana değiştirmek. Örneğin, "Denizin mavi sisinde yalnız bir yelken beyaz büyür" cümlesini alabilirsin. Bu bir şiir mi? Hayır değil. Doğru kelime sırayla doğru olarak yapılandırılmış bir cümle midir? Kesinlikle. Ama inversiyon kullanırsan ne olur?

"Yalnız yelken beyazdır

Mavi denizin sisinde. "

Gördüğünüz gibi, teklif tamamen oluşmamıştıdoğru - anlamı açıktır, ancak sözcük sırası norm ile uyuşmaz. Ancak aynı zamanda teklif çok daha etkileyici bir hal aldı ve şimdi de şiirin genel ritmine ve kafiliğine uyuyor.

antitez

Çok sık kullanılan başka bir teknikBir antitezdir. Özü, şiirde kullanılan imgeler ve kavramların karşıtlığında yatmaktadır. Bu teknik şiire bir dram kazandırır.

derece

Bu teknik sözdizimselBelirli bir sırayla düzenlenmiş belirli bir kelime kümesi olan bir yapı. Bu, azalan bir düzen veya bu sözcüklerin artan önemi ve önemi için bir sıralama olabilir. Böylece, her bir sonraki kelime ya bir öncekinin önemini güçlendirir ya da zayıflatır.

Retorik soru ve retorik çekicilik

Şiirdeki retorik çok sık kullanılır.ve birçok durumda okuyucuya hitap eder, ancak belirli kahramanları ele almak için sıklıkla kullanılır. Bu fenomenin özü nedir? Retorik soru, buna bir cevap içermeyen bir sorudur. Dikkat çekmek için kullanılır, birisinin bir cevap bulup rapor etmemesi için kullanılır. Retorik tedavi ile yaklaşık aynı durum. İtirazın, başvurdukları kişiye cevap verebilmesi için kullanıldığını görünmektedir. Bununla birlikte, retorik tedavi yine sadece dikkat çekmenin bir aracı olarak kullanılmaktadır.

Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 2019

Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 2019

Related news

 • Zeytinyağlı Hatmi Çiçeği Sarması Tarifi Videosu
 • Kontrol paneli nedir: önemli bilgiler
 • Dünyanın en büyük kedisi: eşsiz ve ırkları
 • Sephora’dan, cilde yoğurdun faydalarını sunan O2 D Biotic
 • Taneli Sebze Çorbası

 • Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 26

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora


  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 61

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 18

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 1

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 78

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 74

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 90

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 49

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 6

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 89

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 33

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 7

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 34

  Şiirsel sözdizimi: özellikler, örnekler. Anafor, epifora 55