Havşa ne

Havşa ne?

Boyutları ve şekilleri değiştirmenin teknolojik süreciParçalar, kural olarak, bu tür işleme olmadan, havşalama gibi yapamazlar. Almanca'da, kelime "geç", "derine" anlamına gelir. Daha kesin olarak, bu, deliklerin çapının arttırıldığı işlemdir. Raybalama ile karşılaştırılabilir. Havşa açma, yüzey kalitesini ve doğruluğunu arttırmak için sıkıcı deliklerin yapıldığı mekanik bir işlemdir.

Delikler almak

Bunu tam olarak anlamak içinBöyle bir havşa, deliklerin detaylı olarak nasıl yapıldığı hakkında bir fikre sahip olmak gerekir. İş parçasında, 12 mm'lik bir çapa sahip beşinci doğruluk sınıfının bir deliğinin delinmesi gerektiğini varsayalım.

Bu bir sondaj makinesi ve 3 gerektirirÇalışma araçları: matkap, havşa ve raybalama. Her biri geçişleri işlemek için tasarlanmıştır, çünkü sondaj ve raybalama sondaj işlemleri birbirine çok benzer işlemlerdir. Her şeyden önce, iş parçasında bir matkap ile bir delik yapılır, ancak çapı gerekli olandan çok daha az olacaktır, örneğin, yarım - 6 mm.

Havşalama

Bu kaba olacak. Ardından 12 mm'lik (yarı bitmiş işlem) gereken çapa bir havşa tezgahı ile oyulmuştur. Buna ek olarak, havşa 7 dereceli doğruluk sağlayacaktır.

Deliğin sınıf 5 olması için,Bir süpürme kullanmalısın. Gerekli maksimum boyutlar ve ödeneği sağlayacak - deliği bitirmek ve bitirmek. Havşa açma ve yerleştirme genel olarak aynı çapta gerçekleştirilir, sadece sınırlayıcı boyutlar değişir ve süpürme daha düşük bir doğruluk sınıfı sağladığından, dağıtım için ödenek yüksek doğrulukla seçilir.

Havşa ve havşa

Çoğu zaman bu kavramlar birbiriyle karıştırılırçünkü isimlerde çok benzerler. Bununla birlikte, havşa açma işlemi, havşa deliğinin deliği tam derinliğe getirdiği bir süreçse, deliğin üst kısmının sayılmasına havşa denir.

Bu, sabitleme elemanlarının (cıvata, perçin, vida) gizli kafaları altında girintilerin oluşumu için gereklidir. Havşa açma - havşalama için bir alet, çalışan bir parça şeklinde bir platinten farklıdır.

deliklerin havşalanması

Havşa malzemesi çeşitleri ve çeşitleri

Diğer kesici takımlarda olduğu gibi, havşa tezgahı, yapı tipine, işleme şekline ve tipine ve ayrıca yapıldığı malzemeye göre sınıflandırılır.

Bu aracın yüksek olduğu içinsertlik, bir kural olarak, yüksek hız çeliğinden yapılır, ancak yapısal alaşımlı (40X) ve karbonlu (St45) alaşımdan bir platin bulmak genellikle mümkündür.

Havşa pürüzsüzleştirme ve temizlemeyüzey, bu yüzden aletin kendisi çok sayıda kesici kenara sahiptir. Havşa, takılı bıçaklar, kuyruk integrali, kama blokları ve entegre olanlarla birlikte kuyruk montajı olabilir.

raybalama matkap

Ekonominin bakış açısından bakıldığında,daha sonra, elbette, prefabrike araçlar daha yüksek bir maliyete sahiptir, ancak hizmet ömürleri çok daha uzundur, çünkü arızalı kenarlar değiştirilebilir.

Uzunluk ve çap

Sondajdan beri, havşalama süreçlerdiroldukça benzer, daha sonra matkap (özellikle bu spiral matkaplar için geçerlidir) ve havşa neredeyse aynı yapıya sahip. Aletlerin her biri, parçada doğrudan bir delik oluşturan bir kesme parçasına sahiptir.

Fark, havşaların sahip olmaması.Enine bir kesme kenarı, ancak üç ila altı diş vardır. Çalışma kısmı, parçaların kalibre edilmesi ve kesilmesinden oluşmaktadır. İkincinin uzunluğu havşa derinliğine bağlıdır. Kalibrasyon kısmı, kesme kenarı boyunca uzunlamasına şeritler. Bunların genişliği havşa (0,8-2,5 mm) çapa ve yükseklik - 0.2-0.9 mm'ye bağlıdır.

Havşalama benzer bir mekanik işlemdirsıkıcı üzerinde. amacı dağıtım için bir deliğe ise, havşa çapı daha küçük seçilen son bitirme operasyonuna ödenek verilir. Ayrıca, bu aracın gerekli hassasiyet sapmalarının mutlak değerlerini taramak için daha düşük olduğundan çok daha fazla olabilir.

Diğer durumda, deliklerin havşalanması11, 12 kalitelik toleransı olan parça için gereken son bir son işlem var. Daha sonra takım, bozulma ve yıpranma payı için ödenek ile seçilir ve çapı, deliğin çapına karşılık gelmelidir.

Tasarım ve hesaplama

Gerekli deliğin çapı içinMümkün olduğunca doğru, havşa tasarımını gerçekleştirin. Böylelikle, gerekli aletin maksimum ve minimum çapını bulabilir, kesme parçasının malzemesini belirleyebilir ve kesme modlarının hesaplanmasını gerçekleştirebilirsiniz.

 raybalama ve dağıtım

En fazla etkileyen önemli bir göstergeve minimum değerler gerekli niteliklerdir. Örneğin, bir H11 sınıfı ile 85 mm çapında bir delik için havşa deliği yapmak gereklidir. 1'den 500 mm'ye kadar olan nominal ölçülerdeki deliklerin toleranslarının tablolarına dayanarak, 11. sınıf için (80 mm ila 120 mm arası çaplar için) tolerans alanı: üst değer "+220" ve alttaki değer "0", yani 85'dir.220mm. Delme deliğinin maksimum çapı 85.22 mm'yi ve minimum - 85 mm'yi geçemez.

Boyut toleransı, D arasındaki farktır.maksimumveDminYani, 0.22 mm olacak. Evlilik hakkında konuşursak, o zaman delik için, 85.22 mm'nin üzerindeki çap ve 85 mm'den küçük olan düzeltilebilir olanın telafisi kabul edilmeyecektir.Related news

 • Flört ederken cinsellik olmalı mı, olmamalı mı
 • Kırmızı etek giymek için: ipuçları ve püf noktaları
 • Kadınlar İçin Ofiste Kış Kıyafet Stileri 2019
 • İyi baklava nasıl anlaşılır
 • Borç ... Borç türleri

 • Havşa ne

  Havşa ne


  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne

  Havşa ne