Eski Slav Tanrıları: Liste 2019

Eski Slav Tanrıları: Liste 2019 Eski Slav Tanrıları: Liste

Eski Slav Tanrıları: Liste

İki bin yıl önce, antik çağın bilim adamlarıYunanistan ve Roma, doğuda, Baltık Denizi ile Karpat Dağları arasında, dinleri ile çok sayıda halk olduğunu biliyordu. Atalarımız İran-İran kabileleri, Kimmerler, Sarmatiler, İskitler, Vikingler, markalar ve diğer birçok insanla birlikte yaşıyorlardı. Bu mahalle Slavlar'ın dinine yansıyamadı, Slav tanrılarının panteonu ortaya çıktı. Liste oldukça etkileyici, panteon çeşitlilik, set, set ima ediyor. Pagan dini kendiliğinden ortaya çıkmadı, çeşitli halklarla olan mahalle üzerinde büyük bir etkisi oldu.

Slav mitolojisinin orijinal tanrıları (liste)

Slav Tanrılar Listesi

Cins tüm dünyanın yaratıcısıdır, atalartanrılar ve her şeyin hayatının başlangıcıdır. Beregini-Rozhanitsa - yardımcıları, çocukların ve yaşlıların himayesi, yeni evliler. Evin koruyucuları. Bereginya-Rozhanitsa'nın da yardımcıları vardı - bir ev, bir bayrak, bir ovnik. Tanrıçanın simgesi uchitsa'dır.

Kabile bir doğurganlık tanrısı, ayrıca Slavlarbir çocuğun doğuşunda Çob'un dünyaya ruh gönderdiğine inanmıştı. Rod - Stribog'un ikinci ismi, günümüzde ebeveyn günüyle anılan Sabbath'ı temsil eder.Slav Mitolojisi listesinin Tanrıları

Byelobog

Birçok isim ile iyi tanrı, o da çağrıldıSvetich, Svyatovit. Beloboglar insanların topraklarına ve ruhlarına doğurganlık sağladı. Karanlığı dağıtarak, iyi ve hafif yasalar kabul eden, beyaz bir binici olarak temsil eder.

Belobog'un sembolleri boynuz, kılıç ve yay şeklindedir. Tanrının bayramı, sonbahar gündönümü günleri olarak kabul edilir; bu gün tatlı kekler onun hediye olarak sunulmuştur.

Velez

Veles antiklik koruyucusu olarak kabul edilir, patronhayvanlar. Çoğu zaman, Tanrı bir ayının imajında ​​görünür. Veles, bütün eski Slav tanrıları gibi özellikle saygı görüyordu. Bilgisinin listesi tükenmez, atalarının, canavarlarının bilgeliği var. Ayrılanın hatırlanması günü ziyafetidir. Ekim ayının son gecesi atalarımız ölü yakınları gördüler.Slav tanrıları ve anlamları

Myakosh

Kadın Slav tanrıları neydi? İsimlerin listesi, dünyanın tanrıçası Veles'in eşi olan tanrıça Myakosh'un başını çekiyor. Doğurganlığı üstlenir, kaderin ve büyücünün tanrıçasıdır. O da yaşam dünyası ile ölü dünyası arasında bir şef olarak düşünülür. Tanrıça, ev hanımlarına yardımcı olur, çocuk yetiştirme ve yetiştirme yeteneğini iletir, bahçede, tarlada, evde çalışmaya başlar, cadının sırrını ortaya çıkarır, otları anlamamızı öğretir.

28 Ekim, bir tatil günü (Cuma günü Paraskeva'nın Hıristiyan takvimine göre) düşünürken, bu gün Myakosh hostesleri ve karıları savunuyor. Tanrıça sembollerinden biri boynuzlu bir başlıktır, onun ağacı aspendir.

Crodo

Tanrının ikinci adı Krat, Svarog'un atasıdır.Kurban ateşinin efendisi. Kutsal ve kurban yerleri rahatsız eder. Krodo, Frost'un görüntüsünde temsil edildi, soğuk ve karanlık onu takip etti, Tanrı'nın ölüm taşıdığına inanıyordu.

Svarog

Onlar ne, Slav mitolojisinin erkek tanrıları mı? Liste, belki de tüm putperest tanrıların en ünlüsü olan Svarog tarafından yönetiliyor. O bir atası, bir atası sayılır. İnsanlara konuşma, bilgi veren güneş tanrısıdır.

Bu bilge tanrı, atalar, zeki hayvanlar ve kuşlarla çevrili bir arabada oturuyor gibi görünüyor. Svarog etraftaki her şeyde, duyabiliyor, görebiliyor, hissedebiliyor.

Dazhdbog

Svarog'un ilk oğlu Dazhdbog. Sıcaklık ve ışık, canlılık verir. Işık ve sıcaklık patronu. Yağmur yağar, can veren nem ve doğurganlık verir. Dazhdbog'un günü Pazar günü kabul edilir, taşı bir yakhonttur ve metal altındır. Rusichi kendilerini Dazhdbog'un soyundan geldiğini düşünürdü, her evde tanrı, Güneş lekesi, her daim asıldı.

Ayrıca nazik ve sabırlı Slav tanrıları da vardı. Liste, tanrıça Lada, sevginin ve ailenin esenliği hamisi tarafından taçlandırılıyor, evi koruyor. Tanrıça'nın sembolü bir kuğu ve bir güvercin, bu kuşlar bize sadakat, şefkat, sevgi ile eşlik ediyor. Tanrıça Lada'nın zamanı bahar, doğa ruhları, deniz kızları, su ve domuzların uyanış zamanıdır.Slav tanrıları isimleri listesi

moren

Morena "pus", "mara" kelimelerinden geliyor"Daze". Soğuk tanrıçası, kış, karlar. Zalim soğuk, karanlık, ölüm getirir. Ama bu o insanların gücünü kontrol eder gibi sert Rus kış, temsil, o kadar korkunç tanrıça değildir. Morena'nın sembolleri ay, vaşak ve baykuşdur.Slav tanrılarının listesi Pantheon

Atalarımıza inanç konusunda çok endişeli,Günlük yaşamdan ayrılmaz olan Slav tanrıları ve onların önemi. Tanrılar listesi çok çeşitlidir, kıdem tarafından bölünmesi zordur. Herkes önemliydi, her biri yan yana yaşadılar, çünkü tanrılar doğa, elementler gibi semboller gibiydi ve insanların hayatlarından ayrılmazdı.

Yarilo

Gençlik tanrısı ve bereketli topraklar, efendiGüneş Bazıları onu bahar hipostasisinde Tanrı Veles'in yüzlerinden biri olarak görür. Ayı Mart, haftanın günü Salı. Sembol - demir, taşlar - granat, yakut, kehribar.

Perun

Perun - savaş tanrısı ve gök gürültüsü, elementlerin efendisi. Gök gürültüsü Perun'un sesi, yıldırım - okları olarak algılandı. Elinde bir topuz ile gökten acele eden tanrısal bir arabada tanrıyı temsil etti. Atalarımız, Perun'un açık dünyayı görünmezden, Deniz Kuvvetleri dünyasından koruduğuna inanıyordu.

Perun Günü Perşembe. Bayram 2 Ağustos'ta kutlandı (Ortodoks takvime göre - İlyas Peygamber günü). Metallerin, Tanrı kalay tercih ediyor, onun taşları safir ve lapis lazuli.

Burada, belki de tüm büyük Slav tanrıları. Küçük tanrıların listesi daha da büyüktür. İkincil aramak zor olsa da. Rus sert bir iklim, soğuk rüzgarlar ve şiddetli donları olan bir kuzey ülkesidir. Slavların tanrıları da doğa güçlerini kişileştirdi.

Slav pagan tanrıları: liste

At, Horos güneş diskinin efendisidir.dünya düzenini gözlemler. Güneşin görüntüsünde tasvir edilmiştir. Onun günü kış gündönümü olarak kabul edilir - 22 Aralık. Slavlara göre, bu gün eski güneş, yeni yılın başlangıcını açtığı için parkurunu bitirdi ve yeni bir güneşe yol açtı. Günü Pazar günü sayılır, altın rengi altındır.

Vij

Ayrıca karanlık Slav tanrıları vardı. Belki de liste uzun bir süre listelenebilir, iyi ve kötülük arasındaki mücadele her zaman meydana geldi. Karanlık güçlerin kişileştirilmesi, yeraltının tanrısı, günahkârların efendisi olan Viy'dir. İnanca göre, Vii ölümcül bir görünüme sahipti, kimse dayanamadı. Onu, kendisini kaldıramadığı devasa göz kapakları olan yaşlı bir adamın görüntüsünde temsil etti. Vii'nin efsanesi Gogol'ün romanında korunmuş, daha sonra bir film çekilmiştir.

Kolyada

Dazhbog'un oğlu Kolyada, Yeni Yıl döngüsünü somutlaştırıyor.şenlikli bir tanrıdır. Eskilerin ayrılışını ve yeni yılın gelişini simgeliyor. Kolyada kutlamak için 20 Aralık'ta başladı ve 21 Aralık'ta, tanrıya adanmış şenlikli bir ritüel - Carols başladı.Slav pagan tanrıları listesi

poludnitsa

Ayrıca oynak, oynak Slav tanrıları, bir liste vardıSlav mitler tanrıçası Poludnitsa tarafından yönetiliyordu. Oyunculu bir ruh şeklinde ortaya çıktı. Yolcuları aptal yerine koyduğuna, onları noktaya getirdiğine inanılıyordu. Ayrıca, yarım günün görevleri hiç kimsenin öğle vaktinde çalışmamasını sağlamaktı. Yasağı ihlal ederek, acımasızca cezalandırıldı, ölümüne gıdıklayabildi.

Yani, tanrıların olmadığı sonucuna varabiliriz.Kötü ya da iyi. Tüm tezahürleriyle doğanın ve çevredeki dünyanın kişileştirilmesiydi. Her bir tanrının iki hipostası vardı. Yani, örneğin Yarilo sıcaklık verir, dünyayı ısıtır, ancak bazen de ceza verebilir (güneş çarpması). Morena, soğuk ve şiddetli soğuğa yol açsa da, tek bir olayda Rusya'ya yardım etmedi, örneğin, 1812'de Napolyon'un askerlerini durdurdu ve Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Hitler'in birliklerinin hareketlerini büyük ölçüde karmaşıklaştırdı. Ayrıca Moroz'un cömertçe iyi bir kıza sahip olduğu ve kötülüğü cezalandırdığı Rus halk hikayesini de hatırlayabilirsiniz. Slav tanrılarının hepsi burada listelenmemiş, liste oluşturmak oldukça zor. Her fenomen, hayatın her yönünün sadece kendi alanı için değil, bir bütün olarak yaşamı için de karşılık veren kendi ilahı vardı.

Eski Slav Tanrıları: Liste 2019

Eski Slav Tanrıları: Liste 2019

Related news

 • Kaç kalori, hatmi olan ne kadar kullanışlıdır
 • Limon Suyu Zayıflatır mı
 • Hamileler balık tüketebilir mi Faydaları neler
 • Sebzeli Kış Makarnası
 • Buzdolabı Hotpoint Ariston: Menşe Ülke, modeller, yorumlar

 • Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste


  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste

  Eski Slav Tanrıları: Liste