Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

Böyle ciddi bir endokrin olan bir kişiHastalık, doktor tarafından geliştirilen menüye göre kendi yemeklerini pişirmelidir. Şeker hastalığı ile belirli yiyecekleri yiyemezsiniz. Ve bazıları, aksine, daha fazla yemek gerekir. Ve diyet de gözden geçirilmelidir. Ancak, tüm bu nüanslar hasta tarafından doktora açıklanmaktadır. Diyet bireysel özellikleri dikkate alarak boyanır. Ancak, geleneksel hale gelen menü ile okunmalıdır.

diyabet için menüler

Genel ilkeler

Birkaç temel hüküm vardırdiyabet için bir diyet içerir. Menü yeterli karbonhidrat, protein, yağ, lif ve vitamin içermelidir. Herkes için öneriler aynıdır. Aşırı kilolu hastalar, yüksek karbonhidrat ve katı yağ içeren yiyeceklerle yer değiştirmeli ve normdan daha az kütleye sahip olanlar, yüksek kalorili yiyecekler kullanmalıdır.

Fraksiyonel güce geçmek için de önerilir. Bu rejime sahip bir hastanın küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez yemek yapması gerekecektir.

Ayrıca sayıyı arttırmanız gerekecekTüketilen sebzeler, özellikle yazın. Ama yağdan kızartılırsa, reddetmek daha iyidir. Balık ve et miktarı da en aza indirilmelidir. Özellikle, bu aşırı kilolu insanlar için geçerlidir.

Tüm hesaplamalar endokrinolog tarafından yapıldığı içingıdalarda bulunan karbonhidrat miktarını tahmin etmek için kullanılan ekmek birimleri denir. Bir HE yaklaşık 25 gram ekmeğe sahiptir. Bir diyabetik için günlük karbonhidrat alımı 25 XE'den fazla olmamalıdır. Bu hacim 5-6 öğeye bölünmelidir. Yani, bir kerede bir hasta yaklaşık 5-6 XE tüketebilir.

Tip 2 diyabetes mellitus ile hafta için menü

Karbonhidratların ana kaynakları

Eğer diyabet tam menü boyamak önce, hastalığı olan insanlar karbonhidrat gerekli gövdesini almak yapabileceğiniz ürünleri transfer etmek gereklidir.

Tam tahıl yemelerine izin verilir. Bu sert buğday çeşitleri, kahverengi pirinç, inci arpa lapası, yulaf ezmesi ve karabuğday makarnadır. Ayrıca, kepekli undan yapılan ekmek veya tam buğday ekmeği ile karbonhidratlar elde edilebilir.

Hala pancar, havuç ve patates yemeye izin verildi. Şeker hastaları için meyveler ve meyveler yararlıdır, fakat hepsi değil. Üzüm, vişne, muz, hurma, kuru erik, kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı hariç tutulmalıdır. Bu arada, bir kişi varlığını tatlı bir çay olmadan temsil etmezse, o zaman tatlandırıcıların kullanımı onun için bir çıkış yolu olacaktır.

Diyabet mellitus ile 9 tablo

Başlamak için ne ile?

Diyabet için yeni bir menüye gitmek zordur. Değişen diyete alışmak çok zor. Ancak bunun için oldukça uygun bir "gastronomi" programı var.

İlk günün kahvaltı için 200 yemek önerilir.yulaf lapası. Ama pirinç ya da irmik değil. Buna ek olarak, bir atıştırmalık 2-3 dilim peynir (% 17 yağ) ve bir dilim ekmek gerekir. İçeceklerden çay veya kahve seçebilirsiniz. Bir süre sonra ikinci bir kahvaltı var. Bir kişi bir elma, 20 gram bisküvi yemeli ve bir fincan çay içmelidir.

Öğle yemeği için sebze salatası yapmalısınız (100 gram),bir dilim ekmek, buğulanmış et pirzola ve haşlanmış lahana ile küçük bir kase borsch yiyin. Tatlı olarak, şeker yerine 100 gram az yağlı peynir ve meyve jölesi alınması tavsiye edilir. Çay yerine bir dogrose'un yararlı ve lezzetli bir et suyu hazırlamak daha iyidir.

İlk gün yemeğinizde sebze salatası ve haşlanmış et - 100 gram. Sonra, bir süre sonra, bir kadeh yüzde bir kefir içmesi tavsiye edilir.

Her şeyin enerji değeri ilginçdiyet 1,400 kcal'dir. Diyabetli bu menü tamamen - içerdiği tüm ürünler vücuda gerekli besinleri ve vitaminleri verebilir.

diyabet mellitus 2 ile menüler

Ikinci gün

Ertesi gün kahvaltı olmalıomlet (1 sarısı ve 2 sincap), küçük bir parça haşlanmış dana eti, büyük bir domates, bir dilim ekmek ve çay / kahve. Bir süre sonra biyo-yoğurt ve iki kuru somun bir kısmını yemelisiniz.

Öğle yemeği için sebze salatası, bir parça mantar çorbası, 100 gram tavuk göğsü, ekmek ve biraz fırında kabak ilave edilmiş bir kısım tavsiye edilir. Öğleden sonra atıştırmalıkta yarım greyfurt ve biyo-yoğurt yiyebilirsiniz.

Akşam yemeği için, haşlanmış lahana bir kısmı ile tavsiye edilir 1ekşi krema bir çorba kaşığı (% 10 yağ) ve haşlanmış balık bir parça. Uyumadan birkaç saat önce bir bardak yoğurt içmelisiniz ve pişmiş elmayı yemeniz gerekiyor. Bu çeşitli diyet sadece 1.300 kalori içerir.

Haftanın ortası

Menüyü şekerle başka neler değiştirebilirsin?Tip 2 diyabet? Üçüncü günün sabahında, doktorlar etli lahana rulolarının bir kısmını yemeleri ve yüzde 10'luk ekşi krema ile sulandırılmasını tavsiye ediyorlar. Bir dilim ekmek ve çay da gereklidir. İkinci yemek bir bardak komposto ve krakerden oluşmaktadır.

Öğle yemeği için sebze salatası, bir porsiyon yemek gerekir.Vejetaryen çorba ve haşlanmış makarna ile haşlanmış balık veya et 100 gram. Atıştırmalık, küçük bir portakal ve bir bardak meyve çayıdır. Ve akşam yemeği - çilek, ekşi krema ve gül kalça suyu ile lor güveç. Yatmadan önce, her zaman olduğu gibi, bir kadeh yüzde bir kefir.

Dördüncü günün kahvaltısı aynı olmalıdırve ilk kez. İkinci öğünde az yağlı süzme peynir, yarım armut veya bütün kivi ve çay bulunur. Öğle yemeği için, bir turşu pişirmek, 100 gram et ve aynı sayıda kabak koymak gerekir. Diyetin dördüncü gününde öğleden sonra atıştırmalık 2-3 şekersiz kurabiye ve çay içerir. Akşam yemeği için bir parça tavuk / balık, 200 gram yeşil fasulye ve çay yiyebilirsiniz. Yatmadan önce birkaç saat, kefir veya bir elma tavsiye edilir.

diyabet mellitus ile diyet

Beşinci gün

Bu zamana kadar vücudun biraz ihtiyacı var.Artık yeni bir diyete sahip olduğu gerçeğine alışmak. Diyabet ile menünün 2 çeşidi, anlaşılacağı gibi ekşi süt ürünleri içerir. Beşinci gün için kahvaltıda biyo-yoğurt ve 150 gram süzme peynir bulunur. İkinci yemek de bir süt ürünüdür. 40 gram peynir, iki dilim ekmek ve çay.

Öğle yemeği için çift bölüm hazırlamanız tavsiye edilir.yeşil sebze salatası, 1-2 patates ve bir parça balık pişirin. Tatlı 100 gram çilek olacak. Atıştırmalık, fırında kabak, haşhaşsız kurutma ve şekersiz komposto içerir.

Akşam yemeği için yeşil salata sebze ve haşlanmış et pirzola yapmanız gerekir. Uykudan birkaç saat önce - geleneksel bir bardak yoğurt.

diyabet mellitus 2 ile hafta için menü

Haftanın sonu

Yeni diyetin altıncı günündeçeşitli tablo haline gelir. Diyabet menüsü bir yumurta, birkaç dilim tuzlanmış somon, bir dilim ekmek, büyük bir salatalık ve bir fincan çaydan oluşur. Birkaç saat sonra az yağlı bir peyniri ve 150 gramlık bir çileği yemelisiniz.

Öğle yemeği borsch bir kısmı, 2-3 tembel içerir% 10 ekşi krema ve ekmek ile lahana rulo. Öğleden sonra atıştırmalık biyo-yoğurt ve 2 kuru somun tavsiye edilir. Ve akşam yemeği için - 100 gram pişmemiş bezelye, haşlanmış tavuk ve haşlanmış patlıcan bir parça. Yatmadan önce - kefir.

Son günde çok çeşitli bir menünün takip edilmesi önerilmektedir. Tip 2 diabetes mellitus ile bir hafta boyunca, zaten görüldüğü gibi farklı yiyecekler sunulmaktadır.

Son gün de birçok içeriryemekler. Kahvaltıda - su üzerinde karabuğday lapası, dana ve çaydan jambon. Bir süre sonra, bazı tuzlu bisküvi, bir elma ya da turuncu ve et suyu kalça bir fincan yemek tavsiye edilir. ekşi krema ve ekmek, dana pirzola ve sote kabak ile mantar çorbası ihtiyaç Dine. Bir atıştırmalık için, bir parça peynir ile birkaç olgun erik yemeye izin verilir. Ve akşam yemeği için balık pişirmek ıspanak ve güveç kabak bir salata hazırlamak gerekir. Son olarak - bir bardak biyo-yoğurt. 7. gün, kefir dışında bir şeyle kendinizi memnun edebileceğiniz tek gün.

"Tablo No. 9" un yasakları

Bu en ünlülerden birinin adışeker hastaları için dengeli diyetler. Kandaki şeker seviyesinde dalgalanmalara neden olmaz, aynı zamanda bir kişinin besin ve besin maddelerini tam olarak almasını sağlar.

Yani, "9 tablo" diyet ne engelliyor? Diyabetle, menü herhangi bir şeker içermemelidir, bu birincidir. Ayrıca, kaz eti ve ördek, tuzlu ve yağlı balıklar yasaktır. Tatlı yoğurt, ryazhenka, eritilmiş süt ve krema hariç tutulmalıdır. Ve güçlü et suyu.

Yukarıdakilere ek olarak,turşu sebzeler, baharatlı ve baharatlı atıştırmalıklar, meyve suları, alkol ve her şeyin içinde çeşnilendir. Tip 2 diyabetli bir hafta boyunca her menü, belirtilen tüm ürünlerin diyetten tamamen hariç tutulmasını içerir.

diyabet ile diyet 2 çeşit menü

Ne kullanabilirim?

Yani, sınırlamalar açısından, her şey açıktır. Sonunda, dikkate aldığımız diyeti ("9 tablo") kullanmasına izin verilen ürünleri listelemek gerekir. Diyabetle, menü oldukça katıdır, ama hatta çeşitlendirilebilir. Yukarıdaki seçenek mevcut olanlardan sadece bir tanesidir.

Bir kişi kendi diyetini yapabilir. En az yağlı içerik, balık, sığır, tavşan, hindi, domuz eti ile sosis yiyebilir. Yeşiller, lahana, salatalık, domates, fasulye, tatlı biber, mercimek, havuç kullanmak için izin verilir. Yumurta yiyebilirsin, ama günde birden fazla değil. Şekerleme ürünlerinin de yemelerine izin verilir, ancak sadece diyet. Diyetinizi, taze sıkılmış meyve ve sebze sularının yanı sıra bitkisel şifrelemelerle de çeşitlendirebilirsiniz. Birçok insan zeytinyağı ve ev yapımı yoğurt sosu ile salata yapmak ister.

Gördüğünüz gibi, böylesine ciddi bir endokrin hastalıkta bile lezzetli yemeklerin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Önemli olan, ürünleri birleştirebilmektir.Related news

 • Doğru ve maksimum faydayla alınan protein
 • Kurtarma Konsolu. Kullanmanın başlıca faydaları
 • Fiyonklu Kalpli Lif Modeli Yapımı Türkçe Videolu
 • Egzersiz kaç kalori yakar ile Etiketlenen Konular
 • TV Samsung UE48H5270AU - ideal fiyat-performans oranı

 • Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler


  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler

  Diyabetli örnek menü: beslenme, diyet ve öneriler