Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 69 03.02.2019, 05:34

Dişlerin periodontitis - ne oldu? Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri

Sağlıklı dişler her insanın hayalidir. Bu nedenle, ağız boşluğunun muhtemel patolojilerini bilmek ve bunları önlemek ve tedavi etmek çok önemlidir. Makalede, dişin periodontitleri gibi bir hastalığı ele alacağız. Nedir, önleme tedbirleri ve tedavi yöntemleri nelerdir, onu okuyarak öğrenirsiniz.

Periodontitis nedir?

Periodontitis yaygın bir komplikasyondurçürük. Hastalık esas olarak her yaştan çocuklara açıktır. Genç hastaların yaklaşık üçte biri "periodontitis" tanısı var. Ama çürük ek olarak, bu hastalığın diğer nedenler vardır.

geçici diş periodontitisinin tedavisi

Periodontitis, dokunun iltihaplanma sürecidir.periodontal hastalık. Hastalığın adı burada geldi. Periodonsyum - dişin kökü ile çene arasındaki bir bölgedir. Bu alan çocuklarda diş gelişimi sürecinde gelişir. Periodonsiyum kalıcı dişler oluşana kadar sürekli değişir. Bebek dişlerinin periodontitleri, elbette tedavi edilir. Sonra, süreci daha bu hastalık için tedavi yanı sıra önleme yöntemlerini düşünün. Buna ek olarak, sadece geçici dişlerin bu hastalıktan etkilenmediğini unutmamalıyız. Ancak daimi dişlerin periodontitleri daha az görülür.

Pulpitis ve periodontitis arasındaki farklar

Çoğu zaman hastalar pulpitis ve periodontiti karıştırmaktadır.dişi. Bu nedir ve fark nedir, katılıyor doktor açıklayabilir. Ancak onu sorgulamak için daima bir fırsat yoktur, bu nedenle bu hastalıkların nasıl farklılaştığı hakkında en başta bilmek daha iyidir.

Yani, pulpitis diş pulpasının bir iltihabıdır. Diş boşluğundan gelen enfeksiyonun hamurun içine nüfuz etmesi ve böylece iltihap oluşması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Doğrudan dişin içinden geçer ve periodontium gibi herhangi bir doku zarar vermez.

Periodontitis, pulpitisin bir sonraki aşamasıdır. Periodontitis gelişmeye başladığında, pulp, bir kural olarak, zaten öldü ve enfeksiyon dişin (periodontium) kökünün altında bulunan dokulara geçti.

Böylece, dişin periodontitini kısaca inceledik. Ne olduğu ve pulpitisten nasıl farklılaştığı, netleştiğini umarız.

bebek dişlerinin periodontitis

Periodontitis nedenleri

Periodontitisin görünümü bir dizi faktörden etkilenir:

 1. Çürükler periodontitin ana nedenidir. Diş hekimindeki rutin incelemeler, çürükleri zamanında tespit etmeyi ve tedavi etmeyi sağlar ve böylece periodontitis gelişimini önler.
 2. Çürüklerin yanlış tedavisi, pulpitis. Bazen diş hekimi olası pulpitis gelişimini fark etmez ve dişlerin çürüklerini her zamanki gibi tedavi eder. Beklenmeyen pulpitis gelişmeye devam eder ve periodontal inflamasyon riskini artırır.
 3. Sapma pulpası yanlış seçimitıbbi araçlar. Pulpitis tedavisinde az miktarda mumyalama ajanı kullanılmışsa, pulpa iltihap olmaya devam eder ve bebek dişlerinin periodontiti gelişebilir.
 4. Durum yukarıda açıklananın tersidir. Mumyalanmış medikal cihazlar çoksa veya önceden belirlenmiş süreden daha uzun dişler varsa, geçici dişlerin periodontiti gelişebilir.
 5. Diş kanallarının sterilizasyonunu gerçekleştirmek için araçların kimyasal etkisiyle periodontal dokuya zarar verilir.
 6. Duyarlılık veya bireyselBazı ilaçlara karşı tahammülsüzlük. Genellikle çürük tedavisi sırasında kök kanalın lümenine sokulur ve periodontiyum üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ancak çocuk alerjik ise, bu ilaçlar dişin kökünde periodontite neden olabilir. Alerjen çalışmaya devam ettiğinden tedaviye hemen ihtiyaç duyulur ve bertaraf edilmelidir.
 7. Çürük tedavisinde çeşitli yaralanmalar, agresif dişhekimleri.
 8. Kırık ısırık, sabit mühür olmadandiş yüzeyinin hizalanması mikrotravmatik periodontal dokuya yol açabilir ve dişin periodontitini provoke edebilir. Yanlış bir ısırık olan çocukların ortodontisti göstermeleri ve seyretmek için kötü alışkanlıklara sahip olmaları, örneğin, kemirgen kalemlerinin olması gerekir.
 9. Doğrudan yaralanan dişler (çürükler, dişin kökü kırıkları). Bu ciddi ihlaller sonbaharda, yüze, araba kazasına vb.

geçici dişlerin periodontitis

Bu nedenle, biz böyle bir hastalığı dişin periodontitis olarak kısaca düşündük. Nedir bu, olayın nedenleri, şimdi biliyorsunuz. Sonra, bu hastalığın sınıflandırmasını düşünün.

Periodontitis türleri

Periodontitis, aşağıdaki özelliklere göre bölünür:

 1. Yerelleştirme.
 2. Akışa.
 3. Diş tipi.

Yerelleştirme ile olur:

 • Dişin boynunu kaplayan marjinal - periodontal dokular etkilenir. Bu durumda enfeksiyon iltihaplı diş etlerine yayılabilir.
 • Apikal - diş kökünün apeksine temas eden periodontal parçasını kapsar. Bu durumda, enfeksiyon hasarlı diş pulpundan gelir.

Periodontitis seyrinde bölünür:

 • Akut - belirgin semptomlara sahiptir, ancakDişin röntgeni sadece küçük değişiklikler gösterir. Akut periodontit seröz (basit iltihabı) ve pürülan (dokuların tahribatına eşlik enflamasyon,) 'dir.
 • Kronik - akut bir arka plana karşı gelişebilirformu veya kronik bir pulpitis sonra. Tipik olarak, belirtiler derin çürükler ile ortaya çıkanlara benzer, bu yüzden dişçiye acele etmeyin. Bu, hastalığın ileri formlarının gelişmesine neden olan şeydir.

kalıcı dişlerin periodontitis

Diş tipi olabilir:

 • Geçici dişlerde.
 • Kalıcı dişlerde.

Akut hastalık belirtileri

Akut periodontitisin ana belirtileri:

 1. Sürekli artan, sabit, dayanılmaz ağrı. Eğer dişe basarsan, vur, sonra ağrı hissi artar. Ağrının bu lokalizasyonu hastanın dişini doğru bir şekilde belirleyebilir.
 2. Ağrılı dişin etrafında sakız şişti. Çocuklarda vücut ısısında biraz artış olabilir, uyuşuk hale gelir, bulantı ve kusma vardır.
 3. Lenf düğümleri büyür, palpasyonda ağrıları artar.

Kronik periodontitis belirtileri

Kronik periodontitis, bazı semptomlarla da saptanabilir, ancak bu, hastalığın akut bir formuna göre çok daha karmaşıktır:

 1. Hastalığın kronik formunun alevlenmesi dışındaneredeyse hiç semptom yok. Bir parça, ağrıyan ağrı var. Kural olarak, geceleri, hasta bir dişe yüklendiğinde ya da belirgin bir tat (ekşi, tatlı) ile yemek yerken kendini gösterir. Muayene sırasında dişe dokunmak ağrı olmadan meydana gelir, diş etleri iltihaplanmamaz. Lenf düğümleri iltihaplanabilir.
 2. Kronik uzun periodontite, alevlenme ataklarına eşlik eder. Bu dönemde şikayet ve semptomlar hastalığın akut formuna benzerdir.
 3. Genel halsizlik, yorgunluk veya uyuşukluk olabilir.

Hastalığın teşhisi

Akut periodontitis tanısı yeterlidirKolayca. Muayenede ağrıyan diş, dokunulduğunda ağrı ile cevap verir. Ayrıca dış işaretler söyleyerek hastalığın varlığı: Hastanın dişin etrafında dişeti önemli lenf düğümleri, inflamasyon artışı ve şişlik.

Kronik periodontitisin normal diş muayenesi ile tespit edilmesi zordur. Bu durumda, bir X-ışını gereklidir.

çocukların dişinin periodontitis

Bir bebek dişinin periodontitis: tedavi

Bu yüzden periodontitis tiplerini vesemptomlar. Ayrıca, bu hastalığın tedavisini ayrıntılı olarak ele alacağız. Periodontitisin ortadan kaldırılması süreci diş tipine (süt veya kalıcı) bağlıdır. Geçici dişlerin periodontitis tedavisi, hastalığın tipi, şiddeti göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Düzgün ve kompleks tedavi için, bazen genel anestezi kullanmak gereklidir. Sadece bu anestezi yöntemi, tedaviyi tam olarak yerine getirmek için dişe serbest erişim sağlayacaktır.

Anestezi yöntemi bireysel olarak seçilir.her çocuk Çocuğun yaşı, olası eşzamanlı hastalıklar, ebeveyn dilekleri ve çocuğun tedavi için ahlaki açıdan ne kadar hazır olduğunu hesaba katmak gerekir.

Diş hekimleri, bir kural olarak, kaçınmaya çalışınsüt dişlerinin tedavi sırasında çıkarılması. Bu nedenle, çeşitli işlevler ortaya çıkabilir: ısırma bozukluğu, molar dişin çene arkından büyümesi, kök tabakasının emilimi ve çok daha fazlası. Bu nedenle süt dişinin çıkarılmasına özel bir sorumlulukla yaklaşmak gerekir.

Kaldırma için birkaç gösterge var:

 1. Geçici dişin kökünün ayrışması yarıdan fazladır.
 2. Yüksek komplikasyon riski.
 3. Standart tedavide önceki başarısız girişimler.
 4. Hasta dişinin hareketliliği.
 5. Kalıcı dişlerin ortaya çıkmasından önce, yaklaşık yarım yıl kalır.

diş kökünün periodontitis

Kalıcı dişlerin periodontitis tedavisi

Kalıcı dişlerde periodontitisin kalitatif tedavisine başlamak için diş hekimi dişin olgun bir kökü ne kadar değerlendirmelidir. Çok köklü dişlerde, her bir kök ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Kronik periodontitisin dişler üzerinde tedavisiDoktora bir ziyaretle sınırlı kalmak ya da biraz sürüklenmek. Tek köklü dişler için bir ziyaret yeterlidir. Multicorns doktora ikinci kez ziyaret gerektirir.

Periodontitis tedavisinde, geçici ve kalıcıdişler, hamur odasının boşluğunu ve kemerini incelemek zorundadır. Daha sonra, etkilenen periodontal dokular kök kanallarından dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Temizlendikten sonra diş kapatılmalıdır. Diş hekimine tekrar tekrar ziyaret edilmesi gerekiyorsa, dişin doldurulması yerine, preparatlar konur (antibiyotikler, enzimler). Bir süre sonra dışarı çıkarlar, tedaviyi bitirirler ve kalıcı bir mühür takın.

Akut periodontitis ile almak gerekirüç ila beş gün boyunca oral antibiyotikler. Hastalığın kronik formunda, antibiyotik alma sorusu, her müşteri için ayrı ayrı diş hekimi tarafından belirlenir.

görünüm

Tahminlerde çok önemli bir rol oynartedavi zamanlaması. Eğer zamanında yapılırsa, dişi tutma olasılığı yeterince yüksektir. Enflamasyon kemik dokusunu etkilemezse, prognoz uygundur.

dişlerde kronik periodontitis tedavisi

Hastalığın önlenmesi

Her şeyden önce, periodontitis başlangıcını önlemek için, diş hekiminde bir yıllık kontrol altına almak gereklidir. Ortaya çıkan çürükler komplikasyonları önlemek için hemen tedavi edilmelidir.

Ebeveynler mutlaka çocukların zararlı alışkanlıklarıyla savaşmalıdır (kemirgen kalem, kurşun kalem). Bu ağız boşluğunda mikrotravma önlemek ve periodontitis gelişimini önlemek için yardımcı olacaktır.Related news

 • Semizotlu Tavuklu Salata
 • Yerel ağdaki oyunlar ve bilgisayarların geleceği
 • Nikon D300S Dijital Fotoğraf Makinesi: kullanım kılavuzu, kullanma kılavuzu ve kullanıcı el kitabı indirin

 • Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 44

  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri


  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 64

  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 15

  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 53

  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 65

  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 4

  Dişlerin periodontitis - ne oldu Bebeklerin periodontitisleri: sebepler, semptomlar ve tedavi özellikleri 86