Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

Herhangi bir eyalette para değişimi gerekiyor,insanlar arasındaki katı yerleşimlerin yapıldığı herhangi bir şehir: alınan hizmetler için gıda ve diğer gerekli malların satın alınması için. Farklı ülkelerde, küçük para birbirinden çok farklıdır, resmi para birimine bağlıdır.Rusya'nın değişken paraları

Değişken paralar: şimdiki değer

Bu cümle ile küçük para demektirişaretleri, ana işlevi daha büyük ödeme şekillerini değiştirmek ve satıcı ile alıcı arasındaki en doğru hesaplamadır. Bu elemanlar çok çabuk dönerler ve önemli ölçüde yıpranırlar, sıklıkla serbest bırakılırlar. Bu nedenle, kıymetli metallerden daha ucuz malzemelerden etkilenirler. Bu anlamda, "madeni para değişimi" terimi bu tanıma yakındır: ödeme araçlarının satın alma gücü, paranın yapıldığı metal veya alaşımın maliyetinden daha yüksektir. Bu, nüfus tarafından yeniden eritme vakalarının yanı sıra değerli metaller olarak ihraç edilmesini de engelliyor. Herhangi bir ülkede, bu para birimleri olmadan yapamazsınız, çünkü herhangi bir satın alma işlemi yaptıktan sonra, herkes kazanılan kurdu kurtarmak ve kaydetmek ister. Rusya da dahil olmak üzere farklı ülkelerde nasıl bir değişim parası kullanıldığını öğrenelim.

Rus para birimleri: tarih

Görünen ilk değiştirilebilir sikkelerRusya'da, bir havuz ve para, bazıları bakırdan basılmış, diğerleri gümüşten yapılmıştır. Kuzeydoğu Rusya'da, XV yüzyılda onların serbest bırakılması başladı. Zamanla, ikincinin ilk olana oranı değişti. Bir paranın eşitliğinin 60 ve 72 havuzlarına tarihî belirtileri vardır. XIX yüzyılın imparatorluğunda, gümüş paralar kullanılmıştır. Hepsi pazarlık cipleri olarak adlandırılıyordu, çünkü bunlar sadece ülke içinde ciro için kullanılıyordu. Bunları listeliyoruz:

 • gümüşün 20, 15, 10 ve 5 kopeklik cinsinden;
 • 5, 3, 2 ve 1 kopeklik bir yüz değeri ile bakır, yanı sıra para (yarım kuruş) ve bir yarım dolar (bir kuruş bir çeyrek).

ABD'nin madeni para değişimi

Bugün Rusya'nın küçük parası

Rusya'nın küçük paraları pennies. Gümüş ve altın ödeme zamanı geçti. Şimdi nakit metal işaretleri cinsinden adlandırılan kuru (örneğin 1, 2, 5 ve 10), ve cinsinden peni - değişim. Bu 50, 10, 5 cent ve 1 peni bir nominal değeri ile para içerir. Ciro nadiren 1- ve 5-kuruş örneklerini karşılamak için mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Rus Merkez Bankası zaten onların üretimi durdurmak zorunda teklifler aldı. Ama bu mevcut mevzuat açısından mümkün değildir ve bunların üretim sırasıyla her biri için 15 ve 73 kopek gider rağmen biz, nane için yıpranmış-out değiştirilmesi için bu paraları devam etmek zorunda iken.

Amerika Birleşik Devletleri para birimleri

ABD madeni paranın bugünkü anlamda değişmesi -bir dolar değerinden daha az olan herhangi bir ödeme öğesi. Bunlar 50, 25, 10, 5 sent ve 1 cent'dir. Amerika Birleşik Devletleri'nin mevcut mevzuatına göre, para mezhepleri:

 • daha büyük olanların değişimi için hizmet eder;
 • sadece devlet tarafından basılmış (özel şahıslara serbest para basmasına izin verilmez);
 • Hizmet ticareti için yeterli miktarda ihraç edilir (bu, yüz değerinin altında amortismana karşı korumadır);
 • altından değil, ülkenin standart parasal metalinden;
 • kusurlu, daha gerçek değeri nominal değerinden daha onları vermiştir.

Büyük Britanya'nın küçük sikke

Büyük Britanya'nın küçük sikke

İngiltere'nin ulusal para birimiBüyük Britanya (Kuzey İrlanda'yı içerir) İngiliz sterlini. Bu parasal önlem birkaç İngiliz adasında da kullanılmaktadır (Falkland, Gibraltar, St. Helena). Bir birim çoğul olarak bir kuruş olarak durur. Büyük Britanya'nın en küçük parası bir kuruştur, fakat aynı zamanda 2 peni, 5, 10 ve 50 peni mezhepleri de dolaşımda kullanılmaktadır. Bir jubilee olarak 25 (1972'den 1981'e kadar) ve 20 (1982'den beri yayınlanmış) peni kopyalarını bulabilirsiniz. 1992 yılına kadar, para bronzdan basıldı ve şimdi çelikten yapılmış ve bakır kaplıydı. Onlar seleflerinden biraz daha kalındır, fakat çap ve kütle değişmemiştir. Madeni paralarda kraliçenin bir görüntüsü var - hareket eden hükümdar.

Türkiye'de hangi paralar işe yarayacak?

Türkiye'nin küçük parası

Tabii ki, eğer bir yolculuğa çıkarsanızsıcak ülkelerde tatil, şimdi hemen hemen her yerde dolar veya Euro ile ödeyebilirsiniz. Ancak, popüler Türk tatil beldelerinde hangi banknotların ve küçük ödeme birimlerinin kullanıldığını öğrenelim. Bir ülkenin ulusal para birimi liradır. Türkiye'nin küçük parası kuruş. 1 liradan daha az olan tüm paralar bir pazarlık çipi olarak kabul edilir ve bu 1 kuruş, 5, 10, 25 ve 50 kuruştur. Tüm madeni paralarda Türk laik devletinin babası sayılan Mustafa Kemal Atatürk'ün bir portresi var. Dolara karşı lira oranı yüzüyor. Gün içinde yüzde 5'e kadar değişebilir, bu yüzden oranın belirli bir günde ne olacağını tam olarak söyleyemezsiniz.

Mısır para birimi

Bozuk para MısırBu ülkenin ulusal para birimi pound,100 porsiyona eşittir. Sadece bir piastre küçük bir değişiklik (Mısır ve Sudan'ın bazı bölgeleri bugün kullanıyor). Dolaşımda 25 ve 50 mezheplerde banknotlar vardır. Önceleri, onlarla birlikte 5 ve 10 piastro sikkeleri kullanılmıştır, ama şimdi nadiren bulunurlar. Yürüyen elemanlar Kleopatra'nın görüntüsü veya devletin dar ismi ile tanınabilir. Çelikten yapılmış ve daha sonra pirinçle kaplanmıştır. Bu ülkenin tatil şehirlerinde, euro veya dolarları piastres ile birlikte hesaplayabilirsiniz.

Ukrayna'da ödeme nasıl yapılır

Bu ülkenin para birimi Grivnası(Ukrayna'da "Grivnası") - 100 kopek'e eşittir. Şimdi Ukrayna'nın paraları 1, 2, 5, 10, 25 ve 50 sent. 1 Grivnası nominal değeri olan ödeme unsuru zaten döviz kuru olarak kabul edilir. 1, 2 kopek ve 5 kopeklik için para sembolleri, paslanmaz çelikten ve daha yüksek değerde - pirinç veya alüminyum bronzdan yapılmıştır. Hepsi Ukrayna'nın arması bir görüntüsü var.

Ukrayna'nın paraları değiştirin

İskandinav ülkelerinde kullanılan değişken banknotlar

Bu, Kuzey Avrupa’daki bölgenin adıdır.Norveç, İsveç, Danimarka ve İzlanda'yı içeren tarihi ve kültürü. Bu geleneksel bir "bileşim" dir ve bu ülkelerle ortak olarak Finlandiya eklenir. Bütün bu ülkeler, ulusal para birimleriyle çok sıra dışı ve benzer öykülere sahiptir. Bu ülkelerin avroyu kullanıp kullanmadıklarını (Avrupa Birliği'nin bir parçası olduklarından) veya kendi banka notlarına sahip olup olmadığını öğrenelim, küçük bir İskandinavya parası var mı?

İsveç ve Norveç

İsveç'in ulusal para birimi İsveç kronu.100. döneme eşittir. Bu devletin Avrupa Birliği'nin bir parçası olmasına rağmen, ülkenin çoğu vatandaşı avroya girmeye karşıdır. Büyük turist nüfusu, satış hacimleri ve hava uçuşlarının sayısı nedeniyle sadece büyük şehirlerin nüfusu bunun için uğraşıyor. Küçük bir değişim parası 50. dönem olarak, daha büyük bir sikke 1 taç olarak tahmin edilmektedir. Bu küçük hesaplama ünitesinin ayırt edici özelliği, eski modelin kopyaları üzerine üç kron ve yeni bir kral XVI. Gustav monogramını göstermektedir.

Norveç'in de kendi parasal ölçüsü var -100. döneme eşit olan Norveçli taç. Ancak tarihsel olarak, 1, 2, 5, 10, 25 ve 50'nci çağ için metalden yapılmış tüm ödeme unsurları bugün piyasayı terk etti. Son 50 dönem madeni para 2012 yılında kullanımdan kaldırıldı. Öyleyse Norveç'te değiştirilebilen metal banknotlar olmadığını, sadece 1, 5, 10 ve 20 krotonların yanı sıra daha büyük bir banknottan oluşan banknotlar olduğunu söyleyebiliriz. Norveç, Avrupa Birliği'nin bir parçası değildir, bu yüzden euroyu tanıtmaya yönelik bir plan bulunmamaktadır.

Danimarka ve İzlanda

İzlanda'da, İzlandalıtaç. Ayrıca 100 aire oldu, ancak 1995 yılında Norveç'te olduğundan daha önce emekli oldular. 2002 yılında, ülkenin hükümeti, 2003 yılından beri İzlanda'nın küçük parasının resmi olarak bulunmadığı ve tacının artık değiştirilmediği bir yasa çıkardı. Orada 1, 5, 10, 50 ve 100 kron değerinde kopyalar görebiliyorsunuz.

Danimarka, 12 yıl boyunca girmesine rağmenAvrupa Birliği, şimdi bu topluluğun bir üyesi değil. Tüm İskandinav ülkeleri gibi, ulusal para birimi olan Danimarka kronunu kullanmaktadır ve 2000 yılında referandumun bir sonucu olarak avroya geçmeyi planlamamaktadır. Danimarka'nın değişken paraları 1, 2, 5, 10, 25 ve 50 yıllık bir mezhebe sahiptir.

Avrupa Birliği'nin banknot çeşitleri

Avrupa Topluluğu tümünde kullanıyoreuro para hesaplamaları 100 euro cent eşittir. 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 sent için değişken birimlerin verilmesi. Aynı mezhebin madeni paralarının ön yüzü (ön yüzü) aynıdır, ancak tersine dönüşler onları üreten devletler için farklıdır. Avrupa Birliği'nin değişim işaretlerinin tam bir koleksiyonunu toplamak çok ilginçtir, çünkü her biri orijinaldir, tek bir ülke için özgün bir çizime sahiptir. Vatikan ve Monako'dan sadece parasal kalemler almak zor olacaktır çünkü küçük alanları büyük bir ürün grubunun üretimine ve geniş dağıtımına katkıda bulunmaz. 1, 2 ve 5 sentlik madeni paralar, bakırla kaplanmış çelikten ve 10, 20 ve 50 - bakır, çinko, kalay ve alüminyumdan, altın gibi görünen alaşımdan üretilir ve 20 santimetrede yan duvarda küçük çentikler vardır.

Paraları değiştir

Bazı ülkelerin ve resimlerin değişim paralarının tersine listelenelim:

 • Avusturya: Alp çiçekleri grechavki, edelweiss, çuha çiçeği (çuha çiçeği alp), Viyana'da Aziz Stephan Katedrali, Savoy Prensi Eugene, Viyana Secession'un (parasal sistemler arasında bir köprü sembolü) kollarına ile üst Belvedere ana kapısı;
 • Belçika: Kral Albert II'nin profili;
 • Vatikan: Benedict XVI portresi;
 • Almanya: bir meşe dalı, Berlin'deki Brandenburg Kapısı;
 • Yunanistan: Atina trirea, corvette, deniz tankeri, Riga Fereos portresi, Capodistria Ioannis portresi, Eleftherios Venizelos portresi;
 • İrlanda: Kelt harpı;
 • İspanya: Santiago de Compostela'daki Aziz Jacob Katedrali, Miguel de Cervantes portresi;
 • Kıbrıs: bir çift kunduz, yelken altında "Girne" gemisi;
 • Lüksemburg: Lüksemburg Dük Henri'nin profili;
 • Letonya: Letonya Cumhuriyeti'nin küçük ve büyük kolları;
 • Malta: Mnajdra tapınak kompleksi, Malta devlet amblemi;
 • Monako: aile arması ve Grimaldi hanedanının mührü;
 • Hollanda: Kraliçe Beatrix'in profili;
 • Slovakya: Krivan dağı (Yüksek Tatry masifi), kale Bratislavsky dolu;
 • Fransa: Genç Marianne ve kız-sower'ın kolektif görüntüleri.

Bu, yalnızca resimlerin kısmi listesidirfarklı ülkelerin para değişimi. Nümismatik olan insanlar, özellikle her küçük madeni paranın ayırt edici özelliklerini iyi biliyorlar. Belki de, bu çeşitliliğin neye benzediğini görmek isteyeceksiniz. Nümismatistlerin kulübünü veya sergilerini ziyaret edin ve değişim paralarının zenginliğine hayran olun!Related news

 • Modem MegaFon: Modem hızını artırmak nasıl Evde 4G modem MegaFon hızını artırmak için nasıl
 • İl nedir ve illerin oluşma süreci nedir
 • Hint Kınası Saçta Kaç Dakika Bekletilir
 • Tavuklu Börek Tarifi
 • Fırında Külbastı Tarifi

 • Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar


  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar

  Değişken paralar: tarih, anlam, modernite. Farklı ülkelerin küçük paralar