Dünya Günü Nedir

Dünya Günü Nedir?

Hangi dernekler genellikle tarih 22 ile ortaya çıkarNisan ayının? Sovyet dönemlerinde tereddütsüz cevap verecektik: bu devrimin sevgili lideri Lenin'in doğumgünü. Ama şimdi kesinlikle farklı olaylar ve olaylar bu tarihle bağlantılı: 22 Nisan - Dünya Günü, gezegenimize şükran günü, tüm dünyalıların birliği günü.

Bu tatilin gelenekleri atıldıJulius Sterling Morton o Nebraska topraklarının bir sekreter XIX yüzyılın, 40-ler, bahçe adanmış yılın özel bir gün seçmek için önerdi. Onun fikri halk tarafından yakalandı edildi ve 1872 yılında devletin sakinleri bir milyon ağaç diktik. ABD gençlik ve diğer ülkelerin sakinleri bu geleneği destekledi.

1970’te, 22 Nisan’da ABD’deDünya Günü'ne adanan ilk eylem. Yakında, Senatör Gaylord Nelson gezegende olumlu iklimin korunması ve doğanın korunması için hareketin "merkez" Girilen Harvard Üniversitesi'nden bir grup öğrencinin organize o kadar başarılı oldu. Yakında proje okulların yüzlerce katıldı, bu desteğin ilk 20000000 gösteri oldu. "Dünya Günü kendisi organize" - Senatör Nelson sonradan söyledi.

Daha 1971'de, Dünya'nın günü, Nisan ayının her üç haftasına başlayan uluslararası bir olay olan “Dünya Haftası” na dönüştü.

1990 yılında Dünya Dünya Günü, dünya çapında 141 ülkede kutlandı ve ABD, Çin ve SSCB'den gelen tırmanışçılar, tatilin 20. yıldönümünü tam olarak Everest Dağı'na çıkardılar.

2009 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu22 Nisan Dünya Dünya Günü'nde bundan böyle ve her yıl karar verildi. Çözünürlük, Dünya gezegeninin, sakinlerine gerekli olan her şeyi sağlayan büyük ortak evimiz olduğunu söylüyor. Doğa ve gezegen ile uyumun gelişimi, gezegenin mevcut ve gelecekteki sakinlerinin ekolojik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları arasında eşit bir dengenin sağlanmasına izin verecektir.

BM kararında bile, bu kavramın"Toprak Ana", birçok milletin sözlüğünde var. Gezegen ve insan ırkı arasındaki ilişkiyi yansıtır. Bu nedenle, BM zaten kurulmuş olan iyi geleneği desteklemek için tüm katılımcı ülkeleri Dünya Günü'nü kutlamaya çağırıyor.

Bu gün dünyanın birçok yerinde sesler geliyorYeryüzünün tüm topluluğunu, toplumlarını hissetmeye ve barışı korumak ve muhteşem gezegenimizin doğal güzelliğini korumak için her türlü çabayı sarfeden bir barış çanı. Çandaki yazıt şöyle diyor: "Bütün dünyada barış olsun."

Bu tatilde birçok yerde yapabilirsinizDünya'nın bayrağını görün - güzel koyu mavi zemin üzerine gezegenin bir fotoğrafı. Bu fotoğraf, Ay'a giderken Apollo uzay gemisinden alındı. Tabii ki, bu bayrak resmi değildir, çünkü gezegensel devlet veya hükümet yoktur. Ancak bu bayrak, gezegenin tüm sakinlerinin birliğini ifade eder, bu yüzden çoğu diğer uluslararası çevre, çevre ve barışı koruma faaliyetlerinin bir sembolüdür.

Tatilin bir başka sembolü, temiz beyaz zemin üzerine yeşil boyalı, Yunanca "omega" harfidir.

Dünya Günü siyasi dalgayı kaldırdı veDoğa korumaya ilişkin birçok yasa ve eylemin kabul edildiği kamu faaliyeti. Rusya ve BDT ülkelerinde, bu gün çevresel tehlikelerden korunma günleri arasındadır.

Bu yıl dünyanın her yerinden bilim adamlarıOrtak küresel çevre sorunlarını tartışmak için bir araya gelirler. organize sergiler, konferanslar, kapalı Toprak günün himayesi altında, trafik, dikilen ağaçlar ve çöp toplama yapılır.

Rusya'da, geleneksel olarak, Dünya günlerinde, bahçeleri, sokakları, meydanları güzelleştirmek için kitlesel çevresel olaylar ve eylemler düzenlenmektedir.

22 Nisan'da, iyi işlerindeki her bir mukim, ortak evimiz olan Ana Dünya'ya şükran ve minnettarlık ifade edebilir.Related news

 • Borçları çok büyük olan ABD, puan kaybetmez
 • Ekaterina Kovalenko: biyografi, fotoğraf
 • Tanıdık yemeklerin yeni tadı: garnitür üzerinde inci arpa pişirmek nasıl
 • Fosfor: Görevleri – Eksikliği – Kaynakları
 • Satışların uyarılması - etkili pazarlama için bir araç

 • Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir


  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir

  Dünya Günü Nedir