Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 2019

Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 2019
22.08.2019

Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 95

Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir? Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi

Bitki bolca çiçek açmış, iyi gelişmiştir,Yeterli miktarda güneş ışığına ihtiyacı var. Bu, fotosentezin doğal süreci için gereklidir - bitki, büyüme ve gelişme sürecine dahil olan bir karbonhidrat sentezi üretir. Yaz döneminde, yerli bitkilerin gerekli miktarda güneş ışığı alması durumunda, ek aydınlatma sorunu ortaya çıkmaz. Ancak, kış başlangıcında, bu sorun en acil hale gelir.Bitkiler için floresan lambalar

Yeni başlayanlar çiçekçiler, bir kural olarak, vurgulamaksıradan lambalarla ev bitkileri. Ama bu tamamen işe yaramaz. Yapraklar hala solgun kalır, bitkiler küçük ve zayıf çiçek açar. Sonuçta, yapay aydınlatma güneşin rengini tamamen değiştiremez. Ek olarak, bitkileri geleneksel bir lamba ile aydınlatırsanız. Bu durumda, bitkiler için özel floresan lambalara ihtiyaç vardır.

Ne tür aydınlatma seçenekleri

Erken ilkbahar döneminde, geç sonbahar ve kış,Dekoratif bitkilerin yeterli güneş ışığı olmadığında, elektrik ışığı kurtarmaya gelir. Ek ışığın etkisi altında, yaprakları daha parlak ve daha yeşil olur. Yemyeşil, bol çiçeklenme daha uzun sürer.

Bitkiler için çeşitli lambalar, en uygun seçeneği nasıl seçilir?Bitkiler için lambalar nasıl seçilir

Yıl boyunca başarılı bir ekim içinÖzel bir mağazada aydınlatma tesisatı satın almak gerekir. Onların seçimi oldukça kapsamlı. Bugüne kadar, üreticiler çeşitli lamba-lambaları sunmaktadır: Velcro ve elbise mandallarına tutturulmuş tripodlar, duvarlar, askılar.

Onlar için en uygun olanı dikkate alınırturuncu-kırmızı ve mavi-mor ışınları. İlk gelişmeye katkıda bulunur. İkinci artış bitkisel büyüme. Bitkiler için flüoresan lambalar seçilirken, lamba tarafından yayılan mavi enerjinin kırmızı radyasyon enerjisinden birkaç kat daha az olması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Vurgulamanın, zaman zaman değil, düzenli olarak yapılması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Periyodik aydınlatma sadece bitkilere zarar verebileceğinden, bioritimleri devrilir.

Bitkiler için lambalar nasıl seçilir

Bitkiler için aydınlatma türünü seçmek önemlidir.sadece onun yoğunluğunun değil, radyasyon spektrumunun da büyük önem taşıdığını unutmayın. Bu durumda, optimal seçenek ultraviyole ışınlarından kızıl ötesi ışığa kadar uzanan gün ışığının spektrumudur.

Işık, gündüze benzer, yapayaydınlatma kaynakları, ancak tüm spektrumda değil. Herkes klorofilin ışık enerjisinin organik bileşiklerin enerjisine dönüştürülmesinde rol oynadığını bilir, ışığın en iyi absorbe edici spektrumun kırmızı ve mavi kısımlarıdır. Kırmızı bir spektrumlu bitkilerin büyümesi için bir lamba, tohumların çimlenmesini hızlandırır ve sürgünlerin büyümesini destekler. Bitki gelişiminin ilk aşamasında yeşil kütlenin büyümesi, mavi-mor ışıkla desteklenir.Bitki büyümesi için lamba

Aydınlatma kaynakları olarak bitkiler içinFarklı tipte lambalar kullanabilirsiniz: akkor, gaz deşarjı, LED'ler ve ayrıca bitkiler için flüoresan lambalar. Şu anda, en popüler ikinci seçenek.

Bu amaçlar için en uygun standarttıronların spektrumdaki ışık düşük yoğunluklu ile karakterize edilir çünkü akkor lamba, ışık bitkileri gerilmiş altında, dikey büyümesini hızlandırmak, turuncu, kırmızı ve kızılötesi ışınlar hakimdir.

Gün ışığının spektrumu en yakınbitkiler için flüoresan lambalar, ek olarak, akkor lambaların aksine, çok daha ekonomiktirler. Bu lambaların altında bitkilerin çoğu iyi gelişir.

Floresan lambalar

Işıkları doğal olana karşılık gelirAyrıca, pratik olarak ısı yaymazlar. En önemlisi, iç mekan bitkileri için flüoresan lambalar, akkor lambaların aksine 4 kat daha az enerji tüketir.

Günümüzde mağazalarda, belirli aydınlatma cihazlarının büyük bir seçimini görmek mümkündür - çeşitli kapasite, biçim, ışık dalgalarının bir çeşit radyasyonu, bir tür gelişmiş deşarj, vb.

Ayrıca, enerji tasarrufu sağlayan floresan lambaları vurgulamaya değer - en popüler ve ekonomik.

Bitkilere uzaklık

Floresan lambalar uzağa yerleştirilmelidir.dekoratif çiçeklenme 30-60 cm mesafeden dekoratif yeşillik bitkiler - .. 20-30 cm, ancak, birincil olarak aydınlatma bu tip kullanırsanız - avizeler veya apliklerde, ardından ana prensibi - değil lambaya mesafeyi ve yeterliliğini Işık. Ancak, geniş alan başına 1-2 cihazınız varsa, bitkiler mümkün olduğunca, yani yukarıda belirtilen mesafede lambalara yakın yerleştirilmelidir.İç mekan bitkileri için floresan lambalar

Bitki bir tarafa lambaya yerleştirildiğinde, periyodik olarak çevrilmesi önerilir.

karakteristikleri

Kural olarak, arkadan aydınlatma için kullanılırSoğuk ışık verirken, gün LBT veya LB bitkileri yetiştirmek için floresan lambalar. Bu tür amaçlar için LDC ve LD gibi markalar uygun değildir, çünkü bunların spektrumu sadece bitkiye baskı yapabilir.Bitki yetiştirme için floresan lambalar

Aydınlatılan odanın uzaklığına ve alanına bağlı olarak, iç mekan bitkileri için lamba gücü seçilir.

Bitki aydınlatması için lamba nasıl yerleştirilir

Yerleştirme işleminde, lambaya olan mesafeyi iki katına çıkarırsanız, aydınlatma yoğunluğunu dört kez azaltmanız gerektiğini unutmayın.İç mekan bitkileri için lambalar

Yapraklar yanık izleri ortaya çıkarsa,Daha sonra ışık kaynağı çok düşük, soluk yapraklar ve uzatılmış saplar, bitki büyüme lambasının çok uzak olduğunu gösterir.

Yanal yapay ışık, sapları ışığa doğru bükebilir, bu yüzden yukarıdan aydınlatmak daha iyidir.

Aydınlatma süresi

Birincil amaç arttırmak olduğundanbitkinin ışık günü, o zaman doğal ışık gününe bağlı olarak uzatılmalıdır - akşam ve sabah 3-4 saat boyunca. Sonuç olarak, zaman yaklaşık 6-8 saat olmalıdır. Özellikle bulutlu günlerde, lamba 12 saat boyunca açık tutulmalıdır.

Çiçeklenme süresini arttırmak,arka ışık süresini arttırmak için tavsiye edilir. Örneğin, Saintpaulia'nın gibi bir bitki 12-14 saat süreyle günlük vurgu ihtiyaç - onun çiçeklenme için bir ön koşuldur.

Ayrıca, kış döneminde zorla uzun çiçeklenmenin onları önemli ölçüde azalttığından, bitkilerin bir dinlenme dönemi gerektirdiğini de belirtmek gerekir. Istisna kışın çiçek açan bitkidir.

Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 2019

Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 2019

Related news

 • Prison Break Adlı Dizide Herkese Uygun Arkadaş Mevcut
 • Erdoğan’dan 21 yıl sonra bir ilk
 • Futbolcunun üzerine yıldırım düştü
 • Kırçıllı Hırka
 • Gribe yakalanmamak için turşu yiyin

 • Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 25

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi


  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 93

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 97

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 61

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 97

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 41

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 27

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 16

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 5

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 49

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 66

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 85

  Bitkiler için floresan lambalar: nasıl seçilir Floresan lambanın bitki büyümesine etkisi 81