Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri 2019

Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri 2019 Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım? İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

Bir çocuk bir köpek tarafından ısırılırsa ne yapmalı?çizik? Bu soruya, çocukları bir hayvan tarafından saldırıya uğrayan çok sayıda ebeveyn tarafından sorulur. Söz konusu makalede bu durumda hangi önlemlerin alınacağını size söyleyeceğiz.bir çocuk bir köpek tarafından ısırıldı ne yapmalı

Temel bilgiler

Köpek ısırıklarının çok tehlikeli olduğu herkes için bir sır değil. Bu nedenle, nasıl olunur hakkında sorular, bir çocuk bir köpek tarafından ısırılırsa, bu durumda ne yapılması gerektiği oldukça önemlidir.

Uzmanlar, sağlıklı bir saldırı olduğunu iddia ediyorBir hayvan zorunlu yara tedavisi gerektirir. Kuduz köpeğe gelince, bu tür ısırıklar ölümcül olabilir. Bu bakımdan, bu tür yaralar olabildiğince hızlı bir şekilde reaksiyona sokulmalıdır. Hasta bir köpeğin hafif bir çiziği bile feci sonuçlara yol açabilir.

Ebeveynlere not

Çocuk bir köpek tarafından ısırıldı - ne yapılmalı ve nasıl olunur? Bu, çocukları bir hayvandan muzdarip olan çoğu ebeveynin aklında ortaya çıkan ilk sorudur. Çocuğa çoğunlukla köpek saldırıları ciddi yaralanmalara ve ağır daralmaya neden olur. Bu nedenle ebeveynler küçük çocukların güvenliği konusunda çok dikkatli olmalıdır. Bu durumda, köpeklere çok yakın olmalarına izin verilmez. Sonuçta, pek çok çocuk hayvanlarla yanlış davranıyor - onları korkut, kızdır, kuyruğunu ve eşyalarını çek. Bu davranışın sonucu olarak, tamamen huzurlu bir köpeğin bile saldırganlığı provoke edebiliyorlar.

Köpek çocuğu ısırdı - ne yapmalı? Ne yazık ki, birkaç ebeveyn bu sorunun cevabını biliyor. Bu nedenle, bu tür saldırıların çoğu ciddi komplikasyonlara neden olur. Onların ortaya çıkmasını önlemek için, bu durumda hangi önlemlerin alınması gerektiğini size anlatacağız.

Çocuk bir köpek tarafından ısırıldı: sonuçları

Hiçbir hayvan saldırısı olmadan kalmazsonuçlar. Köpek çocuğunuzu ısırdıysa, büyük olasılıkla, yaranın bir enfeksiyonu ve aynı zamanda (iltihap bölgesinde) bir iltihaplı iltihap sürecinin gelişmesi olacaktır. Bu tüm ısırıkların% 17-22'sinde olur. Ayrıca, bakteriler bebeğin kan dolaşımına girdiğinde, sepsis veya sistemik enfeksiyon bazen meydana gelir.Çocuğun ısırması ve alması gereken ilaçlar varsa ne yapmalı?

Yaranın en yaygın enfeksiyonu buna neden olurOksijen içermeyen bir ortamda çoğalan streptococci, pasteurellas, staphylococci ve mikroplar gibi mikroorganizmalar. Çoğu durumda, böyle bir yaradaki floranın karışık bir şekle sahip olduğu da belirtilmelidir.

Bütün bu bakteriler köpeğin ağzındadır ve ısırıktan sonra doğrudan yara bölgesine düşer. Genellikle enfeksiyon, saldırıdan 8-23 saat sonra gelişir.

Yarada enfeksiyon belirtileri

Çocuk bir köpek tarafından ısırıldı - ne yapmalı? Yara enfekte ise bebeğin tedavisi yapılmalıdır. Bu fenomen hakkında aşağıdaki yerel semptomları söyleyebiliriz:

 • Hoş olmayan bir koku ile birlikte pürülan akıntının görülmesi.
 • kızarıklık, ağrı ve şişme de dahil olmak üzere enflamatuar semptomların gelişmesi.
 • Isırık yerinin yakınında bulunan lenf düğümlerinin genişlemesi.

Ayrıca genel semptomlara dikkat etmek gerekir. Aşağıdakileri içerir:

 • baş ağrısı;
 • sıcaklık artışı;
 • güçlü zayıflık;
 • hafif rahatsızlık.

Çoğunlukla ısırıklar ve kuduz ve tetanoz gibi hastalıklarla enfeksiyon meydana geldiğinde. Bu durumda tedavi derhal yapılmalıdır.Bir çocuk bir köpek tarafından ısırılır veya çizilirse ne yapmalı?

İlk yardım

Çocuk bir köpek tarafından ısırıldı - ebeveynlere ne yapmalı? Başlamak için bebeğe ilk yardım verilmelidir. Aşağıdaki öğeleri içerir:

 • yaranın yıkanması, yanı sıra dezenfeksiyonu;
 • kenarlarının dikkatli bir şekilde işlenmesi;
 • kaplama;
 • Bebeğe nitelikli tıbbi bakımın yanı sıra antimikrobiyal tedavi, tetanoz ve kuduzun önlenmesi (gerekirse).

Adım Adım İşlemler

Çocuk bir köpek tarafından ısırıldı - daha fazla nasıl ilerlenir? Eğer bebeğiniz çok korkmuşsa, onu sakinleştirmeli, ona bir bardak su vermeli ve yaranın tedavisi ile ilgili sonraki eylemlerini açıklamalısınız. Çocuk ağlar ve şiddetli ağrı yaşarsa, anestezik ilaç alması gerekir.

Köpeğin ısırmasından sonraki ilk dakikalarda,Daha önce ılık suda çözülmesi gereken tıbbi sabunla (ekonomik olabilir) yarayı iyice durulayın. Bu tedavinin en az ¼ saat süreyle yapılması arzu edilir. Çok inatçı olmayan bir kuduz virüsünü etkisiz hale getirecek.

Yara ile yoğun şekilde yıkandıktan sonrasabun çözeltisi, olası enfeksiyonları yok etmek için hidrojen peroksit ile tedavi edilmelidir. Kenarlarına gelince, iyot veya "zelenok" ile yağlanmalıdır. Bundan sonra, bir aseptik bandaj ile sabitlenmesi gereken yaraya bir gazlı bez sürünmelidir. Bu durumda, hava geçirmez olmamalıdır (yara "iyi nefes almalıdır").bir çocuk bir köpeğin ısırması ve nereye gitmesi gerektiği

İlk yardımdan sonra çocukDoktor tarafından muayene edilmek üzere travma merkezine ve uygun tedaviye randevu vermek. Gerekirse, doktor tetanoz ve kuduza karşı acilen aşı olacaktır.

İlk yardımdan sonra ebeveynlerin eylemleri

Bir köpek tarafından ısırılmış olsaydım ne yapmalıyım? Yaralanma tedavisi sadece deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bununla birlikte, ebeveynler de belirli eylemler gerektirir. Örneğin, çocuğu sokan köpeği kontrol etmelisiniz. Eğer yerli ve eğer ustasını tanıyorsanız, hayvanın kuduza karşı aşılandığını belirten bir sertifika talebinde bulunmalısınız. Sokak köpeğiyle ilgili olarak, veteriner servisine bildirilmelidir.

Böyle bir olasılık varsa, 10 günlük bir gözlem için ısırılan bir hayvan ayarlanmalıdır. Bunu sabit bir ortamda yapmak arzu edilir.

Çılgın bir köpek belirtileri

Köpek çocuğu ısırdı - ne yapmalı? İlk yardım sağlandıktan hemen sonra saldırıya uğramış hayvanı bulmak gereklidir. Ardından, köpeğin durumunu değerlendirmenize izin veren dolaylı belirtilere dikkat etmelisiniz.

İlk önce ısırmanın nedenini anlamanız gerekir. Sonuçta, çoğu zaman çocuklar kendilerini bu tür eylemler için kışkırtırlar. Bu durumda köpek% 90 oranında sağlıklı olabilir. Hayvan herhangi bir sebepten ötürü bir kişiye saldırdıysa, büyük ihtimalle, kuduzla enfekte olur. Çoğu zaman bu köpekler yalnızdır. Çevresindeki insanlara sebepsiz yere acele ederler, yüksek sesle havlar ve acele ederler.

Eğer bir çocuğa zarar veren bir köpeğin ateş etme vakti varsa, uzmanlar kuduzları tanımlamak için beyninin bir çalışmasını yaparlar.bir çocuk bir köpek tarafından ısırıldı

Bir köpek ısırığı ile aşılama

Çocuk bir köpek tarafından ısırıldı - ne yapmalı ve nereye gitmeli? Böyle bir saldırıdan sonra, bebek hemen acil servise götürülmelidir. Ebeveynlerin diğer eylemlerine katılan doktoru bilgilendirmelidir.

Hayvan incelendikten sonra kuduzla enfekte olduğu ortaya çıkarsa aşılama yapılır.

Kuduza karşı aşı oldukça etkilidir. Uzmanlara göre, enfeksiyon riskini yaklaşık% 98 oranında azaltır. Bununla birlikte, bu tür enjeksiyonlar, ancak, ısırmadan sonra en geç iki hafta içinde gerçekleştirildiklerinde etkilidir. Her ne kadar adalet bilincinde olsa da, hastalara daha ileri bir tarihte tedavi edildiğinde aşılamanın da gerçekleştirildiğine dikkat edilmelidir.

Zor durumlarda (örneğin, doktor doktora zamanında temas etmezse veya güçlü veya çok sayıda yara varsa), aşının yanı sıra bir antirab-immünoglobulin reçete edilir.

Böyle bir tedavi ile akılda tutulmalıdır.Bir sonraki 30-90 gün içinde hasta, aşırı soğuk, fiziksel aşırı çalışma, aşırı ısınma ve benzeri izin verilmez. Yetişkinler ve ergenler alkol içmenin de tamamen yasaklandığını bilmelidir. Aksi halde kurbanın bağışıklık sistemi zayıflar ve kuduza karşı antikorların gelişimi belirgin şekilde azalacaktır.

istatistik

Bir çocuk yerli bir köpek tarafından ısırılırsa, o değilkuduz ile enfekte olmadığı anlamına gelir. Ne yazık ki, birçok ebeveyn, testlerin tam tersini gösterse de, evcil hayvanlarının hasta olmamalarına bağlı olarak aşılamayı reddediyorlar. Bu tür insanlar, bir hayvan ısırığı sonrası tüm ölümlerin% 75'inin zamanında yardım istemeyen ya da aşılamayı düşüncesizce reddeden kurbanlar olduğunu bilmelidirler.bir köpek tarafından ısırılırsan ne yapmalısın

Ayrıca tüm ölümlerin yarısının tedaviyi bırakmayan veya uzmanların katı tavsiyelerine uymayan hastalar olduğu da unutulmamalıdır.

Aşılar ne zaman verilir?

Bir köpeğin ısırmasından sonra kuduz aşısı her zaman kullanılmaz. Böyle bir enjeksiyon sadece aşağıdaki durumlarda yapılır:

 • Eğer vahşi bir hayvan çocuğa saldırdıysa (örneğin, yarasalar, tilkiler, kurtlar, vs.);
 • Yara çok büyükse ve ayrıca tehlikeli bir yere sahipse (örneğin baş, boyun vb.);
 • Hayvan kaçtıysa, bunun sonucunda muayenesini yapmak mümkün değildir;
 • Eğer hayvan 10 gün boyunca gözlemlenirse, hastaya bu süre zarfında 3 doz aşı verilir (normal sonuçlarla, aşılama durdurulur).

Ayrıca, bir çocuğun daha önceden aşılanmış olması ve o andan bir yıl geçmemesi durumunda 3 aşı reçete ettiği de unutulmamalıdır. Bir yıldan fazla geçtiyse, tam bir tedavi süreci yürütüyorlar.

Ne zaman aşı yapmıyorlar?

Artık bir çocuğun köpeğini ısırırsan ne yapman gerektiğini ve hangi ilaçları kullanacağını biliyorsun. Ancak, her zaman böyle bir saldırının sert önlemlerin uygulanmasını gerektirmediği belirtilmelidir.

Uzmanlar, aşının aşağıdaki durumlarda mağdurlara uygulanmadığını iddia eder:

 • köpek cildi dokundu ama ona zarar vermedi;
 • Hayvanın tükürüğü bebeğin mukoza zarlarına veya vücuttaki yaraya ulaşmadı;
 • Isırık, asla ısırılmamış kalın bir giysi tabakasından yapılmıştır;
 • Yara, yırtıcı olmayan bir kuşun gagası veya pençesi tarafından meydana getirildi;
 • çocuk pişmiş et (yani, termal olarak işlenmiş) veya hasta bir hayvanın sütü için kullanılır;
 • son iki yılda kuduzların belgelenmediği bir alanda yerli fareler veya fareler tarafından ısırıldı;
 • Isırık daha önce kuduza karşı aşılanmış bir evcil hayvana adandı.çocuk köpeğin sonuçları tarafından ısırıldı

Sonuçları özetleyelim

Şimdi ne yapman gerektiğini biliyorsunÇocuk bir köpek tarafından ısırıldı. Kuduza karşı aşılamanın yanı sıra kuduza karşı aşılama için tüm önlemlerin, saldırıdan sonra çok yakın bir gelecekte yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Sonuçta, çoğu zaman bu tür vakalar ciddi komplikasyonların gelişmesine ve hatta bazen ölüme yol açmaktadır.

Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri 2019

Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri 2019

Related news

 • Car Ferrari F40: inceleme, teknik özellikler ve incelemeler
 • Buzdolabı neden çatlıyor ve tıkıyor
 • Bir oğlan hamsterini bir kızdan ayırmak için: tüm işaretler
 • Üzüm önbellek: çeşitlilik açıklaması
 • Soya Soslu Patatesli Tavuk Tarifi – Tavuklu Tarifler

 • Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri


  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri

  Bir köpek bir köpek tarafından ısırılırsa, ne yapmalıyım İlaçların kullanımı ve tedavi özellikleri