ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI 2019

ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI 2019 ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

ÖLÇÜLER, DOĞRAMA VE KIYMA YÖNTEMLERİ VE ADIM ADIM ŞEHRİYE ÇORBASI …

Merhaba dostlar,

misss blogunu ilk açtığımda kafamda olan bir fikirdi, Mutfak okulu. Ama nasıl yaparım, ne ederim bilemediğimden ve oldukça zaman alacağından ertelemiştim. Sonra sonra bana emailler, yorumlar gelmeye başladı. Tarifleri adım adım anlatırmısınız, yemek yapmayı hiç bilmeyen birinin yapabileceği duruma getirirmisiniz diye. Hatta hatta yazıştığım bir öğrenci grubu var ki onları kırmak olmazdı. Ben onlara Seda’ların evi diye sesleniyorum. :) Seda’ların evi Anadolu ün. okuyan şekermi şeker 4 kız’dan oluşuyor. Evde makarna yapıp yemekten bıkmışlar. Yemek tarifi ararlarken birşekilde benim blogumla karşılaşmışlar. Yemek ile ilgili emaille sordukları soruya yanıt alınca, ben onların peşini bırakmadım, onlar benim peşimi bırakmadılar. :) Bir de sevgilisi ilk kez evine gelecek bir arkadaş var. İsmi Boğaç diye kendisi menemen tarifi ararken beni bulmuş ve bana yorum yazdı sonrada emaille bana menemen yaptırttı. :) Ben de madem öyle diyerek  başladım mutfak okuluna.. :)Aslında videoyla dersi hazırlamıştım. Buradan yayınlayacaktım. Ama utandım mı nedir. :) Bu dersi yayınlayamıyorum.. :) Çok utanıyorum ben çok. Ama yakında video görüntüleriyle de dersler olacak. Başlangıç olarak fotoğraflarla yetineceksiniz.

Mutfak Okulu: yemek yapmayı bilmeyen, yeni yeni öğrenmeye çalışan, kulak memesi kıvamının ne olduğundan habersiz, kulak meme kıvamını tuttururken saçı başı hamur olan, benmari deyince mari mari bakan, 100 gr un dendiğinde acaba benim avucum 100 gr. alırmı diye düşüncelere dalan arkadaşlara hitap etmektedir.   Hepsini iyi birer yemek yapan, yemek yapmayı seven bireylere çeviririz umarım. :)

Bu tarifler, aşağıdaki şekildeki haliyle yemek yapmayı bilmeyen denekler üstünde test edilmiştir. :) Yaptıkları yemekler çevre sakinleri tarafından yenilmiş memnun kalınmıştır.

Aşağıda belli başlı gıdaların ölçü tablosunu göreceksiniz. Derslerimiz ilerledikçe bu ölçü tablosuda genişleyecek.

Kıyma, doğrama yöntemlerinin belli başlı olanları da yine diğer tablomuzda mevcut.

Heeeeyyy okuyucu ;

1- Sevgilin – karın grip oldu. Mızırdanmakta.”Bir çorba yapanım yok! ,,, Yok istemem hazır çorba istemem! ,,,, Çorba olsa iyileşirim!” gibi çemkirmekte mi? Kolayı var. Alın size adım adım şehriye çorbası tarifi, sıkın limonu üstüne, koyun eşinizin önüne.. :) Havanızdan geçilmez.

2- Annenizin yemeklerinimi özlediniz? Okuldan gelip apar topar kuru ekmek peynir yemekten bıktınız mı? Haşladığınız makarna tencereden kalıp gibimi çıktı? Soğuk kış günlerinde  boğazınızdan sıcak çorba geçsin mi istiyorsunuz? Kolay buyrun aşağıya bakın…

3- Bekarlık sultanlıktır diyerek evlenmeyi red mi ediyorsunuz? Evde mutfak tamtakır kuru bakır mı. Şu sıralar bayanlar evde yemek yapan erkeklerden mi hoşlanıyor. Haydi ne duruyorsunuz çorba tarifiyle başlayın bayanları etkilemeye.. :))) Dost meclislerinde ben de çok güzel çorba yaparım dersiniz. :)

Bu liste böyle uzayıp gider. :) Biz ilk tarifimizle başlayalım. Soğuk kış günleri için ideal, hasta olmayı engelleyen efsuna sahip, müthiş şehriye çorbası.

ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

Tahmini hazırlama süresi 15 dakika

Ölçü : 2 kişilik (açlığa göre değişir) :)

 Üstünde buharı tüten Şehriye çorbamız için önce malzemeleri hazırlayalım.

BİRİNCİ AŞAMA

Malzemeler:

4 orta boy domates
1 yemek kaşığı tereyağ
5 su bardağı kaynar su
1 çay bardağından biraz az arpa şehriye
1 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı nane

 2. AŞAMA

 Çaydanlığa veya su ısıtıcınıza içme suyunuzdan 5 su bardağı su doldurun. Kaynamasını sağlayın..

Diğer tarafta domatesleri ortadan ikiye bölün. Domatesin iç kısmından başlayarak rendeleyin. Kabuklarını rendelemek isteyip istememek tamamen tercihinize kalmıştır.

3. AŞAMA

Suyunuz kaynadı, domatesler hazır, yağınızıda hazır ettiniz.

 4. AŞAMA

Orta büyüklükteki ocağınızı yakın.

Tencerenizi üstüne yerleştirin.

Domates rendesini ve tereyağını aynı anda tencereye koyun.

 5.AŞAMA

Tereyağ eriyinceye kadar domates ve yağı karıştırın. 3-4 dakika kaynamasını sağlayın. Ara ara karıştırmaya devam edin.

6. AŞAMA

 Hafif hafif fok fok fok sesleri çıkaran domates ve yağın üstüne yavaşça kaynamış olan 5 su bardağı suyu boşaltın. Karıştırın.

7. AŞAMA

Su sıcak olduğundan tencereye ekleyip karıştırdığınızda tencerenin içindekiler kaynamaya başlayacaktır. Hemen hazırlamış olduğumuz arpa şehriyeyi tencereye ekliyoruz. Bir taraftan kepçemizle karıştırmaya devam ediyoruz. Bu sırada tuzunu ekliyoruz. ve 5-6 dakika pişmesi için kapağı açık vaziyetde bırakıyoruz. Ara ara karıştırmayı ihmal etmeyin. Çorbayı ocaktan indirmeden önce kaşık yardımıyla şehriyeninde içinde bulunduğu bir kaşık çorbanın tadına bakın. Şehriyelerin yumşayıp, şişmiş olması lazım. Eğer uygundur derseniz altını kapatın. Eğer hala sertlik varsa 1-2 dakika daha kaynatın.

8. AŞAMA

Tabaklara koyduğunuz çorbanın üstüne nane ekleyerek servis yapın.ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI 2019

ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI 2019

Related news

 • VİDEOLU TIĞ İŞİ GÜLLÜ ÖRNEK
 • Kek Kalıptan Sıcakken mi Çıkarılır
 • Karlov suikastında 8 yakalama kararı: Gülen ve Uslu da listede
 • Dondurucuya Dolmalık Biber Nasıl Konur
 • Goncharovun biyografisi: ilginç gerçekler ve rakamlar

 • ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI


  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI

  ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI