AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamıAN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı


AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 23 06.03.2019, 05:04

AN Ostrovsky'nin "Fırtına" oyununun başlığının anlamı

gökgürültüsü fırtınasının unvanının anlamıAlexander Nikolaevich Ostrovsky'nin Drama "Fırtına"Rusya'daki ciddi reformist değişiklikler sırasında yazılmış ve 1859'da yayınlanmıştır. Herhangi bir edebi eserde olduğu gibi, "Gök gürültülü fırtınası" oyununun başlığının anlamı, tüm eserin temasını ve fikrini somutlaştırır. Dolayısıyla ayrıntılı inceleme ve analiz gerektirir.

Oyun nedir?

Soruyu cevaplamaya başlamadan önce, ne"Gök gürültüsü fırtınası" oyun başlığının anlamı, bu eserin türünü tanımlamak için gereklidir. Dolayısıyla oyun, sahneleme için hazırlanmış edebi bir eserdir. Bu tür edebiyatın belirgin özellikleri şunlar olacaktır:

 • Karakterlerin diyaloglarında ve monologlarında hikayenin tamamının inşası.
 • Birim, eylemler veya eylemler ve sahneler olarak adlandırılan bölümlere ayrılmıştır.
 • Yazarın karakterin durumunu ve kostümlerini açıklayan açıklamalar. Ayrıca kahramanların eylemleri.

Tiyatronun "Fırtınalı Fırtınası" nın özgünlüğü

Oyunun başlığı anlamı A.N. Ostrovsky "Groza" doğrudan eserin türün özellikleriyle ilgilidir. Konu edebiyat eleştirmenlerinin hâlâ bir anlaşmaya varamamaları, "Fırtına" nın ne olduğu - bir drama ya da bir trajedi.

Oyunun trajedi Katerina'nın imajıyla bağlantılıdır;diğer tüm karakterlerle karşılaştırıldığında. Kız çevredeki insanlardan çok farklı, parlak ve rüya gibi biri. Dünyayla olan çatışması, önceden acımasız ve karanlık olarak önceden belirlenmiştir - yalnızca yok etme ve yok etme yeteneğine sahiptir.

fırtına kompozisyonunun oyun başlığının anlamı

Oyunun dramatik yanı,sosyal yönü - her kahramanın kendi sosyal pozisyonu vardır, bu da onun eylemlerini ve karakterini belirler. Böylece, bir noktayı koymak ve oyunu türlerden birine taşımak mümkün değildir.

Oyunun çatışması

"Fırtına" oyununun isminin anlamını belirlemeden önce, bu çalışmanın ana çatışmasını anlamak gerekir.

Başlangıç ​​olarak, dramada bir çatışma yoktur, amaBirkaç. Ve her zaman eleştirmenin dikkatini çeken ilk toplumsaldır. Bu açıdan, Katerina, Kabanikha tarafından temsil edilen iktidardakilerin tiranlığı ve tiranlığından ötürü öfkelenen ve artık tövbe etmeyen bir insanın somutlaşmış hali olarak ortaya çıkar. Kabanikha ve Katerina arasındaki çatışmayla ilişkili bir başka çatışma da, nesiller arası çatışmadır.

ada fırtınası oyununun başlık anlamı

Ama oyundaki en önemli ve en önemli çatışma- Catherine onunla mücadele ediyor. İç çatışma, dışsaldan çok daha derindir ve derin bir anlam taşır. Kız yasak aşkla mücadele ediyor. İkiyüzlülük yapılamıyor, halkın etkisi altında. Ve sonunda, hiçbir şey kalmadı ama intihar etmek için.

Catherine'nin görüntüsü

"Fırtına" oyununun başlığının anlamı doğrudan ile ilgilidirAna karakterin görüntüsü. Katerina Ostrovsky için sıra dışı bir kadın karakteri oldu. Yazarın önceki kahramanlarının arka planına karşı, ruhunun gücü, ince dünya görüşü, kişiliğinin bütünlüğü ile öne çıkıyor. O parlak bir ruh ve yüce arzuları ile şiirsel ve rüya gibi bir doğadır. Onun için mutlu bir yaşamın betimlenmesi şuna benziyor: nakış, tapınağı ziyaret etme ve dua etme, mantis ile iletişim kurma ve altın tapınakların ve harika bahçelerin harika rüyaları. Bu yazar Katerina'nın manevi değerlerinin maddi değerlerden daha yüksek olduğunu vurgulamaktadır.

bir fırtına oyununun isminin sembolik anlamı nedir

Kızın görüntüsü kuşun görüntüsü ile yakından iç içe geçmiştir.uçuş sebebi. Katerina'nın uçma arzusu anlatıya hapsetme ve esaret temasını sunuyor. Ve onlarla birlikte ve ölüm teması, çünkü ruh kendini serbest bırakabilir ve uçabilir, sadece vücut kabuğunu kaybetmiş olur.

Katerina'nın güçlü bir karakteri var.haysiyet çok büyüktür. Kabanikha ile aynı çatı altında yaşaması çok zor. Her şeyden öte, metnin bir bölümünde kınama, despotizm ve tiranlık, aynı zamanda aptallık, karakter eksikliği ve diğer sakinlerin itaati var.

Catherine'i Martha'nın evinde kapsayan özlemIgnatievna, kızın gerçek aşkı bilme arzusuyla karıştırdı. Tikhon'a göre, kahraman bu hissi hissedemez, çünkü zayıf iradeli, aptal, ruhsal olarak fakirdir. Katerina sadece, başkalarından farklı, layık, kibar bir insana aşık olabilir. Ve kız bunu Boris Grigorievich'te bulduğunu düşünüyor. Genç adamla yapılan toplantıların başlangıcından itibaren, kahramanın iç çatışmasının başladığı yer. Duyguları ve kocasına karşı görevi arasında yırtıldı.

Ama Katerina aldatıldı, Boris sıradan birBir kızı kurtarmaya cesaret edemeyen bir adam. Katerina, kendisini affedemeyeceğini ve çevresindeki karanlıkta yaşamaya devam ettiğini fark ederek intihar etmeye karar verir. Bu bölümde, Ostrovski'nin “The Thunderstorm” unvanının anlamı ile ilgili, aşağıda daha ayrıntılı ve ayrıntılı olarak ele alacağımız bir bölüm bulunmaktadır.Oyun unvanı ve ada fırtınasının anlamı

Oyun adının anlamı

Dramada çok büyük bir anlam var. İlk defa bu kelime Tikhon tarafından telaffuz edilirken, daha önce eşine veda teklifleri bırakılır. Kahraman, Kabanikh serseriyle karşılaştı ve kısa bir süre için bile saldırılardan kurtulacağını sevinir. Böylece, "Gök Gürültüsü" oyununun isminin sembolik anlamıyla ilgili soruya cevap verirken, bu doğal olayın korkuya şahit olduğunu söyleyebiliriz. Bu korku hem başkalarının tiranlığından hem de daha yüksek güçlerden kaynaklanabilir. Ve bu his, işin tüm karakterlerini kapsar. Katerina bile ona bağlı, çünkü kocasına ihanetinden dolayı daha fazla cezadan korkuyor. Ölüm bile, bir kızı günahlar için olası bir ceza gibi korkutmuyor.

Oyundaki eylemin tüm gelişimi benzerBir fırtınada kesinlikle sona erecek olan tehdit önleyici bir zaman. Unsurlar yaklaştıkça büyür ve oyunun başlığı "Fırtına" nın anlamıdır. Kompozisyonun, karakterlerin en belirgin olarak korku gösterdiği oyundaki bu sahnelerin açıklamaları ile tamamlanması daha iyidir.

Sonuç

İş harika eleştirildicoşku ve Katerina'nın ana teması ve imgesi gibi pek çok yorumu vardı. Ayrıca sembolik gizem, "Gök Gürültüsü" adlı oyunun isminin anlamıydı. Okul müfredatı tarafından sağlanan yazı, bu belirsiz Ostrovski yaratılışına olan ilginin henüz zayıflatılmadığını bir kez daha doğrulamaktadır.

AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamıAN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı

Related news

 • Göbek Eriten Kür – İbrahim Saraçoğlu
 • Orhan Gencebayın mest olduğu etkinlik
 • PMS veya gebelik: işaretleri birbirinden ayırmak mümkün müdür
 • Eski Yunan Sanatı: Müzik ve Resim
 • Limonata Nasıl Yapılır – Yemek Tarifleri

 • AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 21

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı


  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 88

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 47

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 9

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 63

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 51

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 18

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 68

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 15

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 40

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 90

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 89

  AN Ostrovskynin Fırtına oyununun başlığının anlamı 88