Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 2019

Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 2019
11.05.2019

Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 39

Alexander Blok tarafından "12" şiirinin oluşturulmasının geçmişi

Şiirin "12" yaratılış tarihi, şu cümleyi alır:bir Şubat günü, Rusya'nın kaderi için bir dönüm noktası oldu. Ve belki daha erken - Peter Verkhovensky'nin "Şeytanlar'dan" ya da ünlü "Peşkin" in "otokrasinin kalıntıları" ndan devrimci çemberi döneminden beri ... ". Her ne olursa olsun, Blok'un yaratışı, sembolik "Oniki" nin olayların objektif bir yansımasından çok uzak olması gerçeğine dikkat ederek o zamanların kronolojisi ile karşılaştırılabilir.

şiirin yaratılış tarihi 12

"Entellektüel ve Devrim"

Blok, devrimci tanık olmaya mahkum edildisoğuk Petrograd'da yaşanan 1917-1918 olayları ve taşıdığı sıkıntılar. Bu nedenle, şair bir zamanlar yeni hükümetin temsilcileri tarafından tutuklanmıştı - bir gün Alexander'ı derinden etkiledi. Aynı zamanda göç etmedi ve hayatına devrimci bir faaliyetle katılmaya çalıştı. Bu, geçmiş yıl araştırmacılarının şairi Ekim Devriminin ateşli bir destekçisi olarak görmelerini sağladı.

Ancak, böyle bir açıklama biraz görünüyorhatalı, 1918'de yazılmış olan Blok "Intelligentsia and Revolution" un makalesine dikkat ederseniz. Blok'un gerçek tutumundan olan "On İki" 'nın aksine gazetecilik, halkın tüm şüphelerini ortadan kaldırdı. Evet, Blok devrimi kabul eder, ancak olumsuz ya da olumlu değerlendirmeler yapmadan o saatlerdeki olayları yaşanması gereken bir model olarak kabul eder.

"İçimde büyüyen korkunç bir ses"

Şiirin yaratılışının tüm geçmişi "12" BlokBir ay boyunca gelecekteki bir başyapıtıyla dolu bir sürü numarasız sayfa. İş, Şubat Devriminden sadece bir yıl sonra tek bir nefesle yazılmıştı. Bloku, şiirin yaratılış tarihinin deyişle "12" "Oh, ben bir bıçak bandı var" ifadesi ile başlayan araştırmacılar, iyi, nihai akor sahnesi sekizinci yedinci altıncı oldu ışık geldi sonra başlangıçta, ikinci bölümünü yazdım o bulmuştu İsa aşkına.

Deşifre etmeden, şiirin yaratılış tarihi "12"Blok eksik görünüyor. Elçilerin derneklerini çağrıştıran eserin adı baştan beri var olsaydı, İsa'nın ortaya çıkışı kendiliğinden bir karartı. Şairin şubatının şubat 1918'den kayıtları buna şahitlik eder: Evanjelist imge Karlı bir kar fırtınasında Blok gibiydi. Şairin On İki Yolcu'nun ilk illüstratörü Yu Annenkov'un ifadesi çok gizemli görünüyor: "Katya'nın öldürülmesinin sol üst köşesinde kalın bir kar ve onun aracılığıyla Mesih varsa, bu kapsamlı bir örtü olurdu."

12. bloğun şiirinin tarihi

"Bugün ben bir dahiyim"

...Blok, çalışmanın sonunda çalışmanın sonunu işaret etti. Ama bu, "12" şiirinin yaratılış hikayesinin burada bittiği anlamına mı geliyor? Hiç de değil. 1918 yılının Mart ayında, şairin beynini, aslen "The Banner of Labour" gazetesinde basılan ve daha sonra ayrı bir baskıda bırakan ışığı gördü.

Gelecek için daha sonra olmasına rağmenSovyet okullarının nesillerinden “Oniki” (Blok'un şiiri), yaratılış tarihi, imgeleri ve arsaları ezberlemek için zorunluydu, başlangıçta Bolşevikler buna güvensizlikle tepki gösterdi. Görünüşe göre, Gümüş Çağı klasiğinin yaratılmasında garip bir şey, onlar tarafından neredeyse karşı-devrimci olarak tahmin edilebilirdi.

on iki şiir bloğu yaratılış tarihi

"Deccal'in nedenine hizmet ettin mi?"

Ancak, en ihtiyatlı ve düşmanca bileSovyet hükümetinin temsilcilerinin şiirine karşı tutum, “eski” aydınların tepkileriyle karşılaştırılmamıştır. Böylece Gumilev, şairin, Müjde tarzında sona ermesini tamamladıktan sonra, “Deccal'in nedenine hizmet ettiğini” doğrudan doğruya ifade etti. ciddiye (ikincisi aslında doğruluğu tartışmalıdır rağmen) beyaz birlikleri iktidara döndüğünüzde birimi, asmak için önerilen olmadığını Şair, ister şaka Vyacheslav Ivanov ile görüşme sırasında hain ilan ve Kolchak. Ahmatova'nın, Blok'un şiirlerini okuyacak olsaydı, edebî akşamlara katılmayı reddettiği de bilinmektedir. Bu arada, şairin kendisi on ikiyi okuyarak nadiren konuştu. Bu eşi dahil - çok talihsiz, not edilmelidir.

şiir 12 hikâye oluşturmanın öyküsü

İronik şey ...

Benzer eleştirmenler olumsuz eleştirilerAnlayabiliyorsunuz: "Oniki", eski Rusya'nın yerine yeni bir insanın ve devletin yaratılışının tarihi olan Blok'un şiiri entelijensiyayı çok kasvetli önsezilere neden oldu. Sanatçının ustalarının bir kısmı hâlâ şairin tarafında kaldı ve onun yavrularını yorumlamaya çalıştı. Böylece, Viktor Shklovsky, Blok'un yaratılış tarzının kendine özgü özelliğini ilk farkedenlerden biri oldu ve onu Savoyarov'un Rusya'da popüler olan chanson'unun etkisi ile ilişkilendirdi. Bu özellik, bu arada, dikkat çekti ve Bunin - olumsuz bir bağlamda olsa da, şairin işini kaba çağırıyordu.

"12" şiirinin yaratılış tarihine eşlik etti.kısa süre sonra ortaya çıkan görkemli olaylar. Devrimin gürültüsünden sonra, Blok'un uğursuz bir sessizliği vardı. Pratik olarak şiir yazmamıştı, planlarının çoğu kaldırılmamıştı. Yaratıcının ölümü, fiziksel olarak ölümüne yol açtı: 1921'de şair hayatta kalmadı. Deliryumda ölmeden önce, ana yaratılışının "12" şiiri ateşe teslim edilmesini istediğini söylüyorlar. Yaratılışın tarihi, yazımızda kısaca analiz edilmiş ve Blok'un eseri üzerinde yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti bir ölçüde bu gerçeğe aykırıdır. Şairin dünyaya çıkışının görgü tanığı hesaplarının yanı sıra en iyisi de.

Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 2019

Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 2019

Related news

 • Çocuk gözüyle bale
 • Kokoş Lokum Tarifi Videosu
 • Dana eskalopu milanez Tarifi
 • Paranoyak Nedir
 • Naneli Ayran

 • Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 93

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi


  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 46

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 90

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 40

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 75

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 26

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 32

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 8

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 55

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 32

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 30

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 5

  Alexander Blok tarafından 12 şiirinin oluşturulmasının geçmişi 29