Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 2019

Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 2019

Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 11 13.02.2019, 15:37

Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi

Çoğu zaman, bir akciğer hasarı bir yaralanma sonucu olurGöğüs. Bu hasar kapalıdır ve darbe, sıkma veya sarsıntıdan elde edilebilir. Hastalığın en şiddetli derecelerinde damarlar ve bronşlar zarar görebilir. Sıklıkla kanamalar vardır.

Akciğerin kontüzyonunun hava veya kanla dolu boşlukların oluşumuna neden olduğu durumlar vardır. Bu durumda, akciğerleri kaplayan kılıf hiç zarar görmez.

Akciğerin çürüğü: belirtiler

Hastaların ilk belirtisiVurgu dikkat - bunlar akciğer bölgesinde ciddi ağrılardır. Derin bir ilham ile, bu acı birçok kez artar. Son derece tatsız duyumlar, eğimlerde ve vücudun başka herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

akciğerin çürüğü

Kan öksürüğü görülürse, bir akciğer hasarı göz ardı edilemez. Çok yaygın olmayan semptomlar taşikardi ve mavimsi ciltlerdir.

Yaralanmalar şiddetliyse, yaralanan kişi hızlı solunum ve şoka sahip olabilir. Çoğu zaman vücudun oksijen eksikliği vardır.

Göğsün dış tarafında, kanamalar, morluklar ve şişlikler sıklıkla görülür.

Akciğerin çürüğü hemen tespit edilemez. Özellikle toraks ve kaburgalar hasar görürse. Bu nedenle, hasta hasar derecesini bile anlayamayabilir.

Akciğer travmasına bağlı pnömoni vakaları kaydedilmiştir. Hem odak hem de grup olabilir.

Yaralanma nedenleri

Tıbbi raporlara göre ciddi yaralanmaAkciğerler kapalı göğüs yaralanmalarının bir sonucudur. Böyle bir yaralanma çok yüksek bir irtifadan düşerek veya bir trafik kazası sırasında bir arabanın direksiyonuna çarpılarak elde edilebilir. Patlamalar ve bıçak yaraları dışarıda değil. Genellikle, akciğerlerin çürüğü ile birlikte, kalp, kaburga ve toraksın kendisi de acı çeker.

tanılama

Bir akciğer hasarı çeşitli yollarla teşhis edilebilir:

1) Bir yüzey denetimi sırasında. Bu prosedür, göğsün incelenmesinden oluşur. Kanama gösterirse, akciğerler yaralanabilir.

akciğer semptomları çürüğü

2) Ultrason kullanarak. Hasarlı bir bölge varsa, ekranda eko-pozitif bir gölge görünecektir.

3) Orgayı dinlerken akciğerin şiddetli kontüzyonları belirlenebilir. Bu sadece kulağınıza yaslanarak veya bir stetoskop kullanarak yapılabilir.

4) X-ışını kullanarak, yaralı bölgede akciğerin polimorfik karartmasından dolayı bir çürük belirlenebilir.

şiddetli akciğer kontüzyon

5) Bir bronkoskop cihazı kullanılarak akciğerlerin incelenmesi. Sonunda ışık kaynağı olan içi boş bir tüpdür. Böylece, bronşların veya kan pıhtılarının şişmesini görebilirsiniz.

Ilk yardım

Eğer kurban zaten ilk bakıştaAkciğerin bir çürüğü teşhisi konur, tedavi derhal verilmelidir. İlk acil yardım, ağrıyı hafifletir, sonuçları en aza indirir ve semptomları hafifletir.

Bunu yapmak için, çürümüş alana soğuk kompres uygulayın. Bu amaçla dondurulmuş bir şişe veya buz paketi kullanabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca periyodik olarak böyle bir kompres uygulayın.

Çok uzun süre tutmak için kompres gerekli değildir. Bu donma veya soğuk algınlığına neden olabilir.

Kurbanı tamamen dinlendirin. Onu yatay bir pozisyona yerleştirmek ve hastanın mümkün olduğunca az hareket ettiğinden emin olmak istenir. Yaralanma sonrası ilk kez yaralı kişiyi yarı oturma pozisyonunda tutmak en iyisidir. Doktora gelmeden önce, herhangi bir ilaç kullanmayın. Bu sadece durumu daha da kötüleştirebilir.

pnömotoraks

Göğüs hasarı sırasında, hasta iki ciddi durum yaşayabilir. Bunlar pnömotoraks ve hemotoraks içerir.

şiddetli akciğer kontüzyon

Akciğerin çürümesi (tanı sırasında semptomlar ve tedavi belirlenir) - bu bir uzmanın acil dikkati gerektiren oldukça zor bir yaralanmadır.

Pnömotoraks havadaki birikimdir.plevral bölge. Böyle bir lezyon en sık olarak kaburga kırıkları, göğüste bıçak yaralanmaları veya göğüsteki yaralanmalar ile ortaya çıkar. Karmaşık bir hastalık derecesi ile, büyük miktarda havanın girdiği bir yara oluşur. Bu durumda, akciğerin hasarlı kısmı inoperabl hale gelir. En zor durum valf valfı pnömotorakstır. Hava girer, ama geri dönemez. Böylece, boşluktaki her inhalasyon ile basınç artar.

akciğer semptomları ve tedavisi çürüğü

Bu durum ciddi bir şoka neden olabilir. Acil bir operasyon olmadan, kurban ölebilir.

Bir kişinin göğsünde açık bir yara varsa, o zamanHer şeyden önce, doğaçlama araçlarla hermetik sızdırmazlık sağlamak gereklidir. Bir çanta, muşamba veya film kullanabilirsiniz. Yanlarda bandaj, alçı veya bant ile sabitleyin ve bir ambulansın gelişini bekleyin.

Elbette, bu tür aşırı önlemlerGüçlü, ama bir kişinin hayatını doktorların gelişinden önce kurtarabilirler. Bir ihtimal varsa, hava geçirmezlikten önce bir kişinin kan emici materyalleri koyması gerekir. Bu kumaş için uygundur.

Zaten hastane koşullarında böyle bir tedavi gerçekleştirilmektedir:

- akciğer tekrar kapatılır ve kapalı bir kalıp içine hastalığı transfer yapıldı.

- Elektrikli bir vakum kullanarak, plevradan bir hava kabarcığı emilir.

- Boşluğun drenajı sayesinde basınç normale döner.

- Boşluğu hava ile delin.

hemopleura

Bu durum, plevral boşlukta bir kanama ile karakterizedir. Bu fenomen, bir insan için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Hematomun büyüklüğü çok büyükse o zamanYaralı akciğerler sağlıklı sıkmak başlar. Bu bile bir akciğer yaralanması ikisini zarar verir vardır. Böyle yaralanma bir belirti sık ama sığ nefes alma ve bilinç bazen kaybıdır.

akciğer tedavisi çürüğü

Açık bir yara ile aşırı koşullardaHastanın kan desteği bandajı koyması ve yarayı kapatması gerekir. Yara kapanırsa, soğuk kompres iyi çalışır. Kan damarlarını daraltacaktır ve kanama miktarı çok daha az olacaktır.

Hastane koşullarında, kavitedeki pıhtılaşmış kan boşaltılır ve akciğer serbest bırakılır.

Yaralanma tedavisi

Akciğerin çürüğü (düşündüğümüz semptomlar ve sonuçlar) derhal tedavi edilmelidir. Evde, soğuk kompres olabilir.

Yaralanma önemsiz ise, o zaman yeterli dinlenme ve anestezikler olacaktır. Ağrı ve nefes darlığı birkaç gün sürebilir, bundan sonra geçer.

akciğer semptomları ve sonuçları morluk

Daha güçlü bir doğanın çürükleri ile, anti-inflamatuar tedavi reçete edilir. Sıklıkla, pnömoniyi önlemek için antibiyotikler kullanılır.

Aspirasyon için bronkoskopi prosedürü reçete edilirAkciğer boşluğundan fazla sıvı. Yaralanmadan birkaç gün sonra, iyileşme sürecini hızlandırmak için fizyoterapötik prosedürler atanır.

Yaralı olduktan sonraki birkaç gün içinde, hasarlı alanda ısı ile çalışamayacağınızı lütfen unutmayın. Sadece şişliği ve iltihabı artıracaktır.

Komplikasyonların önlenmesi

Komplikasyonlardan kaçınmak ve solunum gücünü güçlendirmek içinSistem uzmanları özel bir solunum jimnastiği kompleksi geliştirdiler. Bu tür egzersizler, hastalığın tedavisi sona yaklaştığında olmalıdır. İyi bir etki, temiz havada yürüyüşe çıkmaktır. Özellikle iğne yapraklı ormandaki yürüyüşleri ilgilendirir. Fırsatı bul ve birkaç günlüğüne böyle bir yere git.

Bir akciğer hasarının sonuçları

Yaralanma derecesi ne olursa olsun, bu olamazHastalığın etkileri son derece tehlikeli olabileceğinden, katılımsız bırakın. Normal akciğer hasarının en sık görülen komplikasyonu posttravmatik pnömonidir. Bu hastalık çok tehlikelidir ve çoğu zaman ölüme yol açar.

Bunu önlemek için hemen terketHastane ve tanıyı geçirin. Zamanında işlenmiş tıbbi bakım, mutlu yaşamın anahtarı olacaktır. Çoğu zaman, uygun tıbbi bakım ile, herhangi bir komplikasyon önlenebilir.

Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 2019

Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 2019

Related news

 • Hanımlar Yeni Modelimi Görenler Maşallah Desinler
 • Buray Şarkıları
 • En büyük 10 kripto para biriminin 7si değer kaybetti

 • Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 86

  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi


  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 46

  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 98

  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 72

  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 80

  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 58

  Akciğerin şiddetli kontüzyonu: semptomlar ve tedavi 43