01.04.2019

Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 14

Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları

Sembolizm edebi bir eğilimdir,19. yüzyılın sonlarında Fransa'da ortaya çıkmış ve birçok Avrupa ülkesinde yayılmıştır. Ancak Rusya'da sembolizm en önemli ve büyük ölçekli olgu haline geldi. Rus sembolist şairleri, bu yöne yeni bir şeyler getirdi; bu eserlerin Fransız seleflerinin sahip olmadıkları şeylerdi. Simgeselciliğin eş zamanında, Rus edebiyatının Gümüş Çağı başlıyor. Ancak şunu söylemeliyim ki, Rusya'da bu modernist akımın tek bir okulu yoktu, tek bir tarzda bir birlik kavramı yoktu. Şiirsel sembolistlerin yaratıcılığı, bir şeyi birleştirdi: sıradan kelimenin güvensizliği, kendilerini semboller ve alegoriler içinde ifade etme arzusu.şair sembolistleri

Sembolizm akıntıları

Bu, dünya görüşünde edebi bir eğilim.konumu ve oluşma zamanı iki aşamaya ayrılır. Şair-Sembolistler, Balmont, Gippius, Bryusov, Sologub, Merezhkovsky gibi isimleri "kıdemli" olarak nitelendiren 1890'lı yıllarda ortaya çıktı. 1900'lü yıllarda, yönü görünüşünü önemli ölçüde değiştiren yeni kuvvetlerle dolduruldu. Ivanov, Blok, White gibi "genç" şair sembolistleri tarafından tanıtıldı. Akımın ikinci dalgası genellikle Genç Sembolizm olarak adlandırılır.

"Kıdemli" okulun temsilcileri bunu algıladılar.edebi yönü estetik anlamda. Balmont ve Bryusov, şairin öncelikli olarak salt sanatsal ve tamamen kişisel değerlerin yaratıcısı olduğu fikrini dile getirdi. "Genç" şairler akımları dini-felsefi açıdan gördüler. Şiirsel bilince giren felsefe, onların sembolizmin ne demek olduğunu ifade eder. İkinci kuşaktan şairler-sembolistler, Sergei Solovyov, Innokentiy Annensky ve diğerleri tarafından temsil edilmektedir.şair sembolistleri listesi

"Kıdemli" Sembolistler

Rusya'da bu edebi akım1890'ların sonunda. Moskova'da, sembolizmin ön planında Valery Bryusov ve Petersburg'da - Dmitry Merezhkovsky vardı. Bununla birlikte, şehirde Neva sembolizminin ilk okulunun en canlı ve radikal temsilcisi Alexander Dobrolyubov'tu. Tüm modernist grupların yanı sıra başka bir Rus şair simyager Fyodor Sologub kendi şiirsel dünyasını yarattı.

Ancak belki de, en okunaklı, müzikal veO zamanlar ses çıkaran, Constantine Balmont'un şiirleri idi. 19. yüzyılın sonunda, anlam, renk ve ses arasında "eşleşme arayışı" olduğunu açıkça belirtti. Rambo ve Baudelaire'de ve sonrasında Blok, Bryusov, Khlebnikov, Kuzmin gibi birçok Rus şairte benzer fikirler bulundu. Balmont, bu aramayı yazışmalar için çoğunlukla sesli semantik bir metnin yaratılmasında gördü - anlam veren müzik. Şair, sese kaptırıldı, fiiller yerine eserlerde renkli sıfatlar kullanmaya başladı; sonuçta yarattığı sonuçta, neredeyse anlamsız ayetlerin göz ardı edildiği düşünülüyordu. Aynı zamanda şiirdeki bu olgu, sonunda melodikülasyon, zaum ve ses gibi yeni şiirsel kavramların oluşmasına yol açtı.Sembolist şairlerin şiirleri

"Genç" şairler-sembolistler

Sembolistlerin ikinci kuşağışairler, ilk olarak 1900'lü yıllarda yayınlamaya başladı. Bunlar arasında çok genç yazarlar vardı, örneğin Andrei Bely, Sergei Soloviev, Alexander Blok ve saygın insanlar, örneğin, spor salonu Innokenty Annensky'nin müdürü Vyacheslav Ivanov.

O zamanlar St. Petersburg’da sembolizmin “merkezi”İvanov tek seferde M. Kuzmin, A. White, A. Mintslova, V. Khlebnikov yaşadığı sokak Tauris, köşesinde bir daire vardı, Berdyaev Akhmatova'nın, Blok, Lunacharsky vardı. Moskova'da Sembolistin şairler yayınevi "Akrep", Bryusov olan baş editörü yayın kurulu toplandı. "Denge" - İşte en ünlü sembolist baskısının sürümleri hazırlanmıştır. "Akrepler" çalışanları bu K. ​​Balmont, A. White, J. Baltrušaitis, A. Remizov, F. Sologub, Blok, M. Voloshin ve diğerleri gibi yazarlar edildi.

Erken Sembolizmin Özellikleri

Rusya'da, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başı. Değişim, hayal kırıklığı, kasvetli ve belirsizliğin zamanıydı. Bu dönemde mevcut sosyo-politik sistemin yaklaşan ölümü açıkça görülmedi. Bu tür eğilimler Rus şiirini etkilemede yardımcı olamazdı. Şairler çatışan görüşlere sahip oldukları için, Sembolist şairlerin şiirleri heterojendi. Örneğin, D. Merezhkovsky ve N. Minsky olarak yazarlar, ilk başta sivil şiir temsilcileri vardı ve daha sonra bir "dini cemaat" ve "tanrı-bina" fikrine odaklanmaya başladı. "Yaşlı" Sembolistler çevreleyen gerçekliği tanımıyor ve dünyaya "hayır" dedi. Geçerli gerçekliğin erken temsilcileri kişi tamamen ücretsiz hale geldiği yaratıcılık ve hayallerini dünyasına tezat "Ben bu yüzyılın bilmiyorum ..., bizim gerçeklik görmüyorum", ama gerçekte onlar, donuk kötü ve anlamsız tasvir: Yani Bruce yazdı.Rus sembolist şair

Şairler için büyük değer vardısanatsal yenilik - kelimelerin anlamlarının dönüşümü, tekerlemeler, ritimler ve benzerlerinin gelişimi. "Yaşlı" Sembolistler, izlenimlerin, hatıraların ince nüanslarını iletmeye istekli izlenimcilerdi. Onlar sembollerin bir sistem kullanılmış değil, ama gibi kelime maliyetini kaybetti ve sadece şiirin genel inşaat ses kalitesi, nota, bağlantıdaki önemli hale gelmiştir.

Yeni trendler

1901-1904 yıllarında. sembolizm tarihinde yeni bir aşama başladı ve Rusya'daki devrimci yükselişe denk geldi. 1890'larda ilham kötümserlik "görülmemiş değişiklikler" bir önsezi bıraktı. Şu anda, edebi sahnede ölümün eşiğine eski dünyayı gördü şair Vladimir Solovyov, takipçileri olan mladosimvolisty göründü ve dünyevi, malzeme göksel yaşamın başlangıcını bağlayarak ilahi güzellik olmalı "dünyayı kurtaran" söyledi. Sembolist şairlerin eserlerinde değil gibi sık görüşlerini görünmeye başladı, ancak ruh tanımlamak için bir araç olarak. Yani, ayetlerde sürekli güneş parlamaya vermediğinde, acı üzücü-Rus sonbahar açıklamasını karşılar veya sadece üzgün soluk ışınları usulca yapraklarının hışırtısı düşmek yere atar ve her şey pus dalgalanan kefen.sembolizm şairler sembolistler

"Genç" Sembolistlerinin en sevdiği motif deşehir. Ona karakteri ile onun formuyla birlikte yaşayan bir varlık olarak gösterdiler. Çoğunlukla şehir, korku, çılgınlık, yardımcılığın ve sadakatin simgesi olarak ortaya çıktı.

Sembolistler ve devrim

Devrim başladığında 1905-1907'desembolizm tekrar bir değişim geçirdi. Birçok şair, gerçekleşen olaylara cevap verdi. Yani, Bruce eski dünyanın sonu yüceltti ünlü şiiri "Coming Hunlar", yazdı, ama ona hesaba ve ben ve ölme, eski kültür dönemi yaşayan tüm insanlar. Yapıtlarını engellemek, yeni dünyanın insanlarının görüntülerini yarattı. 1906 yılında Sologub şiir kitabı "Anavatan" yayınladı ve 1907 yılında Balmont şiirlerin bir dizi yazdım, "Avenger Şarkıları" - koleksiyon Paris'te yayımlandı ve Rusya'da yasaklandı.

Sembolizmin Düşüşü

Şu anda artistikSembolistlerin dünya görüşü. Eğer güzelliği bir uyum olarak algıladan önce, şimdi onlar için halk unsurlarıyla, mücadelenin karmaşasıyla bir bağlantı kurdu. 20. yüzyılın ilk on yılının sonunda, sembolizm çürümeye başladı ve artık yeni isimler vermedi. Her ne kadar bireysel çalışmalar hala sembolik şairler tarafından yaratılmış olsa da, her şey canlı, dinç, genç zaten onun dışındaydı.

Edebiyatta sembolizmi temsil eden ana şairlerin listesi

 • Sembolist şairlerin çalışmasıInnokenty Annensky;
 • Jurgis Baltrušaitis;
 • Valery Bryusov;
 • Zinaida Gippius;
 • Fyodor Sologub;
 • Konstantin Balmont;
 • Alexander Tinyakov;
 • Wilhelm Sorgenfrey;
 • Alexander Dobrolyubov;
 • Victor Strazhev;
 • Andrei Bely;
 • Konstantin Fofanov;
 • Vyacheslav Ivanov;
 • Alexander Blok;
 • George Chulkov;
 • Dmitry Merezhkovsky;
 • Ivan Konevskaya;
 • Vladimir Piast;
 • Poliksena Solovyov;
 • Ivan Rukavishnikov.


Related news

 • Hayata Devam Türkiye
 • Adını Hatırlamayacağınız Tadını Unutmayacağınız Tropik Meyveler
 • Memenin Etrafında Göğüs Ucunda Altında Sivilce Neden Çıkar Bitkisel Tedavisi
 • Rusyanın antik kenti Syktyvkardır. Hangi alandan bahsediyor Syktyvkar açıklaması
 • İspanya Rallisinde kazanan Loeb

 • Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 68

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları


  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 71

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 95

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 38

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 73

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 30

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 65

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 97

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 85

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 64

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 40

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 93

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 11

  Şair-Sembolistler ve yaratıcılıkları 63